içinde

Arjantin Halkı, IMF’nin Kripto Şartlarını Eleştiriyor

Kripto para endüstrisinde yer alan Arjantin vatandaşları, IMF ile yapılan son anlaşmada uyulması gereken şartları eleştiriyor. Ülkeyi yeniden yapılandıran ve daha fazla kolaylık sağlayan anlaşma, kripto endüstrisinin ülkede yaşadığı büyümeyi engellemeye yönelik bir dizi önlemin de ipuçlarını veriyor.

IMF, Tartışmalı Kripto Maddesini Arjantin’in Borçlarını Yeniden Yapılandırma Anlaşmasına Ekledi

Arjantin’in IMF ile imzaladığı yeni anlaşmada kripto karşıtı şartlar, Arjantinlilerin ülkede kriptonun benimsenmesi üzerindeki etkileri hakkında tartışmalara neden oluyor. Arjantin’in, IMF’ye olan 45 milyon dolarlık borcunun yeniden yapılandırılmasına hizmet eden anlaşma, ülkeye bu borcu geri ödemesi için çok ihtiyaç duyulan süreyi verecek. Söz konusu borcun yeniden finanse edilmesini onaylayan yasa projesine sızan tartışmalı açıklama şu şekilde;

Ulusal Hükümet, finansal istikrarın daha iyi korunması, kara para aklama ve kayıt dışılığın önlenmesinde kripto para birimlerinin kullanımını caydıracak, aynı şekilde ödemelerin dijitalleştirilmesi resmi teşviklere sahip olacak ve finansal tüketiciye ek koruma sağlanacaktır.

Bazılarına göre, bu, ülkede kripto paraları benimsenmesindeki artışı yavaşlatabilecek düzenlemelerin ve önlemlerin oluşturulmasına işaret ediyor.

Arjantin’deki kripto topluluğu, anlaşmanın olası yansımalarını ve endüstride yer alan aktörler için nasıl sonuçlanacağını şimdiden anlamaya çalışıyor. Çoğu kişi, bu ifadenin son zamanlarda rekor seviyelere ulaşan kripto kullanımı üzerindeki etkilerini incelemek için hala çok fazla bilgi olmadığı konusunda hemfikir.

Bitcoin’in kullanımını ve bilgisini teşvik etmeye yönelik kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Bitcoin Arjantin, hükümete, ülkede kripto para biriminin benimsenmesini yavaşlatmaya yönelik bu yeni önlemlerin uygulanmasıyla ilgili tüm verileri isteyen bir mektup gönderdi.

Kripto para ödeme çözümleri sunan Arjantinli bir girişim olan Lemon’un CMO’su Franco Bianchi, ülkenin odak noktasının “bazı ülkelerde olduğu gibi kripto varlıklarının benimsenmesini teşvik eden ve kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin pozitif yasaları teşvik eden açık kurallar bağlamında çalışmak” olması gerektiğini belirtti. 

Sivil toplum kuruluşu olan Bitcoin Arjantin ve Espacio Bitcoin’in kurucu ortağı Franco Amati ise bu durumu, El Salavador’un benimsediği gibi olası bir Bitcoin finansmanı girişimini engellemeye yönelik bir hamle olarak yorumladı. 

Kaynak: news.bitcoin.com

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin

PoW Konsensüsünün Sınırlandırılma Önerisi Reddedildi

Instagram’a NFT Desteği mi Geliyor?