in , ,

Aptos Whitepaper’ında Nelerden Bahsediyor?

Blok zincirlerinin yeni bir internet altyapısı olarak yükselişi, geliştiricilerin on binlerce merkeziyetsiz uygulamayı hızla artan oranlarda dağıtmasına yol açmıştır. Ne yazık ki sık kesintiler, yüksek maliyetler, düşük verim limitleri ve çok sayıda güvenlik endişesi nedeniyle blok zinciri kullanımı henüz herkes tarafından benimsenmemiştir. Web3 çağında kitlesel benimsemeyi sağlamak için blok zinciri altyapısının, yaygın olarak kullanılan uygulamalar oluşturmak için güvenilir, ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve sürekli gelişen bir platform olarak bulut altyapısının yolunu izlemesi gerekebilir. Bu zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlayan ve ölçeklenebilirlik, güvenlik, güvenilirlik ve yükseltilebilirlik temel ilkeleri ile tasarlanan Aptos blok zincirinin whitepaper’ını inceliyoruz.

Aptos’un vizyonu, Web3’ün ana akım olarak benimsenmesini sağlayacak ve gerçek dünyadaki kullanıcı sorunlarını çözmek için merkeziyetsiz uygulamalardan oluşan bir ekosistemi güçlendirecek bir blok zinciri sunmaktır. Misyonu, esnek ve modüler bir blok zinciri mimarisi sağlayarak blok zinciri güvenilirliği, güvenliği ve performansında en son teknolojiyi geliştirmektir. Bu mimari, sık yükseltmeleri, en son teknoloji gelişmelerinin hızlı bir şekilde benimsenmesini ve yeni ve gelişmekte olan kullanım durumları için birinci sınıf desteği sağlamalıdır.

Aptos blok zinciri, proof-of-stake konsensüs mekanizmasını kullanarak kullanıcılardan gelen işlemleri ortaklaşa alan ve işleyen bir dizi validatörlerden oluşur. Token sahipleri, seçtikleri validatörlerle token’larını kilitler veya stake ederler. Her bir validatörün konsensüs oylama ağırlığı, kendisine yatırılan miktarla orantılıdır. Bir validatör aktif olabilir ve konsensüse katılabilir. Aynı şekilde bir validatör; katılmak için yeterli hisseye sahip değilse, validatör setinden çıkarsa, blok zinciri durumunu senkronize ederken çevrimdışı olmayı seçerse veya zayıf geçmiş performansı nedeniyle konsensüs protokolü tarafından katılmadığı kabul edilirse de etkin olmayabilir.

Aptos blok zinciri, son üç yılda dünya çapında 350’den fazla geliştirici tarafından geliştirilmiştir. Konsensüs, akıllı sözleşme tasarımı, sistem güvenliği, performans ve merkeziyetsizlik konularında yeni ve özgün yenilikler sunmaktadır. Bu teknolojilerin birleşimi, Web3’ü kitlelere ulaştırmak için temel bir yapı taşı sağlayacaktır.

İlk olarak, Aptos blok zinciri hızlı ve güvenli işlem yürütme için Move dilini yerel olarak entegre eder ve kullanır. Move dilinde yazılmış akıllı sözleşmeler için resmi bir doğrulayıcı olan Move prover, sözleşme değişmezleri ve davranışları için ek güvenceler sağlar. Güvenliğe bu şekilde odaklanılması, geliştiricilerin yazılımlarını kötü niyetli varlıklardan daha iyi korumalarını sağlar.

İkinci olarak, Aptos veri modeli esnek anahtar yönetimi ve hibrit saklama seçenekleri sunar. Bu, imzalamadan önce işlem şeffaflığı ve pratik hafif istemci protokollerinin yanı sıra daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Üçüncüsü, Aptos blok zinciri, yüksek verim ve düşük gecikme süresi elde etmek için işlem sürecinin temel aşamalarında ardışık ve modüler bir yaklaşımdan yararlanır. Özellikle işlem yayma, blok meta-veri sıralama, paralel işlem yürütme, toplu depolama ve defter sertifikasyonunun tümü eş zamanlı olarak çalışır. Bu yaklaşım, mevcut tüm fiziksel kaynaklardan tam olarak faydalanır, donanım verimliliğini artırır ve yüksek oranda paralel yürütme sağlar.

Dördüncü olarak, okunacak ve yazılacak veriler hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektirerek işlem atomikliğini bozan diğer paralel yürütme motorlarının aksine Aptos blok zinciri, geliştiricilere bu tür sınırlamalar getirmez. Atomikliği keyfi olarak karmaşık işlemlerle verimli bir şekilde destekleyebilir, gerçek dünya uygulamaları için daha yüksek verim ve daha düşük gecikme süresi sağlar ve geliştirmeyi basitleştirir.

Beşinci olarak, Aptos modüler mimari tasarımı, istemci esnekliğini destekler ve sık ve anlık yükseltmeler için optimize eder. Ayrıca Aptos blok zinciri, yeni teknoloji inovasyonlarını hızla uygulamak ve yeni Web3 kullanım durumlarını desteklemek için on-chain değişiklik yönetimi protokolleri sunar.

Son olarak, Aptos blok zinciri, bireysel validatör performansının ötesine geçmek için gelecekteki girişimleri denemektedir. Modüler tasarımı ve paralel yürütme motoru, bir validatörün dahili sharding’ini destekler ve homojen durum sharding‘i, node operatörleri için ek karmaşıklık oluşturmadan yatay verim ölçeklenebilirliği potansiyeli sağlar. Özetle homojen durum sharding’i, yatay verim ölçeği potansiyeli sağlar, geliştiricilerin shard’lar arasında tek bir evrensel durumla programlama yapmasına olanak tanır ve cüzdanların, kullanıcıları için parçalanmış verileri kolayca dahil etmesini sağlar. Bu, önemli performans avantajlarının yanı sıra tek bir birleşik Move akıllı sözleşmeler platformunun basitliğini de sağlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Watch-to-Earn

Watch-to-Earn Nedir?

Aptos Tokenomi’sine Genel Bakış