in , ,

Aptos (APT) Nedir?

Yeni ve bağımsız bir proje olan Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve kullanışlı bir blok zinciri ağı sağlamaya odaklanmıştır. Aptos, Ethereum ve Solana’yı geride bırakarak Layer-1 blok zinciri olmayı hedefliyor.

Aptos, Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından ortaklaşa bir şekilde Aptos Labs tarafından kurulmuştur. Bu projenin oluşturulmasındaki temel amaç, iki kurucu ortağın Diem blok zinciri projesinde orijinal olarak geliştirdikleri teknolojiyi geliştirmeye devam etmek istemeleridir. Ekibin son derece deneyimli olduğu ve Aptos’u güvenli, ölçeklenebilir ve erişilebilir bir ağ olarak oluşturmaya çalıştıkları biliniyor. 

Aptos, EVM tabanlı blok zincirlerinde eksik olan güvenlik özelliklerine sahip Layer-1 blok zinciridir.  Layer-1 ağında yaşanan güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeye odaklanmıştır. Ağ, Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u kullanıyor. Bu programlama dili, projenin merkezi özelliğini oluşturuyor.

Diğer programlama dillerine kıyasla Move, güvenliği sağlamak için blok zinciri üzerindeki kaynakları yönetme ve doğrulama yeteneğine sahiptir. Kaynakları güvenli bir şekilde yönetmek ve blok zincirinde doğrulanmak üzere tasarlanan bu ağ, paralel yürütme motoru (Block-STM) sayesinde saniyede 130 binin üzerinde işlem gerçekleştirebiliyor.

Birçok blok zinciri bir dizi yerel işlem uygularken Aptos; hesap oluşturma, fon transferi ve Move modüllerini yayınlama dahil olmak üzere tüm işlemleri Move’da gerçekleştirmektedir. Kurucu ekip ağın büyümesini hızlandırmak için diğer şirketlerle ortaklık kurmayı tercih etmiştir. Ortaklık kurulan şirketler içerisinde en dikkat çekici olan Google Cloud’dur.

Mart 2022’de başlatılan Aptos geliştirici test ağı, 18.000 tam aktif düğümle (node) zirveye ulaşmayı başardı. Aptos, a16z Crypto liderliğindeki 200 milyon dolarlık bir turda Multicoin Capital, Three Arrows Capital, Hashed, Tiger Global, FTX Ventures ve Coinbase Ventures gibi büyük VC’lerin katılımıyla kapattı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Tezos (XTZ) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Bitcoin Fiyatında Son Durum Ne?