in ,

Ardana (DANA) Nedir?

Ardana, Cardano ekosistemi için oldukça değerli olacağı düşünülen bir stablecoin sistemidir. Dana kullanıcıları, Ardana ile uyumlu bir cüzdanda veya kasada saklanan transfer harcaması oluşturabilir ve kriptopara birimi alabilir.

Danaswap, Cardano’daki likidite havuzlarında stablecoinler için merkeziyetsiz bir borsadır. Sadece bu değil, aynı zamanda Ardana protokolünü kullanarak Cardano yerel varlık stablecoin kredileri de mümkündür. Stablecoin olan DUSD, ABD doları olarak sabitlenir ve bir kredi oluşturmak için akıllı bir sözleşme kullanıldığında bir kullanıcı tarafından oluşturulur.

DUSD kredisine hak kazanabilmek için, kullanıcının ADA gibi Cardano yerel varlığı şeklinde teminat vermesi ve bunu özel veya dynavault’da güvenli bir şekilde saklaması gerekir. Teminat, kredi tutarından belirli bir miktar daha fazla olmalıdır ve sahipleri, aşırı teminatlı olduğu için piyasa oynaklığı sırasında DUSD coin’in değerinden emin olabilir ve stablecoin kredisi geri ödendiğinde, teminat serbest bırakılır.

Ardana token’inin adı DANA’dır ve Ardana’nın zaten yerleşik olan bir sürü benzersiz özelliği vardır.

ADA sahipleri, platformu çeşitli projeler için kullanabilir ve sistem DANA token’leri tarafından düzenlenir. Token sahipleri yönetişim hakkına sahip olarak platformun yönünü ve büyümesini etkileyebilir. Staker’lar ayrıca platformda yield ve işlem ücretleri gibi çeşitli getiri üreten faaliyetlere katılarak ADA kazanabilirler.

DANA vs exDANA

Ardana ekosisteminin hizmet ve yönetişim token’i olarak hizmet veren bir CNT olan DANA, staker’lara Ardana’dan alınan ücretlerin bir payına erişim sağlar ve onu elinde tutanların proje parametrelerinde yapılan değişiklikler üzerinde oy kullanmasına izin verir.

$DANA’nın yönetişim ve fayda değerini kullanmak için kullanıcıların DANA’larını Ardana Ödül Geliştirme Modülü’nde (Ardana Reward Enhancement Module-AREM) zamana kilitlemeleri gerekecek ve bunun karşılığında, takas edilemez veya devredilebilir bir varlık olan exDANA alacaklar.

exDANA sahipleri yönetime katılma, protokol gelirinden orantılı bir pay alma ve Ardana’nın likidite madenciliği programlarına uygun katılımdan elde edilen artan $DANA APY’den yararlanma hakkına sahiptir.

Belirli bir “lock event” için belirli bir cüzdanın exDANA bakiyesi aynı doğrusal oranda bozulur, bu nedenle en azından bakiyelerini korumak isteyen kullanıcıların sürekli olarak daha fazla $DANA kilitlemesi gerekir.

$DANA ve exDANA arasındaki döviz kuru, kilitlenme süresine göre 4 yıllık bir üst sınıra kadar doğrusal olarak artar.

Aşağıda, DANA ve exDANA arasındaki döviz kurunu hesaplama formülü verilmiştir; burada w çıktı exDANA tutarıdır, t kilit zamanıdır ve tmax maksimum kilit zamanıdır.

Ardana bir DAO yönetişim yapısına geçiş yaparken, exDANA ek olarak bir yönetişim token’i olarak hizmet verecek ve böylece 1 exDANA = 1 oy ile ekonomi ve yönetimi birbirine bağlayacak.

Yukarıda açıklanan yönteme göre exDANA sahiplerine yönetişim ve ekonomik ayrıcalıklar vermenin mantığı, protokoldeki uzun vadeli katılımcıları ödüllendirmesi ve kullanıcıları oy haklarını kötü niyetle kullanmaktan büyük ölçüde caydırmasıdır.

Ardana’nın Kronolojisi ve Güncel Gelişmeleri

Ardana 11 Ekim’de Liqwid Finance ile ortaklık kurdu. Bu partnerlik, DanaSwap’ta Liqwid üzerinden dUSD ödünç verme ve borçlanma hizmetlerinin yanı sıra StableCoin qToken havuzları da sağlayacak.

Tokensoft Halka Arzı -> Satış 28 Ekim’de Tokensoft platformu üzerinde gerçekleşti.

Ardana, 30 Ekim’de stratejik bir fon toplama turunda önemli yatırımcıların katılımıyla 10 milyon dolarlık fon topladı.

Occam.Fi Halka Arzı -> Satış 4 Kasım’da OccamFi platformu üzerinden gerçekleşti.

Ardana, 22 Kasım’da Gate.io, MEXC ve BitMart CEX borsalarında listelendi.

Ardana DANA, Near Protocol NEAR ile 23 Kasım’da stratejik ortaklık kurdular. Bu iş birliği ile Ardana, Cardano ADA ile Near arasında varlık transferi ve daha fazlası için gereken köprü altyapısını sağlayacak.

DANA Bir Stablecoin mi?

DANA bir stablecoin değildir. DANA, Ardana yönetişim token’idir. Ardana ekosistemindeki ilk stablecoin, kullanıcıların yatırdığı teminatlı varlıklardan Ardana platformunda basılacak olan dUSD olacaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

HODL Valley

HODL Valley (MONEY) Nedir?

TrustFi Network

TrustFi Sadakat Puanı Havuzu Geliyor