in ,

Arbitrum $ARB Coin Nasıl Çalışacak?

Arbitrum

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, “Arbitrum $ARB Nasıl Çalışacak?konu başlıklı bir tweet flood’unu takipçileriyle paylaştı. 

Arbitrum, kendi kendini uygulayan zincir üstü yönetişime sahip $ARB tokeninin piyasaya sürüleceğini açıkladı. $ARB, Arbitrum protokolünün kademeli olarak dağıtılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır.

Arbitrum zincirlerinin sistem değişikliklerini yöneten bir “chain owner” vardır. Zincir sahibi, temel parametreleri değiştirir, işlemleri duraklatır ve temel sözleşmeleri günceller. Bu; yükseltmeler, iyileştirmeler, hata düzeltmeleri ve Ethereum uyumluluğu için gereklidir.

Problem: “Zincir sahibi” merkezileşmeyi getiriyor. Ethereum gibi L1 protokolleri, sosyal konsensüs tarafından yönetilir, ancak Arbitrum gibi L2 protokolleri, L1 akıllı sözleşmeleri tarafından yönetilir. Bu, yükseltmeler için resmi zincir üstü yönetişim gerektirir.

Daha detaylı anlatım için bu blog’a bakabilirsiniz.

ARB Yönetişim Tokeni

$ARB, merkeziyetsiz teklifler ve protokol yükseltmeleri sağlar. Zincir mülkiyeti rolü, $ARB token sahiplerinden oluşan “Arbitrum DAO”ya verilir. Bu DAO, DAO’nun nasıl çalışacağını açıklayan Constitution (Tüzük) tarafından yönetilir. 

Tüzük 7 değere rehberlik eder:

  • Ethereum uyumlu
  • Sürdürülebilir
  • Güvenli
  • Sosyal ve teknik olarak kapsayıcı
  • Kullanıcı odaklı
  • Nötr ve açık

Arbitrum, “kendi kendini yürüten yönetişim” ile ilk Layer 2 çözümü olarak başı çekiyor. Yönetişim tamamen zincir üzerinde gerçekleşir ve çekirdek ekip tarafından tekliflerin manuel olarak uygulanması ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu DAO’nun en havalı kısmı.

Acil durumlarda, (Security Council) Güvenlik Konseyi gecikmeleri atlayarak protokolü doğrudan yükseltebilir. Arbitrum DAO Tüzüğü’ne göre yetkilerini yalnızca acil durumlar için kullanmak ve gerektiğinde şeffaflık raporları yayınlamakla yükümlüdürler. 12 onaydan 9’u gerekiyor.

DAO, Güvenlik Konseyi üyeleri için altı ayda bir yapılan seçimlerde oy kullanıyor. Konsey, yürürlüğe girmeden önce bir gecikme süresinden geçen acil olmayan yükseltmeleri de yapabilir. Bu teklifler yayınlandıktan kısa bir süre sonra bazı tartışmalara neden olabilir.

Oylama gücü, seçmenin sahip olduğu veya temsil ettiği $ARB token sayısına göre belirlenir. Ancak token sahipleri oylama yetkilerini başkalarına devredebilir. Tally, teklifleri sürekli olarak incelemeden üyelerin yönetişime katılmasını kolaylaştırıyor.

Dahası $ARB, Arbitrum’un her iki ‘zincirini’ de yönetecek:

  • DeFi/NFT için Arbitrum One
  • Oyun/sosyal uygulamalar için Arbitrum Nova Arbitrum DAO, tüzüksel yönetişim önerileri aracılığıyla yeni L2 zincirlerinin oluşturulmasına izin verebilir.

İkinci büyük duyuru Arbitrum Orbit. Orbit, güvenlik garantilerini korurken büyük ölçeklenebilirlik sunan L3’ler için bir çerçevedir. L3’lerin dağıtımı izinsizdir, yani DAO’nun iznini gerektirmez.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Ethereum Shanghai Güncellemesinin Net Tarihi Belli Oldu

Arbitrum Airdrop’unu Kaçıranlara Diğer Olası Airdrop’lar