in ,

APY Ve APR Nedir? Farkları Nelerdir?

DeFi (merkeziyetsiz finans) alanında sıkça karşılaştığımız APY ve APR kavramlarını biliyor musunuz? Bu yazımızda stake ve lending işlemlerinde karşımıza çıkan APY ve APR kavramlarından bahsedeceğiz.

APY Nedir?

APY İngilizce “annual percentage yield”in kısaltmasıdır ve Türkçe olarak “yıllık yüzde getiri” anlamına gelir. Tüm yıl boyunca paranıza ekleme ya da çıkarma yapmadığınızı varsayarak yıllık faiz kazancınızı gösterir. APY basit faiz oranınızı, ana paranızdan kazandığınız faizin üstüne kazançlarınızın faizinin eklenmesiyle oluşan bileşik faizi içerir. APY paranızın yıllık ne kadar kazanacağı konusunda size en net bilgiyi verir.

APY

APY Nasıl Hesaplanır?

Bir şeyleri kendiniz halletmeyi seviyorsanız, APY hesaplamanın bilinen birkaç yolu vardır. APY hesaplamanın basit formülü şu şekildedir:

APY

Sonuç olarak yüksek APY’lar cüzdanınızın daha hızlı büyümesini sağlar. Yakın 2 faiz oranı elinizde varsa bileşik dönemi en sık olan size daha çok kazanç sağlar. Daha yüksek APY’lar sizin için daha fazla tasarruf kazancı anlamına gelir.

APR Nedir?

APR İngilizce “annual percentage rate”in kısaltmasıdır ve Türkçe olarak “yıllık yüzde oran” anlamına gelir. Borçlanmanızın yıllık maliyetini gösterir. APR sabitlenebilir, yani kredinin süreci boyunca aynı kalabilir. Değişken APR’lar bir endekse bağlıdır. Bu endeks artar veya azalırsa APR değişkenlik gösterebilir. Değişken APR’lar daha çok kredi kartlarındaki kullanımlarla ilişkilendirilirken; sabit APR’lar kredilerle ilişkilendirilir.

APY

APR Nasıl Hesaplanır?

APR kredi tipine göre farklı hesaplanabilir. Örneğin endekse bağlı (merkez bankalarının bireysel bankacılık için belirlediği faiz oranları mevcuttur) bir kredi kartı ise, banka bu endekse belirli bir teminat oranı ekler. Bu oran kredi puanınıza göre belirlenir. Daha fazla kredi skorunuz varsa daha düşük teminat oranı belirlenir. Endeks %3.75 ise ve banka %10 teminat oranı eklerse APR %13.75 olur.

Sonuç olarak APY gelirinizin faiz getirisini hesaplarken, APR borçlanmanızın faiz giderini hesaplıyor. Ancak yine de temel fark şudur: APY faiz oranı ve bileşik faizi içerirken; APR faiz oranı, işlem ücretleri, kredi maliyetlerini içerir.

DeFi alanında yaptığımız işlemlerde APY ve APR sık sık karşımıza çıkmaktadır. Stake ederken bu oranları incelemeli yatırımlarımızı ona göre yapmalıyız.

Kaynaklar:

1-https://www.ally.com/do-it-right/banking/how-is-annual-percentage-yield-calculated/
2-https://www.ally.com/do-it-right/banking/what-is-apr-and-how-is-it-calculated/
3-https://www.ally.com/do-it-right/banking/apy-vs-apr-what-is-apr-what-is-apy/

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Kriptopara Sektöründe Yeni Tartışma: Madencilikte Yüksek Fosil Yakıt Kullanımı

Influencer, Koinsaati, Kriptopara

Twitter’daki, Kripto Ve DeFi Alanında Etkili Olan 10 Yabancı Hesap