in ,

Aptos Ekosistemi Son Gelişmeler

Yeni ve bağımsız bir proje olan Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve kullanışlı bir blok zinciri ağı sağlamaya odaklanmıştır. Bu yazımızda Aptos Ekosisteminde yaşanan son gelişmeleri ele alıyoruz.

İlk gelişme Tesnet ağında yaşanıyor. Bilindiği üzere, Aptos 2022’nin 3. çeyreğindeki lansmanlarına hazırlanmak ve ağ performansını test etmek için bir dizi Incentivized Testnet’i kullanıyor. Incentivized Testnet’in (AIT-2) başarılı geçen ikinci aşamasının ardından 30 Ağustos – 9 Eylül tarihleri arasında 225 katılımcıyla gerçekleştirilecek olan AIT-3’ün sonuçlarını ve ayrıntıları açıklandı. Bu sefer yönetişim ve ağ yükseltmelerinin stres testi üzerine odaklanılacak.

İkinci gelişme olarak Meeiro, Whitepaper’ı ve Meeiro Spotlight’ın lansmanını yayınladı. Meeiro platformu, Aptos’ta merkeziyetsiz bir IDO Launchpad’dir. Platform, ekosistemde merkeziyetsiz bağış toplama, token stake etme ve yönetişim oylaması sunacak. Meeiro ekibi, DeFi alanının eksik olduğu veya yeterince dikkat edilmediği en önemli iki özellik olduğunu düşündüğü UI ve UX’e çok önem veriyor.

Martian Wallet’ın tüm Aptos cüzdanları arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için yeni projeler yürütmesi bu hafta içerisinde yaşanan üçüncü önemli gelişme. Martian Wallet, cüzdan standardını takip etmek için mnemonic seed phrase standardını yükseltti. Martian Wallet, dijital varlıkları yönetmek ve Aptos blok zincirindeki merkeziyetsiz uygulamalara erişmek için kullanılabilen bir kripto cüzdanıdır.

Aptos, Mover Champions Programını başlattığını duyurdu. Mover’ın avantajlarını ve fırsatlarını ortaya çıkarabilmek için yürütülen kampanyalardan biri. Aptos, Mover katılımcılarının ilerlemelerini takip edebilmesi ve katkıları oranında ödüllendirilebilmeleri için CREW3 platformunda Mover Champions Programını başlatıyor. Mover, Aptos’u diğer blok zincirlerine bağlayacak ilk zincirler arası köprü ve mesajlaşma protokolüdür. Mover, bir zincirdeki varlıkları kilitleyebilen ve bunları başka bir zincirdeki varlıklarla değiş tokuş edebilen veya bunların bire bir sabitlenmiş temsillerini basabilen, merkeziyetsiz bir düğüm ağı olarak çalışır.

Aptos Ekosisteminde Diğer Gelişmeler

 • Aptos üzerinde kredi verme protokolü olarak oluşturulan Aptin, Devnet platformunu 3 Eylül’de başlattı. Devnet ürün test etkinliği ve hataları tespit etmek için Discord topluluğunda bir ‘Aptin tester’ destek kanalı oluşturuldu.
 • Mira Finance ve Switchboard ortaklığı duyuruldu. Mira Finance, Aptos’ta Yeni Nesil Endeks Yönetimini Oluşturma alanında yetkili bir platformdur. Switchboard ile ortaklığıyla ultra hassas veri akışları sağlaması ve Aptos Explorer oluşturulması hedefleniyor.
 • BlueMove, ZeusC Ventures & Aptos Insights ile resmi medya ortaklığını duyurdu. BlueMove ile yapılan ortaklık platformun resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı.
 • Aptos ve Solana’da NFT’ler oluşturma, toplama ve satma fırsatı sunan NextGen Smart Trading NFT pazarı Souffl3 ile cep telefonuna uyumlu bir program başlattıklarını duyurdu.
 • DoTOracle, Souffl3 ile ortaklığını duyurdu. DotOracle, Souffl3 için bir NFT köprüsü entegre ederek kullanıcıların EVM zinciri ve EVM olmayan zincirler arasında NFT’leri sorunsuz bir şekilde aktarmasına olanak tanıyacak.

 • OmniLending’in yellow paper’ı OmniBTC tarafından yayınlandı. Aptos odaklı ilk merkeziyetsiz  çok zincirli finansal platform olan OmniBTC, LayerZero Labs’a dayalı yeni bir kredilendirme mimarisi oluşturduğunu duyurdu.
 • Fletch Aptos Wallet, IOS’a uyumlu sürümünü yayınladı. Hataları tespit etmeye yardımcı olan kullanıcılara atanacak yeni bir Beta tester rolü oluşturulduğunu duyurdu.
 • Knoknok Metaverse yeni web sitesini başlattığını kullanıcılar ile paylaştı. Knoknok Metaverse, AptosLabs ve Polygon üzerinde, merkeziyetsiz zincir üstü sosyal ağ oluşturan bir Web3 platformudur. NFT teknolojisini SocialFi uygulamalarıyla entegre etmek için HMX Music ile stratejik bir ortaklık kurduklarını duyurdular.
 • Aptos’ta merkeziyetsiz ve evrensel bir para birimi oluşturma misyonuyla hareket eden Thala Labs stablecoin protokolünün kısa süre içinde Aptos testnet ağında kullanıma sunulacağını duyurdu.
 • DoTOracle, Aptos topluluğunun her kullanıcısına en iyi deneyimi sunmak için Martian Wallet ile ortaklığını duyurdu.
 • FilSwan-Official Channel, Web3 kullanıcılarına açık bir sosyal platform oluşturmak için Knoknok Metaverse ile stratejik bir ortaklık kurduğunu açıkladı.
 • Aptos mainnet‘i yayınlandı.
 • Aptos $APT 19 Ekim’de Coinbase, Binance, Kucoin, FTX, OKX, Huobi, Gate ve MEXC’de listeleniyor.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

En Hızlı Blok Zinciri Olma Girişimi: NodeReal ve Aptos Ortaklığı

Liverpool FC Meta Mağazası’nda