içinde

Andre Cronje’den Sonra Fantom’ın Geleceği

Şüphesiz, Andre Cronje ve Anton Nell gibi tecrübeli isimlerin merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto endüstrisinden ayrılması hem Fantom’ı (FTM) hem de tüm kripto sektörünü etkiledi. 6 Mart 2022 tarihinde Anton Nell’in twitter’dan açıkladığı, Andre Cronje ile sektörden ayrıldıklarını belirten tweet’in ardından Fantom (FTM) o gün %16 değer kaybetmişti.

İkilinin ayrılması nedeniyle, Fantom blokzincirinde kilitlenen toplam değer (TVL), Twitter’da duyurunun yapılmasının ardından sadece pazar günü 11,26 milyar dolardan 8,27 milyar dolara düştü. Fantom blokzinciri piyasaya sürüldükten bu yana 2 milyondan fazla aktif cüzdanla 200 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi.

Bu ayrılık, yanında birçok yanlış bilginin yayılmasına da neden oldu. Fantom Vakfı, internette dolaşan yanlış bilgilere ve spekülasyonlara son verebilmek için bir açıklama metni yayımladı. Açıklamada yanlış bilgilerin kaynağı olarak Rekt şirketi suçlanırken göze çarpan önemli detaylar da bulunmaktaydı. Bunlardan en önemlileri Andre Cronje’nin Fantom danışmanı olduğu, blokzincirinin arkasında yer alan altyapıyı tek başına gerçekleştirmediği, Andre ve Anton’un sonlandırılması söz konusu olan 25 uygulamanın aslında sonlandırılmayacağını ancak mevcut ekiplere devredileceğine dikkat çekildi.

Fantom Vakfı CEO’su Michael Kong da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bunun yanında Michael Kong, yatırımcıların endişelerini dindirdi ve projelerin mevcut ekiplerle çalışmaya devam edeceğine dair güvence verdi.

“Birçoğunuzun bildiği gibi, Andre ile çalışan Anton, 25 projeyi “sonlandırdıklarını” tweet’ledi. Bu yanlış anlaşıldı. Sadece (projelere olan) katılımlarını “sonlandırıyorlar”, ancak yürüttükleri her şeyi mevcut ekiplere devrediyorlar.”

Bünyesindeki bu önemli yazılım geliştiricilerinin ayrılmasına karşın Fantom çalışmalarına devam ediyor.

Bir blokzinciri ekosistemi bir kişinin kararlarına veya çalışmalarına kalamayacak kadar büyük ve karmaşık bir sistemdir. Önemli ve bir o kadar da deneyimli bir yazılım mimarının sektörden ayrılması pek tabii Fantom blokzincirini ve yatırımcılarını sarsacaktır ancak Fantom şimdiden toparlanma emareleri gösteriyor.

Andre ve Anton’un Sektörden Ayrıldıklarını Açıkladıkları Günden İtibaren Ele Alınan Fantom Teknik Analizi

1.9150-2.0170 majör destek bölgesinin kırılması ile düşüş trendine giren Fantom (FTM), bu istifa haberi ile sert bir düşüş yaşayarak 1.0515 seviyelerindeki desteğe kadar geriledi. 1.3370 ara desteğini de hızlı bir şekilde kırarken 1.0515 desteğinden topladığı güç ile tekrardan yeni bir yükseliş trendi başlattı. Bu yazının hazırlandığı saatlerde 1.3980 seviyelerinden fiyatlanırken 1.3370 direncini kırma hazırlığı içerisinde görünüyor.

Andre Cronje Kimdir?

Andre Cronje, Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) mimarı olan bir yazılım geliştiricisidir. FinTech çözümleri geliştirme uzmanıdır ve Fantom Vakfı’nın Teknoloji Konseyi’ne başkanlık etmiştir. Ethereum üzerine kurulan Yearn Finance ve Keep3r Network gibi başarılı projelerin arkasındaki kilit mimardı ve geçen aya kadar Fantom Vakfı’na danışman olarak hizmet etti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

kripto

Rusya, Enerji Ticaretinde Bitcoin Kullanabilir

Function X (FX) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: Function X (FX) Nedir?