içinde

Animeler NFT Teknolojisine Nasıl Bir Dünya Fırsatı Sağlıyor?

NFT

Non-fungible token’ler yani NFT’ler çoğu okuyucunun aşina olduğu büyük bir kriptopara trendini temsil ediyor.

NFT’ler özünde, Zora gibi uygulamalar aracılığı ile birkaç dakika içerisinde yüklenebilen yaratıcı dijital bir çalışmanın parçalarıdır. Bu parçalar, basit bir jpeg’den NFT’sini 69 milyon dolara satan Beeble gibi profesyonel sanatçılar tarafından yapılan sofistike bir dijital sanat eserine kadar her şey olabilir.

NFT’nin orijinal kopyası, geleneksel tablolardan farklı olarak bir kişi veya küçük bir grup tarafından doğrulanmaz. Bunun yerine dünyadaki insanların çoğunluğunun sahip olduğu blockchain teknolojisi aracılığıyla herkes tarafından kolayca doğrulanabilir.

NFT’ler ilk çıktığı zaman büyük bir ilgiliyle karşılaştı. İlk heyecan dalgası yavaş yavaş geçerken büyük şirketler birdenbire internette ortaya çıkan ve “asiler” tarafından başlatılan bu trendi nasıl kullanacaklarını bulmaya çalışıyor. GaryVee’nin söylediği gibi yakın zamanda satılan NFT’lerin %99’unun çok az bir kısmı değerli olsa bile NFT’lerin geleceği parlak gözüküyor. Ortaya her çıkan trendin ilk zamanlarında olduğu gibi NFT’lerde de şirketler onu anlamaya ve ondan yararlanmaya çalışıyor.

Hemen her yeni trendde gözlenebileceği gibi NFT’lerde de bazı endüstriler diğerlerinden daha fazla fayda sağlıyor. Bununla birlikte hiçbir endüstrinin anime endüstrisi kadar fayda sağlayamadığı da söylenebilir.

Anime endüstrisinin 2027 yılına kadar 43 milyar dolarlık bir endüstri haline gelmesi bekleniyor. Bu endüstrinin popülerliğini vurgulamak için ocak ayının son, şubat ayının ilk haftasında Attack On Titan’ın Amerika’daki en popüler şov olduğu açıklandı.

Attack on Titan, ortalama bir televizyon programının sahip olduğu izleyiciden 110 kat daha fazla izleyiciye sahipti. Buna ek olarak da Attack On Titan’dan sonra en popüler iki televizyon programı daha animeye uyarlandı. Bu durumu ve hala pek çok insanın anime formatınından haberdar olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda anime endüstrisinin NFT’ler aracılığıyla büyüme potansiyeli çok yüksek duruyor.

Attack On Titan Şu Anda Amerika’daki En Popüler TV Programı

Pokemon şu anda dünyanın en değerli medya franchise’ı konumunda bulunuyor. Pokemon’un geliri şu anda yaklaşık 100 milyar dolar. Bu gelirle Pokemon; lisanslama, kartlar, ürünler ve benzeri kategorilerde hemen her medya franchise’ını geride bırakma özelliğine de sahip bulunuyor.

Yukarıda bahsedilenleri de aklınıza not ederek Pokemon serisinin yeni, görülmemiş Pikachu savaşlarıyla 10 bölümlük özel bir mini dizi hazırlayacağını düşünün. Bunu özel bir Pikachu NFT şeklinde duyuracağını da göz önüne alın. Bu sayede kullanıcılar, görmek istedikleri hikâyeye oy verme imkanına kavuşabilirlerdi. Daha sonra ise franchise onlara bir NFT satardı ve sadece o kişi mini diziye erişebilirdi. Bu, bir tanesi de animatör maaşı olmak üzere birçok sorunun çözümü olabilir.

Anime endüstrisi için animatör maaşı, her zaman büyük bir sorun olmuştur. Pikachu örneği ve benzeri durumlar ise yöneticilerin animatörlere daha fazla iş olanağı sağlamasını ve onlara daha fazla ödeme yapmasını teşvik ediyor.

Attack On Titan üzerinden de örnek verebiliriz. Attack On Titan hayranları, Levi ve Mikasa’nın Ackerman köklerini keşfedecekleri ve yeni Titanlar bulabilecekleri bir mini dizi talebinde bulunabilir. Bu durumda şunu düşünmek gerekir: AOT hayranları, tamamen yeni bir hikâyeye sahip 5 bölümlük bir mini diziye özel erişim sağlayan bir NFT için ne kadar ödeme yapabilir? Bu sorunun cevabı AOT hayranları için muhtemelen oldukça yüksektir.

NFT’ler, henüz tam olarak tahmin edilemeyecek ve her endüstriyi alt üst edebilme özelliğine sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Bununla birlikte, NFT’lerin içeriğe özel erişim “biletleri” potansiyelinde yaratılması birçok eylem için temel oluşturur. Bu durum, şirketlerin; hayranların isteklerine cevap vermesini, içerik “evrenini” genişletmesini sağlar. Ayrıca; bu alanda çalışanlar için daha fazla ve daha yüksek ücretli işler yaratılmasını da mümkün kılar.

Anime izleyicilerinin ana demografisi teknoloji konusunda bilgili, genç ve yeniliğe meyillidir.

Yukarıda bahsedilen faktörlerin tamamı, animeyi dünyadaki en değerli fikri mülkiyet haline getirmeye katkı sağlayabilir.

Kaynak: one37pm

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kripto

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 24 Ekim 2021

Kriptopara

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 24.10.2021