in ,

Aptos Tokenomi’sine Genel Bakış

Yeni ve bağımsız bir proje olan Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve kullanışlı bir blok zinciri ağı sağlamaya odaklanmıştır. Aptos, Ethereum ve Solana’yı geride bırakarak Layer-1 blok zinciri olmayı hedefliyor. 

Bilindiği üzere Aptos Mainnet’i 12 Ekim 2022’de başlatıldı. Mainnet’teki ilk toplam Aptos token (APT) arzı 1 milyar olarak kaydedildi. Coin dağılımı ise %51.02 topluluk, %19.00 katkıda bulunanlar, %16.50 vakıf, %13.48 yatırımcılar arasında paylaşılacak şeklinde duyuruldu. Aptos tokenomi’si hakkında daha kapsamlı açıklama yakında ekip tarafından duyurulacak.

Token havuzu, hibeler ve teşvikler gibi ekosistemle ilgili öğeler için tasarlanmıştır. Bu token’ların bir kısmı Aptos protokolü üzerine inşa edilen projelere tahsis edilmiştir. APT token’larının çoğunluğu Aptos Vakfı tarafından tutulurken daha küçük bir kısmı Aptos Labs tarafından tutuluyor. 125.000.000 APT, Topluluk kategorisi için ekosistem projelerini, hibeleri ve diğer ekosistem girişimlerini desteklemek için ayrılmıştır. Vakıf kategorisinde yer alan 5.000.000 APT ise Aptos Vakfı girişimlerini desteklemek için kullanılacak.

Mevcut koşullar altında ağdaki token’ların %82’sinden fazlası tüm kategorilerde stake ediliyor. Stake edilen token’ların çoğu yukarıda yer alan dağıtım planına göre kilitlendi ve piyasaya sürülmedi. Ağı güvence altına almak ve fikir birliği sağlamak amacıyla token’larını stake eden token sahipleri, stake ödülleri alabilecekler. Şu anda, maksimum ödül oranı yıllık %7’den başlıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Aptos Whitepaper’ında Nelerden Bahsediyor?

Mina Protocol (MINA) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?