in

‘’Anime’’ Neden Bu Kadar Popüler?

Animelerin popülaritesi her geçen gün artıyor.

Doğu’nun Disney’i olarak bilinen anime, 20.yüzyılın fenomeni oldu. Anime çeşitleri, pek çok farklı dile çevrilerek milyonlarca fan kitlesine ulaşmayı başardı. 2017 yılına gelindiğinde Japon animasyon endüstrisi, büyük ölçüdeki yabancı izleyici talebi sayesinde 19.8 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı.

Animasyon dizilerinin ve filmlerinin ihracatı, Netflix’e ve Amazon’a yapılan satışlarla birlikte o günden bu yana üç katına çıktı. Anime yayılma hızı, bugüne kadar henüz yavaşlama belirtisi göstermedi. Anime, 10 yıllık bir gelişim sürecinden sonra Amerika’nın her yerinde görülmeye başlanmıştır.

Gelin bu yazıda animenin neden bu kadar popüler olduğu sorusuna bir cevap arayalım.

Anime Tarihi

‘’Anime’’ İngilizce ‘’animasyon’’ kelimesinden türetilmiş bir kelime olup Japonya’da derin köklere sahip bir multimedya formudur. Tüm dünyada anime uzun zamandır Japonlar tarafından elle çizilen modellerinden bilgisayar animasyonuna kadar her türlü animasyon medyasında kullanılmaktadır. Yabancılar ise animeyi ya Japonya’da yapılmış çizgi filmler gibi ya da Japon tarzı olarak düşünürler.

Anime; grafik sanatı, karakterizasyon, sinematografi ve diğer yaratıcı yöntemlerin birleşimidir. İlk Japon animasyonu 1917’de tv reklamında yayınlandı. Ne var ki karakteristik bir anime sanat tarzı, 1960’lara kadar ABD’ye gelmedi ve Osamu Tezuka’nın eserleriyle popüler medya ürünleri olarak kaldı. Anime çeşitleri; sinemalarda, televizyonlarda, ev medyasında ya da internette izlenebilir.
Peki anime çeşitleri Japonya’da bu kadar popüler olmayı başarıyor? Bu sorunun cevabı ise sayılarda gizli.

Japonya’da 430’dan fazla anime prodüksiyon stüdyosu bulunuyor. Anime endüstrisinin bazı büyük isimleri ise şunlar: Stüdyo Ghibli, Gainax ve Toei Animasyon. Anime, ülkenin yerel film pazarının küçük bir bölümünü kapsamasına rağmen bu durum Japon DVD ve Blu- ray satışlarının ciddi derecede artmasını sağladı. 1980’lerden beri tüm dünya yabancı dublajlı ve altyazılı programlamanın yükselişiyle animenin uluslararası pazardaki sıçrayışına tanık oldu. 2016 yılına gelindiğinde anime, tüm dünyadaki televizyon şovlarının %60’ını oluşturuyordu.

Anime bugün Hulu, Netflix ve Amazon Prime gibi birçok dijital platformda bulunuyor. Animenin etkisini ölçmek zor bir iş olsa da sadece animasyon endüstrisinde değil hayatın diğer alanlarında da itici bir güç oluşturduğu söylenebilir.

Anime

Anime Türleri

Anime, farklı izleyici kitlelerine göre çeşitli türlere ayrılır. Çocuklara ve gençlere yönelik; bilim, fantezi, komedi, aksiyon gibi temaların yanı sıra yetişkinlere yönelik şiddet, ıstırap, cinsellik, acı ve ölüm öğelerinin de animede ortaya çıkabilir.

Animeler, korkudan romantizme pek çok farklı izleyici zevkine uyabilir. Aşağıda anime evi olarak adlandırılan sayısız anime türünden sadece birkaçı hakkında kısa bir tura çıkabilirsiniz.

1- Korku

Japonlar, hayaletler ve canavarlar gibi gizemli unsurların hakim olduğu zengin bir kültüre sahiptir. Bunun sonucunda da korku animesi sayısal üstünlüğü elinde bulunduruyor. Attack on Titan gibi aksiyon odaklı oyunlardan Tokyo Ghoul’un kanlı çılgınlığına kadar birçok farklı korku animesi bulunuyor.

2- Romantizm

Komedi ve drama unsurları ile ahenk oluşturan romantik unsurlari birçok şirket tarafından anime haline getiriliyor.

3- Mekanik

Mekanik anime, robot anime olarak da bilinir. Amerika’da ilk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır.

4- Fantastik

Anime türleri arasındaki en popüler tür olan fantastik anime, izleyicilerin hayal güçlerinin sınırlarını keşfettiği anime türüdür. Bu anime çeşidi genellikle çeşitli sihir biçimlerini, doğaüstü unsurları ve mistik yaratıkları içerir.

Popüler Animeler

Birbirinden popüler animeleri içeren bu listeyi kaçırmamalısınız.

1- Doraemon (1973)

“Doraemon”, Japonların da içerisinde bulunduğu dünyadaki birçok insanın birlikte büyüdüğü oldukça eski bir animedir. Doraemon, ilk olarak 1960’larda ortaya çıktı. Bu anime, mavi robotik bir kedi olan Doraemon’un 22. yüzyıldan Nobita Nobi adlı bir çocuğa yardım etmek için zamanda geriye gitmesini anlatıyor.

Nobita, okulda her zaman kötü notlar alan, sınıf arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalan bir çocuktur. Hem Doraemon hem Nobita hem de arkadaşları Xuka, Xeko ve Chaien Doraemon’un büyülü araçlarıyla birlikte çok heyecan verici deneyimler yaşarlar. Ancak bazen bu araçlar yüzünden çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler.

‘’Doraemon’’ iki yakın arkadaşın duygu ve deneyimleriyle dolu uzun bir yolculuğu anlatırken izleyiciye aynı zamanda birçok anlamlı ders de veriyor. Tüm bunlar sayesinde “Doraemon” Japonya’daki en popüler animelerden biridir.

2- One Piece (1999)

“One Piece” izleyen herkesin bayılacağı harika bir anime. Animenin başında idamından hemen önce Korsan Kral, sahibine sınırsız zenginlik ve şöhret verebilecek bir hazine olan One Piece’in varlığını ortaya koyuyor. Hikâye, ekibini oluşturarak Grand Line’ı geçen genç bir çocuk olan Monkey D. Luffy’yi takip ettiğinde daha çekici hale geliyor.

Monkey D. Luffy ve ekibi en büyük hazineye ulaşma yolculukları sırasında birçok güçlü düşmanla savaşarak bol macera yaşamak zorundadır. One Piece’deki her karakter, birbirinden eğlenceli ve farklı özellikleriyle iyi gelişmiş ve benzersizdir.

Bu sayede izleyen herkes One Piece karakterlerini kolayca sevebilir. Başlangıçta, karakterlerini tanıtmaya odaklansa da dizinin her bölümünde mutlaka biraz aksiyon yer alıyor. Luffy’nin tayfası hedeflerine ulaştığında ise izleyiciler, sonsuz bir maceraya atılıyor.

3- Detective Conan (1996)

Bir diğer en iyi Japon animesi; tüm ceza davalarını, hatta gerçek cinayetleri bulmak için en zorlu vakaları bile çözecek inanılmaz bir yeteneğe sahip olan Shinichi Kudou’yu anlatan Dedective Conan. Shinichi ile ilgili dikkat çekici olan şey, henüz 17 yaşında olmasına rağmen böylesine muhteşem bir yeteneğe sahip olmasıdır.

Ne yazık ki, aniden başına tatsız bir olay gelir ve bir gecede hayatı tamamen değişir. Genç dedektif, bir gece bir eğlence parkında şüpheli iki adama tanık olur. Adamlar, onu fark ederler ve ona deneysel bir ilaç verirler. Shinichi hayatta kalır ancak; vücudu yedi yaşındaki bir çocuğun bedenine dönüşmüştür. Bundan sonra Shinichi, bir çocuk hayatı yaşamaya başlar ve vücudunda değişikliğe sebep olan garip organizasyonu araştırmak için gerçek kimliğini her zaman saklamaya çalışır.

Dedective Conan; komedi, romantizm, drama ve bir dedektifin eşsiz gizemlerle mükemmel şekilde birleşimini anlattığı için her bölüm, baştan sona izleyicilerinin ilgisini çekecek. Hikâyenin bir adım sonrasındaki gelişmeleri tahmin etmenizi sağlayacak bir anime arıyorsanız, Dedective Conan tam size göre.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Walmart’tan Litecoin (LTC) Soruşturması

Monsters Clan

Monsters Clan Projesine Genel Bakış