in

Aptos Mainnet Lansmanı

Aptos Mainnet

Aptos, merakla beklenen, 1 milyar dolar değerindeki mainnet lansmanını gerçekleştirdi.

Dört sene süren teknik çalışma ve 1 milyar dolarlık değerlemenin sonucu olan mainnet, Salı günü sahneye çıktı. Aptos Vakfı, Meta’nın çarpıcı özelliklerle donattığı L1 blok zincirinin ‘en güvenli ve en ölçeklenebilir’ blok zinciri olmasını hedefliyor. Hissedarlardan kripto para borsası FTX, Çarşamba günü Aptos koin’i (APT) ticarete açtı. APT, 19 Ekim günü itibariyle Binance dahil birçok borsada alınıp satılabiliyor.

Aptos ile Akıllı Sözleşmelerde Devrim

Potansiyel “Solana katili” olarak değerlendirilen APT, akıllı sözleşmelere yönelik ideal blok zincirini yaratma yolunda en yeni girişimdir. Aynı zamanda, NFT’ler, DAO’lar ve DeFi’nin geniş dünyasını da destekleyen bir kodlamadır.

Piyasadaki aralıklı kesintiler APT benzeri oluşumların piyasaya girişine olanak tanıyor. Buna rağmen, Solana gibi güçlü rakipler, Ethereumla karşılaştırıldığında meydan okuyan yüksek hızlarıyla ilerleme kaydediyor. Ethereum’un Merge sonrası gelişimi malum. Yine de Solana’nın ilerleyişi göz ardı edilemez bir seviyede devam ediyor. Vaatleriyle APT benzeri yeni blok zincileri de Solana’ya meydan okuyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Aptos Ekosistemi Son Gelişmeler

Girişimci Sermaye (GS) Desteği ve Meta İmzası

Meta, 2019 yılında, sonrasında Diem olarak anılacak blok zinciri projesi Libra’nın lansmanını yaptı. Hatırlanacağı üzere, IT devi Meta, regülasyonlar ve yoğun topluluk eleştirileri sebebiyle projeyi yarıda bırakmıştı. Yine de, geliştiriciler, ‘paralel yürütme’ bilinen, süreci hızlandırmaya yönelik işlem düzenleme ve birleştime metodunda bir değer fark etmişti.

Dolayısıyla, test sürecinde, Ethereum’un saniyede 30 işlem hızına karşılık, Aptos saniyede 130.000 işlem gerçekleştirebileceği iddiasında oldu. Ayrıca, tutumluluk ve erişim denetimini önceleyen Move programlama dilinin, Aptos ekosistemi için önemi de belirgin hale geldi.

Aylardır Beklenen Girişim

Aptos, lansman öncesi dönemde GS ilgisini çekmeyi başardı. Mart ayındaki strateji turunda Andressen Horowitz gibi tanınır markalardan 200 milyon dolar sağladı. Yaz başında, Seri A turunda da FTX’in başını çektiği yatırımlardan 150 milyon dolar elde etti. Toplanan GS hacmi, bazı Web3 çevrelerinde, yatırımcının Solana’yı terk edip Aptos’a geçtiği dedikodusuna sebebiyet verdi.

Aptos geçtiğimiz ay, uzun yıllardır çalıştığı Anchorage Digital’i öncelikli kurumsal vasi olarak belirledi. Bu tercihin geri planında süregelen ilişkilerin etkisi bulunuyor. Zira, şirket kurucu ortak ve başkanı Diogo Mónica, Diem teknik idare komitesinde üye olarak bulunuyordu.

Bu da ilginizi çekebilir: Yatırımcılara Yönelik En İyi 10 Kripto Aracı

Mihenk taşı olarak görülen lansmanda kitleleri Web3’e taşımayı amaçlayan bir hareket nitelemesi belirgindi.

 

Proje, güvenli, ölçeklenebilir ve geliştirilebilir bir blok zinciri ortaya çıkarma iddiası taşıyor. Çarpıcı şekilde, merkeziyetsiz uygulamalara evrensel ve adil erişim sağlama serüveninde bir ilk adımı anlatıyor.

Açılıştan İzlenimler

Lansmanı takip eden, ‘Twitter GS hayalet yazarı’ @ParadigmEng420, açılışı yeterince etkileyici bulmadığını yazdı. İletişimde aksaklıklar ve vaatlerden uzak bir işlem hızı kadar APT dağılımının da soru işaretleri yarattığını belirtti.

 

Singapur’da bir blok zinciri mühendisi ve girişim lideri olan Siddhanjay Godre ise daha umutlu. Godre, APT’nin paralel yürütme modeli ve güçlü topluluğunun yakın zamanda ETH ile rekabet edebileceğini belirtti.

Aptos lansmanı, geliştiricilerin ilgisini yakında piyasalarda yer alması beklenen Sui blok zincirine çekti. Sui de bilindiği gibi Move dilini kullanıyor. DNA yapısı da Aptos’a fazlasıyla benzer.

Projelere girişimci ilgisi artarken, şüpheciler ve sadık Solana destekçileri arasında bir çarpışma yavaştan mayalanıyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Sui Nedir?

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

dYdX, Banxa ile Ortaklık Kuruyor!

PancakeSwap Aptos’a Göz Dikti!