in , ,

Aptos Nedir? Aptos Hakkında Her Şey

Aptos’un vizyonu, Web3’ün ana akım olarak benimsenmesini sağlayacak ve gerçek dünyadaki kullanıcı sorunlarını çözmek için merkeziyetsiz uygulamalardan oluşan bir ekosistemi güçlendirecek bir blok zinciri sunmaktır. Misyonu, esnek ve modüler bir blok zinciri mimarisi sağlayarak blok zinciri güvenilirliği, güvenliği ve performansında en son teknolojiyi geliştirmektir. Bu mimari, sık yükseltmeleri, en son teknoloji gelişmelerinin hızlı bir şekilde benimsenmesini ve yeni ve gelişmekte olan kullanım durumları için birinci sınıf desteği sağlamalıdır.

Aptos, Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından ortaklaşa bir şekilde Aptos Labs tarafından kurulmuştur. Bu projenin oluşturulmasındaki temel amaç, iki kurucu ortağın Diem blok zinciri projesinde orijinal olarak geliştirdikleri teknolojiyi geliştirmeye devam etmek istemeleridir. Ekibin son derece deneyimli olduğu ve Aptos’u güvenli, ölçeklenebilir ve erişilebilir bir ağ olarak oluşturmaya çalıştıkları biliniyor. 

Aptos, EVM tabanlı blok zincirlerinde eksik olan güvenlik özelliklerine sahip Layer-1 blok zinciridir. Layer-1 ağında yaşanan güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeye odaklanmıştır. Ağ, Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u kullanıyor. Bu programlama dili, projenin merkezi özelliğini oluşturuyor.

Aptos whitepaper’ına göz atmak için linke tıklayınız.

Aptos’un ekosisteminde projenin sosyal ağ kanalları yoluyla bilgi toplanmaktadır. Proje henüz mainnet’ini başlatmamış olsa da ağ yayına girdiğinde Aptos’ta başlamaya hazır birçok proje bulunuyor.

Aptos ekosisteminde AMM DEX’ler, borç verme ve borç alma (lending & borrowing), NFT marketplace bulunuyor.

Aptos ekosistemi hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Aptos ekosistemindeki altyapı projeleri ise şunları içerir: cüzdanlar, oracle, explorer’lar, bridge (köprü).

Aptos ekosistemindeki diğer projeler şunları içerir: fon yönetimi, ödeme, liquid staking, Aptos Name Service, mesajlaşma projesi Diyalekt.

Aptos ekosistemindeki altyapı projeleri hakkında detaylı bilgi için linke tıklayınız.

Aptos, şu anda birçok büyük yatırım fonu tarafından katılım sağlanan birçok finansman turundan geçti. 25 Temmuz 2022’de FTX Ventures, Jump Crypto, Apollo, Griffin Gaming Partners, Franklin Templeton, Circle Ventures, Superscrypt ve önceki özel turdan a16z ve Multicoin de dahil olmak üzere büyük fonlardan 150 milyon dolar A Serisi yatırım aldığını duyurdu. 

Aptos’un ilk yatırım turu 15 Mart 2022’de a16z, Tiger Global, Katie Haun, Multicoin Capital, Three Arrows Capital, FTX Ventures ve Coinbase Ventures’tan 200 milyon dolar yatırımla gerçekleşmişti. Aptos, en son validator’lerin node çalıştırmasını kolaylaştırmak ve verileri depolamak için Google Cloud ile ortaklığını duyurdu.

Aptos üzerine inşa edilen bazı şirketler ve projeler

Aptos Incentivized Testnet-3 (AIT-3), Aptos topluluk üyeleri için bir ödül programıdır. Tek ihtiyacınız olan bir Aptos validator node operatör olmaya ilgi duymak ve yeni özellikleri test etmeye istekli ve yetenekli olmaktır.

Bu testnete sadece 225 kişinin katılacağını belirtmekte fayda var. Kabul edilen tüm katılımcıların, bildirimden sonraki 24 saat içinde testnet’e katılması beklenmektedir.

Aptos Incentivized Testnet-3 (AIT-3) testnet’ine katılım için tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Aptos şu anda herhangi bir kripto para birimine sahip değil. Kripto para biriminin de muhtemelen 2022’nin 3. çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bu Varlık %82 Yükseldi! Yükseliş Devam Edecek mi?

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri