içinde ,

ApeCoin’den, Lansmana Yönelik 25 Milyon APE Hamlesi!

APE, lansmana katkıda bulunanlar için önemli bir kilidi açmadan önce bugün yaklaşık %9 düştü. Buna ek olarak hazine, yaklaşık 115 milyon dolar dağıtılacak şekilde ayarladı.

ApeCoin Web3 ekonomisi için ekosistem tarafından ortaya çıkan bir projedir. APE ekosistemi, Ethereum blokzincirindeki en popüler NFT koleksiyonlarından ikisi olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve Mutant Ape Yacht Club (MAYC) topluluğunu içermektedir.

ApeCoin Mart ayında, BAYC sahipleri için önemli ödeme günlerini başlatmıştı. Projenin destekçilerinden bazıları, ödül olarak 115 milyon doların üzerinde APE toplamaya yönelik hazırlıklara başladı.

Cumartesi günü, ApeCoin DAO hazinesinin “lansmana katkıda bulunanlar” için tahsis edilen 25 milyon APE’in kilidinin açılması beklenmekte. Token başına 4,61 dolarlık bir mevcut fiyat bulunmaktadır. Bu doğrultuda, dolaşımdaki arzın yaklaşık %8 oranında artırması planlanmaktadır. Mevcutta dolaşımda 318 milyonluk APE bulunmaktadır. ApeCoin’in 1 milyar token’lık kalıcı bir tedarik çalışması bulunmaktadır. Geri kalan kısım ise Mart ayındaki lansmandan sonra dört yıllık süreçte açılacak.

Araştırma firması Delphi Digital, listenin Mart ayında 4 milyar dolar değerlemede olabileceğini açıkladı. Bununla birlikte 450 milyon dolar toplayan Yuga Labs’ın destekçilerinden bahsetti. Araştırma firması, Andreessen Horowitz, Animoca Brands ve FTX Ventures’ın muhtemel yararlanıcılar olduğunu belirtti. Yuga Labs, mevzuata uygunluk nedenleriyle ApeCoin’in yaratıcısı olarak tanımlanmadığının altını çizdi. APE Vakfı, ApeCoin’in yaratısıcıdır. Bu bir gözetmen değil, ApeCoin DAO’daki ApeCoin sahiplerinin üzerine inşa edebileceği temel katmandır.

Vakıf, merkeziyetsiz ve topluluk liderliğindeki yönetimi kolaylaştırır ve zamanla daha merkeziyetsiz hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. ApeCoin DAO’nun kararlarını yönetmekle görevlidir. Günlük yönetim, proje yönetimi ve DAO topluluğunun fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmasını sağlayan diğer görevlerden sorumludur.

ApeCoin’de Staking, Süreci Nasıl Etkileyecek?

CoinGecko’daki verilere göre APE’nin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %9 düştü. Son 30 günde ise %26’lık bir düşüş yaşadı.

Bu düşüşlerin ardından gelen akıllara gelen tek soru, APE’in piyasaya sürüldükten sonra satıp satmayacağıdır.Bu tür katkıda bulunanlar, token’larını tutup tutmayacağını açıklamadı. Fakat artış yaşanması durumunda dolaşımdaki arz üzerindeki etkinin, piyasadaki tepkileri ile ilgili sorular oluşmaya başladı. Bu durumun, APE üzerinde önemli bir satış baskısına yol açma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte, lansmana katkıda bulunanların token’larını elinde tutmaları için önemli bir teşvik yaratmaktadır.

 

İlk olarak stake etmeyi öneren AIP-5, topluluk tarafından oylanmıştı. Kripto ekosistemindeki isimlerden birisi olan Cobie, APE arzının %17,5’ini staker’lara dağıtmayı amaçlayan ApeCoin stake teklifini sorgulayan bir Substack yayınlamıştı. Bununla birlikte bu Mayıs ayında, ApeCoin sahipleri, ağ içinde NFT’lerini stake eden kullanıcılara token ödülleri verilmesini istemişti. Horizen Labs, yakın zamanda ayrıntılarla ilgili Twitter Spaces’a ev sahipliği yapmayı planladığını belirtti.

Delphi Digital NFT analisti Teng Yan, staking süreci ile ilgili açıklama yaptı. Bu açıklama doğrultusunda, NFT sahiplerinin staking’e katılması için büyük miktarlarda APE satın alabileceğini belirtti. Talep, coin’in fiyatını etkileyebilirken staking, likitideyi etkilemektedir.

En önemli soru, staking sürecinde APE’in fiyat değişimidir. APE’in enflasyonist yaklaşımı ve dolaşımdaki arz, ödüllerle birlikte genişleyecektir. Böyle bir durumda fiyatını korumak için yeni alıcılara ihtiyaç duyulabilir.

Teng yaptığı açıklamada, ApeCoin’in kullanım sürecinde karşılaştıkları problemlerin devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, Metaverse oyunları gibi Web3 uygulamalarına karşı güçlenmeye yönelik hazırlıklarının olduğunu söyledi. Uzun vadede talebi dengelemek için yardımcı programların öneminin altını çizdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Sui

Sui Blok Zincirinin Ekonomik Model Detayları

Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Kazanılır?