içinde , ,

Aptos Ekosistemine Genel Bakış: Bölüm 2

Aptos Labs olarak da bilinen Aptos, ölçeklenebilir bir Layer-1 blockchain oluşturmaya odaklanan bir Web3 girişimidir.

Yeni ve bağımsız bir proje olan Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve kullanışlı bir blockchain ağı sağlamaya odaklanmıştır. Aptos, Ethereum ve Solana’yı geride bırakarak Layer-1 blockchain olmayı hedefliyor.

Aptos, Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından ortaklaşa bir şekilde Aptos Labs tarafından kurulmuştur. Bu projenin oluşturulmasındaki temel amaç, iki kurucu ortağın Diem blockchain’i projesinde orijinal olarak geliştirdikleri teknolojiyi geliştirmeye devam etmek istemeleridir. Ekibin son derece deneyimli olduğu ve Aptos’u güvenli, ölçeklenebilir ve erişilebilir bir ağ olarak oluşturmaya çalıştıkları biliniyor. 

Bir önceki yazımızda Aptos ekosistemini incelemeye başlamıştık, bu yazımızda da Aptos ekosistemini incelemeye devam ediyoruz.

Aptos’un Altyapısı

Aptos ekosistemindeki altyapı projeleri şunları içerir: 

 • Aptos’ta Cüzdanlar: Martian, Fewcha, Aptos Wallet, Hive. Bu cüzdanlar Aptos ekosistemini destekler ve ürünlerini iOS ve Android’de uzantılar, uygulamalar olarak geliştiriyor. AMM DEX’e en çok ilgi duyan proje olan Pontem Network, Aptos için kendi cüzdanını da geliştiriyor.
 • Aptos’ta Oracle: Şu anda Aptos üzerinde çalıştığını duyuran ilk ve tek Oracle, Switchboard’dur. Chainlink, Band Protocol gibi piyasadaki en büyük oracle’lar ise henüz Aptos’la ilgili yeni bir gelişme açıklamadı.
 • Aptos’taki Explorer’lar: Aptos, şu anda bir devnet explorer’a sahip ancak bu explorer fazla bilgi göstermiyor ve hala geliştirme aşamasında bulunuyor.
 • Bridge (Köprü): Şu anda hangi köprülerin Aptos’u destekleyeceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Köprüler, ekosisteme para akışının sağlanması için son derece önemli bir alandır ve gelecekte daha fazla geliştirilmesi gerekir.

Aptos, yüksek potansiyelli bir proje olsa da altyapı bölümü geliştirmenin erken aşamalarında ve bu nedenle birçok eksiklik de bulunuyor. Ayrıca; EVM’yi desteklemeyen bir zincir olduğu için mevcut EVM zincirlerinin kullanıcı dosyasına bağlanması da zor olacaktır. Sadece bu da değil, altyapı araçlarının yeni bir programlama dili (Move) ile sıfırdan geliştirilmesi gerekecek bu nedenle araçları oluşturmak biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Aptos ekosistemindeki diğer projeler şunları içerir:

 • Fon Yönetimi: Solrise, şu anda Aptos sistemi üzerinde Fon Yönetimi üzerine çalışan ilk ve tek projedir. Bu proje başlangıçta Solana’da geliştirildi ve şimdi Aptos’a genişletildi.
 • Ödeme: Paymagic, Aptos’ta ödemeler üzerinde çalışıyor, bu proje birçok ekosistemde çalıştı. DAO’ları ve Aptos’taki projeleri desteklemek için giderek genişliyor.
 • Liquid Staking: Zaptos, kullanıcıların Aptos’ta farming’den kazanç elde etmelerini sağlayan bir projedir ve geliştirme aşamasındadır.
 • Domain Name Service Aptos Name Service: Alan adları “.aptos” ile biten Domain Service hakkında bir projedir.
 • Mesajlaşma Projesi Diyalekt: Çok zincirli mesajlaşma projesi ve şimdi yakın gelecekte Aptos’u destekleyecekler.

Genel olarak, Aptos ekosistemi farklı alanlarda çalışan projeleri belirli bir şekilde tamamlamıştır. Ancak Aptos’un henüz mainnet’i olmadığı için projelerin çoğu hala geliştirme aşamasında ve yol haritasına göre 2022’nin 3. çeyreğinin sonunda mainnet yayına girdiğinde de bu ekosistemi daha fazla araştırmaları gerekecek.

Aptos Ekosisteminin Geleceği

Ekosistem genel görünümüne bakıldığında, Aptos’un köprü segmenti dışında en önemli alanlarda öncü projeleri var ve henüz sistem üzerinde geliştireceği açıklanmış bir proje yok. Sistem üzerinde temel DeFi bölümleri ortaya çıktı (DEX’ler, Borç Verme dahil), explorer, oracle, cüzdan gibi temel altyapı projeleri de tamamlanma sürecinde bulunuyor.

Ayrıca; Aptos, Solrise, Pontem Network, vb. gibi genişleyen diğer zincirlerden çok sayıda projeye sahiptir.

Dezavantajları

İlk olarak, Aptos bir EVM zinciri değildir ve birincil programlama dili Move’dur. Bu, özellikle geliştiricileri destekleyecek çok fazla altyapı olmadığında, bu yeni blockchain üzerinde proje geliştirmek isteyen yeni geliştiriciler için birçok zorluğa neden olacaktır.

EVM olmayan zincirlerin bir başka dezavantajı, bu zincirin kullanıcılarının kullanımlarını engelleyen tamamen yeni bir takım araçlara sahip olmasının gerekmesidir. Bu zayıflık, Aptos’un mainnet’ini başlattıklarında daha az kullanıcının Aptos kullanmasına neden olacaktır.

Küçük yatırımcılar için, projenin yüksek bir değerleme ile çok fazla sermaye toplaması gerçeği, kâr bulmak için token’lara yatırım yapmayı zorlaştıracaktır.

Aptos Ekosistemi Hakkında Tahminler

Yakın gelecekte, Aptos ekosisteminin büyüme için aşağıdaki gelişmelere sahip olması muhtemeldir:

 1. Yeni bir programlama dili kullandıkları için platforma daha fazla geliştirici çekmeleri gerekiyor. Proje sayısını artırmak için diğer zincirlerden geliştiricileri ve projeleri çekmek için birçok programla birlikte Hackathonlar açılabilir, ayrıca Aptos’ta programlamayı kolaylaştıracak araçlar geliştirilebilir.
 2. Mainnet’in 2022’nin 3. çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu nedenle kullanıcıların Ekim 2022’den önce, Aptos’ta airdrop ve farming için birçok fırsatın yanı sıra projenin uygulamalarını deneyimlemeleri çok muhtemel görünüyor.
 3. Köprüler, parayı ekosistemin içinde ve dışında dolaştırmak için mainnet’i başlattıktan sonra Aptos’u destekleyecek. Sistemin explorer’ı, daha kullanıcı dostu olacak ve daha fazla özelliğe sahip olacak şekilde geliştirilecektir.
 4. Mainnet’ten sonra projeler birer birer ürünlerini piyasaya sürecek ve lider projeleri oluşturacak ve Aptos ekosisteminin dayanak noktası olacak gibi duruyor.

Aptos sistemi, geçmişte başarılı bir şekilde 350 milyon dolar topladıktan sonra büyük ilgi görüyor. Yakın gelecekte, projenin mainnet etkinliği ve token sürümü kesinlikle çok dikkat çekecek çünkü Aptos, hem sistem üzerinde çok sayıda projeye hem de ekosistemin gelişimini desteklemek için birçok büyük destekçiye sahip durumda bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Tether Dominansı Nedir?

Ethereum Merge için Resmi Başlangıç Tarihi Açıklandı!