içinde

Artılarıyla Eksileriyle 6 Büyük NFT Pazar Yeri

Kullanmayı Düşünmeniz Gereken 6 NFT Platformu

Blockchain tabanlı dijital sanat, müzik veya başka varlıkları satın almak ve satmak için NFT platformları kullanılıyor. Bu pazar yerlerinde günlük milyonlarca dolarlık NFT ticareti olmakla birlikte bu pazarları kendi NFT’nizi yaratmak için de kullanabilirsiniz.

NFT Pazar Yeri Nasıl Seçilir

Bir NFT pazar yeri seçmeden önce ne aradığınızı kararlaştırın. Her NFT platformu spesifik bir konuya odaklanır. Bir platform tamamen dijital sanatla ilgili olabilirken bir diğeri oyun içi varlıkları satabilir. 

Diğer taraftan pazar yerinin hacimli olması, yani aktif olarak o pazarın kullanılması önemli başka bir konu. Yüksek hacimli platformda NFT’leriniz için daha fazla talep yaratabilirsiniz. Ayrıca yüksek kullanıcı aktivitesi daha rekabetçi fiyatlar anlamına da gelir. Öte yandan platformun altyapısını, yönetim organizasyonunu ve bunların hem o pazara hem de dijital varlıklarınıza erişme şeklini nasıl etkileyeceğini analiz edin.

Pazarın itibarına bakın. Tonlarca dolandırıcı ve şüpheli proje olduğunun farkındasınızdır, bu yüzden detaylı analiz etmeyi atlamayın. “Dijital varlığınız ve kişisel bilgileriniz platformda ne kadar güvende? Dolandırıcılık durumunda platform hangi güvenlik önlemlerini alacak?” gibi soruların cevaplarını arayın.

Platform Merkezi mi Yoksa Merkeziyetsiz ?

Merkezi NFT platformu daha çok aracı işlevi görürken, NFT’leri kullanıcılar namına saklar. Buna karşılık merkeziyetsiz platformlar ise pazara (az veya çok) doğrudan erişim sağlarken kullanıcıların varlıkları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarına olanak tanır. 

Tüm bunlara ek olarak, diğer önemli bir husus ise NFT pazar yerlerinde itibari para (fiat money) ile al-sat konusunda kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu belirtmekte fayda var. 

Kullanmayı Düşünmeniz Gereken 6 NFT Platformu

OpenSea

Piyasaya 2017’de çıkan bu merkeziyetsiz platform hacim açısından en büyük NFT platformu olmakla birlikte 600 binden fazla kullanıcıya sahip ve bugüne kadar 10 milyar doların üzerinde NFT işlemi gerçekleştirdi. Diğer taraftan çoğu NFT pazarının aksine, OpenSea basit bir sistem içeriyor.

Platform merkeziyetsizdir yani kullanıcıları adına NFT’leri saklamaz. Bunun yerine, kişisel cüzdanınızı web sitesine bağlayıp tüm işlemlerinizi doğrudan gerçekleştirirsiniz. Öte yandan OpenSea’de geniş skalada NFT (sanat, alan adları, koleksiyonlar, müzik vb.) bulabilirisiniz. 

Burada NFT’leri mint’leyebilir ve oluşan mint ücretini alıcıya aktarabilirsiniz. Bunun yanında dijital varlıkların ikincil piyasada satın alınması durumunda, NFT yaratıcısına da %10’a kadar telif hakkı ödenebilir. Ancak OpenSea satış işleminden %2,5 komisyon kesmektedir. Bu komisyon, blokzinciri işlemlerinde gerçekleştirilen işlem ücretlerinden farklıdır.

Rarible

Günümüze kadar 270 milyon doların üzerinde NFT işleyen Rarible platformu; Ethereum, Flow ve Tezos gibi birden fazla blokzincirini destekliyor. Başka bir deyişle, Rarible’daki bu blokzincirlerin herhangi birinden NFT’leri mint’leyebilir, satın alabilir veya satabilirsiniz. 

Rarible platformu merkeziyetsiz bir yapıya sahip. Bununla birlikte topluluk odaklı yönetimi desteklemek için ERC20 token standardına dayalı $RARI isminde token’ları bulunuyor. Bu şekilde topluluk üyelerine oy verme hakkı verilip merkezileşmeden kurtulmak amaçlanmış. 

Merkeziyetsiz olmalarının dışında içerdikleri NFT çeşidinin fazla olması ve komisyon olarak kesilen %2,5’luk ücret Rarible ve OpenSea’nin diğer ortak noktaları olarak sayılabilir.

Nifty Gateway

2021’de 6,6 milyon dolara satılan Beeple’s Crossroads bu platform üzerinden satılmıştı. Anlayacağınız üzere bu pazarda pahalı dijital sanatların alım-satımı gerçekleşiyor.

Nifty Gateway merkezi bir yönetim modeline sahip. Ekosisteminde kimlerin NFT’yi listelemesine veya oluşturmasına karışabilir. Platform, özgünlük ve yaratıcılığa büyük önem verirken, yalnızca doğrulanmış dijital sanatçıların NFT’leri mint’lemesine ve listelemesine müsaade eder. Platformda sahte dijital sanat satın alma ihtimalinin düşük olduğu söylenebilir.

Diğer taraftan bu merkezi model, Nifty Gateway’in itibari ödeme yöntemlerinin (fiat para birimleri) kullanılmasına da olanak tanır: Nifty’nin şu anda hiçbir kripto ödeme seçeneği yok. Bu platformda uygulanan komisyon, merkeziyetsiz platformlara kıyasla oldukça yüksek olmakla birlikte ayrıca satışlar kesinleşmeden önce %15 komisyon kesiliyor.

SuperRare

Burada çıkan dijital sanat eserleri listelenmeden önce topluluk tarafından incelenir. Bu nedenle platform, Rarible ve OpenSea’nin üst düzey bir çeşidi olarak kabul edilebilir. SuperRare yüksek hacimli olmasa da topluluğunun seçici olması, özgünlük ve ayrıcalık arayan kullanıcıları cezbeden bir unsur.

Kullanıcılara uygulanan kısıtlamalardan bağımsız olarak SuperRare, $RARE adlı bir token tarafından desteklenen merkeziyetsiz bir yönetim sistemine dayanıyor. Bu şekilde katılımcılar sadece dijital sanat eserlerinin inceleme sürecine katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda diğer günlük operasyonlarda, özellikle de projenin gelişimi konusunda söz sahibi olabiliyorlar. 

Platform, her satış işleminden %10 komisyon almakla birlikte dijital sanat eserinin ikincil pazarda satın alınması durumunda NFT yaratıcısına da %10 telif hakkı veriyor.

Mintable

Etherum tabanlı ağ; dört ana NFT kategorisinde (sanat, video, müzik ve koleksiyon niteliğindeki dijital varlıklar) kullanımı kolay bir hizmet sunmayı hedefliyor. Bununla birlikte içerik oluşturucularına NFT’lerini işlem ücreti gerektirmeden (gas free) mint‘lemelerine olanak tanıyor.

Mintable, merkeziyetsiz bir yönetim sistemine sahiptir. Çoğu merkeziyetsiz NFT platforumundan farklı olarak Mintable, DAO’sunu ERC721 token standartına bağlıyor. Başka bir deyişle Mintable, NFT’leri yönetişim token’ı olarak ihraç eder. Her NFT, sahibinin oy gücünü gösterir.

NBA Top Shot

Platform, Moments olarak da bilinen NBA’in kısa basketbol videolarından para kazanmayı amaçlıyor. Bu kısa videolar blokzincirinde tokenize edilip satılıyor. Bu NFT’ler Dapper Labs’in Flow blokzincirinde yaratılıyor. NBA Top Shot, ana akım NFT pazarı olarak pazarlanıyor, bu nedenle alıcıların itibari paralar (fiat money) ile Moments satın almalarına izin veriyor. 

2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana Top Shot, NBA hayranları için oldukça kazançlı bir girişim olarak ortaya çıktı. Geçtiğimiz Ağustos’ta Lebron James’in 2020’deki bir smaç videosu 230 bin dolara satıldı. NBA Top Shot’ta yapılan her satış için platform %5 komisyon keser.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Stablecoin

Fiat Dijital Paralar, Stablecoin’lerin Yerine Geçebilecek mi?

Meliora

Meliora (MORA) Nedir?