in

Arbitrum Nova Piyasaya Sürüldü! Arbitrum Nova Nedir?

Ethereum ağının ölçeklendirilmesi için çözümler sunan Arbitrum, oyun ve sosyal uygulama odaklı Layer 2 Arbitrum Nova zincirini 9 Ağustos’ta duyurdu.

Arbitrum Nova Nedir?

İlk olarak bu yılın başlarında duyurulan Arbitrum Nova, öncelikle oyun ve sosyal uygulamalara yönelik yeni bir zincirdir ve Arbitrum’un AnyTrust teknolojisi kullanılarak oluşturulan ilk zincirdir.

Söz konusu zincir, düşük maliyetli ve yüksek güvenlikli çözümler arayan yüksek işlem hacimli projelere yöneliktir. Ayrıca bir Veri Erişilebilirlik Komitesinden (Data Availability Committee) yararlanmakla beraber, ilk üyeleri arasında ConsenSys, FTX, Google Cloud, Offchain Labs, P2P, Quicknode ve Reddit gibi önemli kuruluşlar yer almaktadır.

Arvitrum Nova, gelen verileri Ethereum’a göndermek yerine bu Komite’ye yolluyor, Komite ise toplu işlem gruplarını onaylayıp doğrular ve daha sonra bu “konsantre” verileri Ethereum’a gönderir. Rollup’ların işlem ücretlerinin büyük bölümünü genellikle veri yollama ücretleri oluşturur. Arbitrum Nova, verileri bu Komite’ye yolladığı için işlem ücretlerini büyük oranda düşürür, bu da kullanıcılar için önemli bir maliyet tasarrufu anlamına gelir.

Zincir, en az iki komite üyesinin dürüst olduğu varsayımında bulunur.

Diğer layer 2 çözümleriyle karşılaştırıldığında Nova, Arbitrum AnyTrust teknolojisi üzerine inşa edilmiştir.

Nova’ya köprü kurmak isteyen kullanıcılar için doğrudan bridge.arbitrum.io adresindeki köprüyü kullanabilir ve cüzdanınızın ek yapılandırmaya ihtiyacı varsa, rpc ve chainid ayrıntılarımızı burada bulabilirsiniz.

Ethereum layer 2 çözümleri sunan projeler şu günlerde oldukça popüler ve Nova, zincirde yeni bir gelişme dalgasını ateşleyebilir. Arbitrum’un, ağustos ayında daha pek çok duyuru yapması bekleniyor, zira bu ayı Arbitrum August olarak adlandırdılar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 10 Ağustos 2022

Tornado Cash Nedir? Neden ABD’de Yasaklandı?