in ,

Aptos Mainnet’i Yayınlandı!

Aptos

Aptos, mainnet’inin yayınlandığını duyurdu. Bu, güvenli, ölçeklenebilir ve yükseltilebilir bir blok zinciri aracılığıyla insanlar için merkeziyetsiz uygulamalara evrensel ve adil erişim yaratmaya yönelik uzun bir yolculuğun ilk adımı.

Yükseltilebilirlik, Move ve öncelik olarak insanın baz alındığı kullanıcı deneyimi; Web3’ü herkese ulaştırmak için ekosistemi bir araya getiren Aptos blok zincirinin temel ilkelerinden ve özelliklerinden bazılarıdır.

Yükseltilebilirlik

Aptos, mevcut ve gelecekteki kullanım durumları için optimize edilmiş kullanıcı deneyimleri sağlamak ve yeni nesil teknolojik gelişmelerin entegrasyonuna izin vermek için blok zincirinin hızlı gelişimini destekler. Kullanıcı deneyimi sürekli olarak gelişir ve geliştiriciler, altyapı kısıtlamaları olmadan inşa edebilirler.

Move dili, dört yıl boyunca Aptos blok zinciriyle birlikte oluşturuldu, test edildi ve birlikte tasarlandı. Güvenli varlık yönetiminin yanı sıra hızlı ve güvenli işlem yürütme için yerel olarak entegre edilmiştir. Move ve Aptos birlikte, sorunsuz inşa için geliştirici dostu bir ortam ve yenilikçiler ve yaratıcılar için bir yuva oluşturuyor. Move akıllı sözleşmeleri yükseltilebilir ve tüm Aptos uygulamaları için güvenle gelişimi destekler. Move’un orijinal araştırmacılarının ve geliştiricilerinin çoğu Aptos ekibinin bir parçasıdır.

İnsan Öncelikli Kullanıcı Deneyimi

Aptos’un temel tasarım ilkesi, geliştirici ve kullanıcı deneyimine odaklanmaktır. Herkes için basit ve ilişkilendirilebilir bir deneyime öncelik vermek, Web3’ün bugün çevrimiçi olan milyarlarca insana ulaşmasının tek yoludur.

Teknik Yenilikler

Aptos blok zincirinin arkasında birçok teknik yenilik mevcut. İşte geliştiricilerin sevdiği ve Web3 için kilit nokta olan bazı yenilikler:

Pipelined ve Modüler Yaklaşım

Yüksek verim elde etmek için Aptos blok zinciri, işlem süreçlerinin temel aşamaları için pipelined ve modüler bir yaklaşımdan yararlanır. Böylece, mevcut tüm fiziksel kaynaklardan tam olarak yararlanılır, donanım verimliliği artırılır ve yüksek düzeyde paralel yürütme sağlanır.

Bu modüler tasarım sayesinde Aptos, daha hızlı ve daha güvenli sürüm döngülerini destekler. Modüler tasarım ayrıca validatörleri tek bir makinenin ötesinde ölçeklendirmek için yapılandırılmış bir yol sunarak ek hesaplama, ağ ve depolama kaynaklarına erişim sağlar.

Block-STM

Block-STM, akıllı sözleşmeler için Software Transactional Memory ve optimistic concurrency control ilkeleri üzerine inşa edilmiş yeni bir paralel yürütme motorudur. Aptos’un temelini oluşturan bu yeni yaklaşım sayesinde daha hızlı bir şekilde işlem süreci tamamlanır.

Okunacak/yazılacak veriler hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektirerek işlem atomikliğini bozan mevcut paralel yürütme motorlarının aksine Block-STM, geliştiricilerin sınırsız kodlama yapmasını, birleştirilebilirliği korumasını ve gerçek dünyadaki kullanım durumları için daha yüksek verim ve daha düşük gecikme süresi elde etmesini sağlar.

AptosBFT Konsensüsü

Günümüzde Aptos blok zinciri, BFT konsensüs protokolü olan AptosBFT’nin (sürüm 4) en son yinelemesini kullanmaktadır. Konsensüs genellikle yalnızca iki ağ gidiş dönüşü gerektirir (gidiş dönüş süreleri genellikle dünya çapında 300 milisaniyeden azdır).

Bu yeni mekanizma, merkeziyetsiz ortamlarda performansı önemli ölçüde artırır, buna bağlı olarak uygun teşvikler için altyapı sağlar ve başarısız validatörlerin gecikme üzerindeki etkisini hızla en aza indirir. AptosBFT sürüm 5’in geliştirilmesi halihazırda devam etmektedir ve gelecekteki bir güncellemede yayınlanacaktır.

Durum Senkronizasyonuna Merkeziyetsiz Esneklik

Aptos, tüm katılımcıların bireysel ihtiyaçları için yüksek verimli, düşük gecikmeli bir ağ sağlamayı amaçlamaktadır. Zengin ve çeşitli bir validatör ve tam node topluluğu oluşturmak, durum replikasyonunun farklı donanım ortamları için esnek olmasını gerektirir. Aptos, ucuz makineler için yeni ve daha verimli senkronizasyon stratejileri ve daha yüksek validatör seviyeleri sunmak üzere değişen kullanıcı gereksinimlerine uyum sağlar.

Web3

Kullanıcı deneyimine odaklanma, yükseltilebilirlik ve en son teknolojinin benzersiz kombinasyonu, Aptos’u, geliştiricilerin gelecek nesiller için uygulama geliştirebilecekleri bir yuva haline getiriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Mastercard, Kripto Dünyasına Bir Adım Daha Atıyor!

Aptos Ekibinde Kimler Bulunuyor?