in ,

Aragon (ANT) Nedir? Nasıl Alınır?

Aragon, blok zinciri teknolojisi ve akıllı sözleşme kullanarak kullanıcılara katılımcı olarak organizasyonlar oluşturma ve yönetme imkanı sunar.

Aragon projesini Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan açık kaynaklı bir merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) olarak da tanımlayabiliriz. Kullanıcıların üzerinde DAO’lar oluşturabileceği ve bunları yönetebileceği bir proje olan Aragon, işletmeler ve girişimler için yönetim altyapısı sağlar.

Aragon projesi üzerinde faaliyet gösteren her DAO, katılımcılarının haklarını belirleyen akıllı sözleşemlere sahip olur.

Aragon Ekibi ve Destekçileri

İsviçre merkezli Aragon Derneği tarafından yönetilen proje, 2016 yılında Luis Cuende ve Jorge Izquierdo tarafından kuruldu. Aragon projesinin yatırımcıları arasında sektörün önde gelen yatırım şirketlerinden Boost VC yer alıyor.

Aragon Nasıl Çalışır?

Aragon’da DAO oluşturmak isteyen geliştiriciler, bir akıllı sözleşme çerçevesi olan AragonOS’u kullanır. AragonOS aracılığıyla sağlanan modüller, kullanıcıların fon toplamasına, katkıda bulunanları topluluklarına katılmaya ve grup katılımıyla kararlar almaya teşvik etmesine imkan sağlar. Aragon ağının işleyişi, DAO’lardan toplanan ve yönetişim modelin dayalı olarak tahsis edilen ücretlerle desteklenir.

Aragon DAO kullanıcıları projenin üç farklı özelliğini kullanma hakkına sahiptir:

  • Finans: Organizasyonların kaynaklarını yönetmeye yardımcı olur. Katılımcılar işlemleri gönderebilir, işlem geçmişlerine erişebilir ve DAO’nun varlık bakiyesini görüntüleyebilirler.
  • Token: DAO içerisindeki üyeliği ve yapıyı yönetmek için ANT token kullanılabilir.
  • Oylama: ANT sahipleri DAO’lar üzerindeki sorunları dile getirmek ve oy kullanmak için bu sistemi kullanabilir.

Tüm bunların yanı sıra kullanıcılar, DAO’larına Agent adlı uygulamayı entegre ederek, Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmeler ile direkt olarak etkileşim kurabilirler.

ANT İstatistikleri

Toplam arzı 43 milyon 166 bin 685 olan ANT’nin dolaşımdaki arzı ise 40 milyon 29 bin 852’dir. ANT, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 14,79 dolar seviyesini 6 Nisan 2021’de görürken, en düşük fiyat olan 0.2858 dolar seviyesini 25 Kasım 2018’de görmüştür.

ANT Nasıl Alınır?

Aragon (ANT), Binance, Bitfinex, Kraken, KuCoin, Coinbase, UniSwap, Bittrex, OKX, Gateio gibi birçok popüler kripto para platformu üzerinde listelenmektedir. ANT almak isteyen yatırımcılar, bu platformları kullanarak kolaylıkla ANT alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler. ANT’nin listelendiği diğer kripto para platformlarını CoinMarketCap üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri