in

Apple’ın Üst Düzey Mac Yongaları: M1 Pro ve M1 Max

Apple’ın Mac’ler için ilk özel çipi olan ARM tabanlı M1’i piyasaya sürmesinden bu yana neredeyse bir yıl geçti. En yeni MacBook Air, MacBook Pro ve renkli iMac ürünlerinde gördüğümüz gibi, M1 bir mucizeydi. Hem Intel hem de AMD’nin x86 işlemcilerinden daha hızlı olduğunu ve aynı zamanda çok daha az güç çektiğini kanıtladı. Şimdi, takip eden bir hareketle Apple, şirketin yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’larını destekleyen iki yonga olan M1 Pro ve M1 Max ile iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor.

Apple

Her iki yonga da sekiz yüksek performanslı çekirdek ve iki yüksek verimli üniteden oluşan 5nm 10 çekirdekli işlemcilere sahip. Onları ayıran şey, GPU ve bellek yetenekleridir: M1 Pro, 16 çekirdekli bir GPU’ya sahipken, Max, 32 grafik çekirdeğinde en üst seviyeye sahiptir. Buna karşılık, geçen yılki M1, sekiz GPU çekirdeği ile maksimuma çıkan sekiz çekirdekli bir çipti. M1 Pro, 200 GB/s bant genişliğine sahip 32 GB’a kadar RAM ile gelirken, M1 Max bu rakamların her ikisini de iki katına çıkararak 64 GB’a kadar RAM’i destekliyor.

Apple

Bu özelliklere dayanarak, uzman kullanıcılar bir MacBook Pro kullanırken çok daha büyük oranda performans yükseltmesi görecekler. Geçen yılki M1 donanımlı 13 inç MacBook Pro, M1 Air’den çok daha hızlı değildi; Pro, temel olarak daha uzun süreli iş yükleri için bir fan ekledi, Air ise mucizevi bir şekilde fansızdı. Bu Apple için tuhaf bir durumdu: Hem Apple’ın gücünün bir kanıtıydı hem de şirketin güçlü makinelerine daha fazla zaman ayırması gerektiğinin bir işaretiydi.

16 inç MacBook Pro’nun geçen yıl neredeyse unutulduğu göz önüne alındığında, M1 Pro ve M1 Max, yaratıcı profesyonellerin tam olarak beklediği şey. Apple, yongaların rakip sekiz çekirdekli PC yongalarından 1,7 kata kadar daha hızlı performans sunduğunu ve bu da onları özellikle ağır hizmet tipi 3D ve video işleme yapan kişiler için çekici kıldığını söylüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Celil Öztürk

KoinSaati ve Celil Öztürk Özel Röportajı

Warena Ekibi ile AMA Etkinliği