içinde

Ankara Üniversitesi NFT Dersleri Vermeye Başladı

Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Ankara Üniversitesi, NFT’ler üzerine ders veren ilk yüksek öğretim kurumu oldu. Yerel basında çıkan haberlere göre; yeni başlatılan derslere üst düzey hükümet yetkilileri de katıldı.

NFT Dersleri Ankara Üniversitesi’nde Başladı

Ankara Üniversitesi, müfredatına NFT ile ilgili bir ders ekleyerek kripto ile ilgili bu konuyu öğretmeye başlayan ilk Türk üniversitesi oldu. Hürriyet gazetesinin 18 Şubat 2022’de yaptığı habere göre; 2021-2022 yılı bahar döneminde verilecek ‘NFT’ye Giriş (Introduction to NFT)’in ilk dersi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen bir tanıtım töreniyle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı idaresinden ve kültür bakanlığından üst düzey yetkililer, NFT’ler ile ilgili verilen ilk derse katıldı.

Üniversitenin rektörü Necdet Ünüvar, etkinliğin açılış konuşmasında şunları söyledi:

NFT’leri öğretmekten mutluyuz, ancak öğrencilerimiz bizden daha mutlu.

“NFT’ye Giriş” dersi üniversitenin öğretim görevlilerinden Buğra Ayan tarafından verilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da konferansın konukları arasındaydı. Özgül Özkan Yavuz, törende şunları söyledi:

NFT’nin gençler arasında sanatsal yaratıcılığı, becerileri ve yetenekleri tetikleyeceğine inanıyoruz. Ankara Üniversitesi’nin NFT konusunda farkındalığı arttıracak bu adımı atması çok önemli.

Bakan yardımcısı, akademik dönemin sonunda NFT’ye Giriş dersinin sonuçlarını görmeyi dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca; bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, katılımcı öğrencilerin ürettiği tüm NFT çalışmalarının gelecekteki bir sergide sergilenebileceğini de söyledi.

Ali Taha Koç, ofisinin daha birçok dijital proje üzerinde çalıştığını duyurdu. “NFT’nin sadece bir teknoloji meselesi olduğunu düşünmeyin. NFT’nin iş yapış şekillerimizi nasıl etkileyeceğini görmemizi sağlayacak yasal bir boyutu da var” dedi.

Ali Taha Koç, bölümünün artık NFT’ler için Türkçe bir terim üretmeye çalıştığını paylaşarak, derse katılanların da önerilerde bulunarak bu çalışmalara destek vermeye çağırdı. Sosyal medyada bir anket başlatma niyetini açıkladıktan sonra, “Herkes NFT’ye katılmalı ve alternatif bir isim eklemeli” dedi.

Ocak ayının başlarında Ankara Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada NFT derslerinin Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “NFT’ye Giriş” dersi adı altında ilk kez 2022 yılı bahar yarıyılında seçmeli dersler arasında yer alacağı, derse bir şube ve 70 kişilik kontenjan ayrılacağı belirtilmişti.

NFT Nedir?

NFT’ler, dağıtılmış defter teknolojisi kullanarak sanat, müzik ve video dahil olmak üzere dijital kayıtların ve varlıkların sahipliğini kanıtlamak için popüler bir araçtır. NFT’ler için küresel pazarın yılda 20 milyar dolar ile 35 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor ve çoğu kişi büyümeye devam etmesini bekliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Radio Caca (RACA) Teknik Analizleri I 26.02.2022

Dolar Endeksi (DXY) – Bitcoin (BTC) İlişkisi