içinde ,

Andre Cronje, Fantom’da Artion Adlı Yeni NFT Marketplace Kurdu

Artion

Yearn.Finance CEO’su Andre Cronje, fırtına gibi esen NFT rüzgarında dalgaları yakalamak adına Artion isimli yepyeni NFT marketplace’ini Fantom blockchain üstünde kurdu.

Eylül ayının ilk haftalarında, (şimdi eski) OpenSea çalışanı Nate Chastain içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlanmıştı – hangi NFT’lerin OpenSea’nin ana sayfasında yer alacağını biliyordu ve iddiaya göre bu NFT’leri yaklaşık 65.000 $’lık bir kâr elde etmek için alıp sattı.

Chastain’in davranışı NFT topluluğunu çalkaladı ve merkeziyetsiz, açık kaynaklı olacak bir NFT marketplace’in gerekliliğini ortaya çıkardı.

Yearn.Finance’in kurucusu Andre Cronje bu çağrıya kulak verdi ve tıpkı OpenSea gibi görünen ve çalışan yeni NFT marketplace Artion, Fantom blockchain’de beta olarak piyasaya sürüldü.

Artion NFT marketplace, platform ücreti talep eden diğer mevcut NFT marketplace’lerden farklı olarak, satışlarda sıfır komisyon alması ve düşük bir mint etme ücreti olması sebebiyle dikkat çekti. Şu an itibariyle, Artion’da tümü Fantom NFT olan 50.000’den fazla NFT var.

Artion’un Fantom blockchain’de bir NFT’yi mint etme süreci yalnızca 1 FTM’ye mal oluyor. Ethereum ağı üzerinden NFT’leri mint etmek ise yüzlerce dolara mal olabilir.

Bunun dışında, Artion hizmetlerini yalnızca yukarıda belirtilenlerle sınırlamayacak. Bunun yerine, mevcut tüm ERC-721 tokenlerine sezgisel destek vermeyi de planlıyor.

Ek olarak, Artion’un NFT varlıkları esas olarak merkeziyetsiz bir web barındırma ağı IPFS’si aracılığıyla depolanır. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, NFT’ler yalnızca 15 MB’dir ve Chainlink’in yayınlarına göre fiyatlandırılır.

Bu lansmanla birlikte, Cronje’nin beklentilerinden biri de, birçok FinTech’in bu dalgaya dahil olması ve genişletmesi amacıyla Artion’u fork etmeleridir.

Cronje, Artion’u OpenSea’ye bir meydan okuma olarak getirmediğini, ancak “ufak sürtüşmeler” çıkarmayı da sevdiğini vurguladı. Ayrıca Cronje, “Bu parayla ilgili değil, mesaj göndermekle ilgili” diyerek bir GIF’i tweetledi.

Artion’un şu anda en büyük sınırlaması seçimdir. Artion’da yaklaşık 50.000 NFT var ve hepsi Fantom NFT’leri. Listenin başında Cronje’nin Loot’u ele geçirdiği Rarity var. Artion’un koleksiyonunda StrangeBrew, FantomPunks, Ancestral Umans ve Fantom Waifus gibi yükselen projeler de yer alıyor.

Popüler NFT projelerinin çoğu, Ethereum ve ikincil NFT satışlarının büyük çoğunluğunu oluşturan OpenSea üzerindedir. Ancak Artion’un sınırlı imkanları yakında değişebilir. Ethereum, Avalanche, Polygon ve Arbitrum, Cronje’nin pazarına entegre edilecek blockchain listesinde ilk sırada yer alıyor ve her hafta yeni bir blockchain eklemeyi planlıyor.

Bir rakibin platformunu çatallayarak veya benzer ücretler veya ek teşviklerle bir hizmet sunarak emmek, “vampir madenciliği” olarak bilinir. Sushi, bunu geçen yaz merkeziyetsiz borsa Uniswap’a yaptı ve işe yaradı – şimdi milyarlarca dolarlık bir protokol. Cronje, Coindesk’e verdiği bir demeçte vampir madenciliğinin “kendi stili olmadığını”, ancak Artion açık kaynak olduğu için diğer ekiplerin Artion’un kodunu kullanarak OpenSea’yi alt edebileceğini söyledi.

Eğer bazı akıllı ve yetenekli geliştiriciler Cronje’nin marketplace’inden ilham alırsa, OpenSea ciddi rakiplerle mücadele etmek zorunda kalabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

LOCGame

LOCGame Oyun Geliştirme Güncellemesi #1

Blockchain Nedir ?