in ,

Arbitrum ve Optimism, Temmuz Ayında Ek Ücretlerden 5,5 Milyon Dolar Kazandı

Arbitrum ve Optimism, Temmuz ayında yaklaşık 5,5 milyon dolarlık rekor bir birleşik gelir elde ederek tüm merkeziyetsiz finans alanında en kârlı girişimler arasında yer aldı.

Bununla birlikte, Arbitrum’un topluluğu nakitle ne yapılacağı konusunda tıkanmış durumda ve Optimism, bunu yapacağını söylemesine rağmen geliri henüz ekosistemine yeniden yatırmadı.

Lazer 2 blok zincirleri, Ethereum gibi Layer 1 zincirlerinin üzerine inşa edilmiştir. Daha ucuz işlemler ve daha yüksek verim sağlayarak ölçeklenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Ancak Ethereum işlem ücretlerini tahmin etmek zordur çünkü ağın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak artar ya da azalır. Bu risklidir çünkü Layer 2 blok zincirleri, işlem verilerini her blok için önceden Ethereum’a geri gönderme maliyetleri için ücret talep etmelidir.

Arbitrum’un arkasındaki şirket olan Offchain Labs’in CEO’Su Steven Goldfeder, DL News’e verdiği demeçte çözümün, fiyat dalgalanmalarına karşı bir tampon oluşturmak için kullanıcılardan gerekenden biraz daha fazla ücret almak olduğunu söyledi. Bunun sağlam bir gelir akışı yaratma gibi ek bir faydası bulunuyor.

DefiLlama’dan alınan veriler, şu anda çeşitli protokollerinde yaklaşık 2 milyar dolar değerinde yatırımcı mevduatıyla en üst Layer 2 olan Arbitrum’un geçen ay fazla ücretlerden 4,5 milyon dolar gelir elde ettiğini gösteriyor. Optimism, 878 milyon dolar mevduat ile 950.000 dolarlık hatrı sayılır bir kazanç elde etti.

Lazer 2’ler şimdi bu ekstra nakitle ne yapacakları sorusuyla karşı karşıya.

Fazla Fonlar ile Ne Yapmalı?

Optimism’in arkasındaki şirket olan OP Labs’in iletişim müdür Lynnette Nolan verdiği demeçte: “Şu anda zincir üzerindeki net ücretler, yani brüt Layer 2 geliri eksi Layer 1 veri gönderme maliyetleri kullanılmıyor ve çeşitli Optimism Vakfı cüzdanlarında tutuluyor” dedi.

Nolan’a göre, Optimism Bayer 2’nin Haziran 2021’de faaliyete geçmesinden bu yana mevcut piyasa değeri 13,3 milyon dolar olan 7.281 ETH getirdi.

Ağustos 2022 Nitro yükseltmesinden bu yana benzer miktarda gelir elde eden Arbitrum da benzer bir durumla karşı karşıya.

Goldfeder’e göre Arbitrum’un işlemlerden elde ettiği gelir fazlası Arbitrum DAO hazinesine gidiyor ve burada DAO tarafından doğrudan kontrol ediliyor. Ancak DAO, bu gelirle ne yapması gerektiği konusunda çıkmaza girmiş durumda.

Arbitrum yönetişim forumlarında DAO üyeleri, geleneksel bir şirketin hissedarlarına temettü ödemesine benzer şekilde, token sahiplerine gelir dağıtmayı tartıştılar.

Cattin adıyla paylaşım yapan bir kullanıcı: “Bu, ARB’yi kolayca bir menkul kıymete dönüştürebilir ve Amerikan vatandaşlarının Arbitrum’un yönetimine katılmasını engelleyebilir” dedi.

Bu durum ARB tokenini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Howey Testi çerçevesi altında bir menkul kıymet olarak sınıflandırabilir. ABD’deki menkul kıymetlerin SEC’e kayıt olması gerekir, ancak kayıt olmak basit bir süreç değildir.

Diğer topluluk üyeleri ise yetenekli geliştiricileri Arbitrum ekosistemine çekmek için gelirin bir hibe programı için kullanılmasını öneriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

BTS Labs Network Toplantısı 22 Ağustos’ta Gerçekleşecek

Bitcoin (BTC) Fiyatında Takip Edilecek Seviyeler Hangileri?