in ,

Arbitrum Nedir? Arbitrum’un Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda, beklenen airdrop etkinliğini duyuran Arbitrum nedir, özellikleri nelerdir birlikte inceleyeceğiz. 

Arbitrum, Ethereum akıllı sözleşmelerinin yeteneklerini geliştirmek için tasarlanan hızlı, gizlilik odaklı ve ölçeklenebilir bir layer-2 çözümüdür. 

Arbitrum

Son yıllarda Ethereum ağında benimsenme ile birlikte gelen tıkanıklık ve işlem ücretleri sorununa çözüm sunan Arbitrum ağı, Ethereum işlemleri ve akıllı sözleşmeleri ikinci bir katmanda kolayca çalıştırırken aynı zamanda Etheruem’un layer-1 güvenliğinden yararlanıyor. 

Arbitrum Nasıl Çalışır? 

Optimistic Rollup olarak teknolojisi kullanan Arbitrum, önemli ölçüde hız ve verimliliğe sahiptir. Optimistic Rollup, Etheruem zincirindeki akıllı sözleşmelerle Arbitrum layer-2 zincirindeki akıllı sözleşmeler aracılığıyla veri akışı sağlayarak ölçeklenebilirliği arttırır. 

Arbitrum üzerinde yer alan Optimistic Rollup’lar, kişiye özel bir yan zincir çözümü olarak ayarlanmaktadır. Sonrasında ise işlem verileri Ethereum blok zincirine aktarılmaktadır. Bu işlemler gerçekleştikten sonra Arbitrum ağı, kodun doğru bir şekilde çalışmasını sağlar ve gizli anlaşmalara karşı önlem almış olur. 

Arbitrum’u Diğerlerinden Ayıran Özellikler Neler?

Arbitrum, EVM uyumluluğu en yüksek rollup seçeneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Protokol, EVM ile bayt kodları düzeyinde uyumluluk sağlıyor. Bu sayede Solidity ve Vyper gibi EVM ile uyumlu herhangi bir dil doğrudan çalışabiliyor. 

Arbitrum

Proje, sağladığı güçlü geliştirici araçları, düşük ücretler, adil başlangıç ve gelişmiş ekosistem sayesinde diğer protokollerden ayrılıyor. 

Arbitrum, gelişmiş ekosistemi sayesinde Uniswap, DODO, Sushi ve daha onlarca farklı protokol de dahil olmak üzere çeşitli Ethereum dApp ile ve farklı altyapı projeleri ile uyumlu çalışabiliyor. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Arbitrum (ARB Coin) Hangi Gün Piyasaya Çıkacak?

Reserve Rights (RSR) Nedir? Nasıl Alınır?