in , ,

Aptos vs Sui: İki Yeni Blok Zincirin Kıyaslaması

Kripto paraların altında yatan teknoloji blockchain, ağdaki her kullanıcının birbirine güvenmek zorunda kalmadan mutabakata varmasını sağlıyor. Ekosistemler gün geçtikçe büyüyor ve ağlara yeni projeler dahil olmaya devam ediyor. Bu yazımızda yeni blok zinciri ağlarından Aptos ve Sui’nin karşılaştırmasını ele alıyoruz. 

Ölçeklenebilir bir Layer-1 blockchain oluşturmaya odaklanan Web3 girişimi Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve pratik bir blok zinciri ağı sağlamaya çalışıyor. Sui ise yaratıcıların ve geliştiricilerin Web3’te yeni deneyimler oluşturmasını sağlamak için sıfırdan tasarlanmış Layer-1 blok zincirdir.

Aptos, Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u kullanıyor. Bu programlama dili, projenin merkezi özelliğini oluşturuyor. Sui de benzer şekilde Rust’ta yazılmıştır ve sahibi olabilecek varlıkları tanımlamak için Move programlama dilinde yazılmış akıllı sözleşmeleri destekler.

 

Sui, düşük maliyetle rakip tanımayan hız ile çok çeşitli uygulama geliştirmeyi desteklemek için yatay olarak ölçeklenebilir. Çoğu işlemi paralel olarak işlenebilir hale getiren Sui, işleme kaynaklarını daha iyi kullanır ve daha fazla kaynak ekleyerek verimi artırma seçeneği sunar. Aptos blok zinciri ise hızlı ve güvenli işlem yürütme için Move dilini yerel olarak entegre eder ve kullanır. Yüksek verim ve düşük gecikme elde etmek için işlem sürecinin temel aşamalarında ardışık ve modüler bir yaklaşımdan yararlanır.

Aptos blok zinciri, Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını kullanarak kullanıcılardan gelen işlemleri ortaklaşa alan ve işleyen bir dizi validatör’lerden oluşur. Token sahipleri, seçtikleri validatör’lerle token’larını kilitler veya stake ederler. Sui ise ödeme işlemleri ve varlık transferi gibi basit kullanım durumlarında daha basit ve daha düşük gecikme süreli ilkelleri kullanmak için konsensüsten vazgeçer. Böylelikle, oyundan fiziksel satış noktalarında perakende ödemeye kadar bir dizi yeni uygulamaya olanak tanır.

Sui

Aptos modüler mimari tasarımı ile istemci esnekliğini destekler. Sık ve anlık yükseltmeler için optimize eder. Ayrıca Aptos blok zinciri, teknolojideki yenilikleri hızla uygulamak ve yeni Web3 kullanım durumlarını desteklemek için on-chain değişiklik yönetimi protokolleri sunar. Benzer şekilde Sui, zengin ve birleştirilebilir on-chain varlıkları tanımlar.

Aptos, yüksek potansiyelli bir proje olsa da altyapı bölümü geliştirmenin erken aşamalarında. Bu nedenle birçok eksiklik de bulunuyor.

Bazı noktalarda benzer bazı noktalarda ise farklı özelliklere sahip olan bu iki blok zincir; temel olarak Web3 çağında kitlesel benimsemeyi sağlamak ve blok zinciri altyapısında yaygın olarak kullanılan uygulamalar oluşturmak için hızlı, güvenilir, ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve sürekli gelişen bir platform olmayı amaçlıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sui

Sui Ekosistemine ve Erken Aşama Projelerine Genel Bakış

Sui

Sui: Parallel Agreement Nedir?