in , ,

Anoma Nedir?

Blok zinciri teknolojisi hızla gelişiyor ve yeni projeler sistemde çoğu soruna cevap olarak piyasaya sürülüyor. Taraflar arasında özel ve bağımsız hizmet sunan proof-of-stake (PoS) blok zinciri Anoma, bireylere ve topluluklara finansal gizlilik, egemenlik ve koordinasyon konularında yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 

Anoma blok zinciri protokolü, bireylere ve topluluklara finansal gizlilik, egemenlik ve koordinasyon gibi faaliyetleri yöneten sistemler üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı hedefliyor. Kendi kendini yöneten toplulukları geliştirmeyi amaçlayan Anoma protokolü, gizliliği koruyan finansal araçlar sağlamaya, değerinden bağımsız olarak her türlü varlığı desteklemeye ve sıfır bilgi gizliliğine önem veriyor.

Anoma blok zinciri protokolünün tasarımı, fractal ölçekleme (fractal scaling) yoluyla ölçeklenir. Anoma’nın fractal ölçeklendirme yaklaşımı, ticari faaliyetlerin çoğunlukla doğadan geldiği ve yerel olduğu gerçeğine dayanır. Geliştiricilerin ve ağın imkanları dahilinde bu sistem, kullanıcılara kendi ihtiyaçlarına ve ticari davranışlarına uyacak şekilde ayrı Anoma yapılarını inşa etme gücü veriyor. Kısaca her bir Anoma blok zinciri, gerçek veya sanal topluluğun amaçlarına uygun olarak özelleştirilebiliyor.

Kaynak: https://anoma.net/

Küresel finansal sistemde var olan ve Anoma blok zinciri protokolünün ortaya çıkmasında etkili olan bazı itici güçler bulunuyor:

  • Bireysel finansal gizliliğinin kaybı
  • Yerel finansal egemenliğin kaybı
  • Toplulukların büyük ölçekte koordine edememesi

Anoma, geleneksel fiat para birimlerinin sağlayamadığı çok yönlülük ile tarafların ekonomik hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak bir mekanizma oluşturmayı hedefliyor. Böylelikle, toplulukların ekonomik egemenliklerinin kontrolünü geri almalarını sağlarken bireysel finansal gizliliği inşa edecek.

Anoma, kullanıcı tarafından kontrol edilen bir geleceği güçlendirecek gelişmiş şifreleme ve zero-knowledge proofs şemalarını araştırır, oluşturur ve geliştirir. Daha bağımsız bir ekonomik değişim arayan herhangi bir birey, grup veya topluluk için tasarlanmıştır. Anoma finansal öz-egemenliği, tüm toplulukların takas, ticaret ve diğer finansal faaliyetlerinde yardımcı olabilen N-party takas sistemi aracılığıyla sağlamaya çalışıyor.

Anoma Ekosistemi, uçtan uca entegre edilmiş çok çeşitli araştırma, protokoller, araçlar, uygulamalar, topluluklar ve kuruluşlardan oluşan kendi kendini idame ettiren bir ağdır. Kullanıcılar kripto para birimleri, stablecoin’leri, NFT’leri ve daha birçok varlığı takas edebilir. Anoma blok zinciri protokolü, Anoma Vakfı tarafından desteklenen bir ekip olan Heliax tarafından inşa ediliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

trust wallet

Trust Wallet 12 Kelime veya Kurtarma İfadesi

Sui

Sui Blok Zincirinin Ekonomik Model Detayları