içinde ,

Andre Cronje’den Fantom Adımı! Projeye Geri mi Dönüyor?

Fantom blockchain’inin yerel token’ı FTM, DeFi geliştiricisi Andre Cronje’nin zincirde kod yazarken görülmesinin ardından 21 Mayıs Cumartesi günü artış yaşadı.

Fantom (FTM), gün içi en düşük seviyelerinden artış yaşayarak son 24 saatteki en iyi 100 kripto para biriminin tümünü geride bıraktı. Token’ın rallisi, Cronje’nin bir Fantom stablecoin platformu için kod yazdığını gösteren Github verileriyle ateşlendi.

FTM, bu yazınının hazırlandığı saatlerde son 24 saatte %17.70’lik artışla 0.42$’dan işlem görüyor.

Fantom (FTM) CoinMarketCap Grafiği I 22 Mayıs 2022

DeFi’deki en üretken geliştiricilerden biri olarak kabul edilen Andre Cronje, lider geliştirici Anton Nell ile birlikte Mart ayı başlarında Fantom’dan ani bir şekilde ayrılmıştı. Bu haberle, FTM büyük bir düşüş yaşamıştı.

Henüz Andre Cronje tarafından gelen bir açıklama olmasa da böyle bir gelişme yaşanması kripto piyasasındaki düşüşün ortasına denk gelecek. Fantom’un stablecoin’i FUSD de geçen haftaki stablecoin krizinden oldukça etkilendi ve dolar sabitini kaybetti.

FUSD’nin depeg’i, Terra’nın UST’sinin çöküşünden sonra geldi ve bu da stablecoin’lere karşı güven kaybına yol açtı.

Cronje, Fantom’un Stablecoin Krizini Çözebilir mi?

Github verilerine göre; Andre Cronje, FUSD mint’i için bir platform olan Fantom’un FMint protokolü üzerinde çalışıyor gibi görünüyordu. Bu gelişmenin kripto piyasasında yaşanan stablecoin krizinin ardından yaşanması, ”Andre Cronje, stablecoin krizini çözebilir mi?” sorularının ortaya çıkmasına yol açtı.

Fantom’un stablecoin’i FUSD, 1$’sık sabitini kaybetmiş olsa da bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %2.43’lük artışla 0.70$’dan işlem görüyor.

Fantom USD (FUSD) CoinMarketCap Grafiği I 22 Mayıs 2022

FUSD, Fantom’un stablecoin mekanizmasına değişiklikler getirmesinden sonra da düşüş yaşamıştı. Fantom, FUSD aracılığıyla dolar sabitini korumak için yüksek teminatlandırma gerekliliklerini özetledi ancak; net bir süre belirtmedi.

Ayrıca; FUSD, dinamik bir faiz oranı görecek. Ancak; FUSD’nin keskin bir şekilde dolar sabitini kaybetmesine bakılırsa trader’ların, Fantom’dan gelen haberlerden memnun olmadığı görülüyor.

Fantom İçin Sırada Ne Var?

“DeFi’nin Babası” olarak da anılan Andre Cronje, Fantom’a dönüp dönmediğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Yine de Cronje’nin Fantom’a dönüşü, daha önceki yorumlarının kripto alanını büyük ölçüde terk ettiğini öne sürdüğü düşünüldüğünde şaşırtıcı olabilir.

Andre Cronje, Nisan ayının başlarında bir blog yazısında; “kriptonun öldüğünü” ilan etmiş ve bu alanda daha fazla düzenleme yapılması çağrısında bulunmuştu. Ayrıca; kriptonun “temel ilkelerini” gölgede bırakan bir toplulukta servet oluşturmaya odaklanmayı da kınamıştı.

Cronje, kriptoya dönmeyi düşünmediğini kesin bir dille ifade etmiş olsa da bu son gelişmenin ardından ne diyeceği merakla bekleniyor. Ayrıca; Andre Cronje’nin Linkedin profili, Cronje’nin şu anda bir yatırım bankacılığı platformuna yöneldiğini gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Czech Women Internet dating – Making Your Time frame a Success

Solana (SOL) Ekosistemindeki En Popüler 10 Altcoin