içinde ,

Analistler, Kripto Piyasasını Değerlendirdi! Piyasalar Düzelecek mi?

Kripto ve geleneksel piyasa analistleri, şu anda piyasalarda yaşanan durumun Mart 2020’de olanlar ile paralellik gösterdiğini düşünüyor.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa analistleri, piyasalarda yaşanan son gerileme ile Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı şaşırtıcı benzerliklere dikkat çektiler.

Asıl soru şuydu: Piyasalarda yaşanan son durum, daha büyük bir düşüşün başlangıcı mı yoksa 2020’de olduğu gibi hem kripto hem de geleneksel piyasalarda uzun süreli bir boğa koşusunun başlangıcı mı?

Podcaster ve The Pomp Letter’ın yazarı, kripto fenomeni Anthony Pompliano, 18 Mayıs’ta bir Bitcoin’in yaklaşık 8,545 dolara mal olduğu 1 Mart 2020’den bu yana Bitcoin’in yaklaşık %340 artmasına değindi.

Bitcoin, 1 Mart 2020’den bu yana %340 arttı. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para birimlerini tarihi bir oranda devalüe ederken, bu süreçte öne çıkan tek bir varlık var. Bitcoin, milyarlarca insanı disiplinsiz para politikasından koruyan bir tasarruf teknolojisidir.

Kripto piyasasında geri dönüşten umutlu olanlar arasında, Bitcoin piyasalarının Mart 2020 çöküşüyle ​​aynı özellikleri paylaşan bir durum yaşandığına inanan yatırım şirketi Real Vision CEO’su Raoul Pal yer alıyor.

Raoul Pal, Raoul Pal Adventures in Crypto’nun 13 Mayıs tarihli bölümünde Bitcoin’in (BTC) geçen haftaki aşağı yönlü fiyat hareketine dikkat çekerek şunları söyledi:

Mart 2020’de tam olarak böyle bir modelimiz vardı.

12 Mart 2020’de yatırımcılar, piyasanın COVID-19 pandemisi ve küresel karantinalardan nasıl etkileneceği korkusuyla Bitcoin de dahil olmak üzere birçok varlığı panik içinde sattılar. CoinGecko’ya göre o gün Bitcoin 7.935 dolardan 5.142 dolara gerileyerek %45 düşüş yaşadı.

Geleneksel pazarlardaki mevcut düşüş, teknoloji devi Nasdaq’tan, dot-com balonundan ve Mart 2020 satışlarından daha fazla 7,6 trilyon dolarlık piyasa değeri kaybına yol açtı. Ekonomist Matic Greenspan da yaşanan durumu değerlendirdi.

Açıkçası bu rakamlar, enflasyona göre ayarlanmadı; ancak bu rakamları görmek hala akıllara durgunluk veriyor.

Popüler kripto analisti Michaël van de Poppe de Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin, 17 Mayıs’ta, Mart 2020’den bu yana en düşük seviye olan 8’i göstermesine değindi. Bu seviye, kripto piyasalarında aşırı korkunun hakim olduğunu gösteriyor.

Finans, gayrimenkul ve teknoloji yatırımlarının 50 günlük hareketli ortalaması (MA), iki yıl önce görülen aşırı satım seviyelerine yakın bir seviyede seyrediyor. Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, 18 Mayıs’ta attığı bir tweet’te Mart 2020’yi “piyasa tarihindeki aşırı satımların (oversold) en fazla yaşandığı dönem” olarak nitelendirdi.

Geçen haftanın en düşük seviyesinde; Mart 2020’nin en düşük seviyesinden bu yana döngü ortası düzeltmelerine benzer şekilde aşırı satım seviyelerine ulaşıldı. Mart 2020 dibi, piyasa tarihindeki en fazla aşırı satımların yaşandığı dönem olarak öne çıkmaya devam ediyor.

 

S&P 500 Endeksi de 12 Mayıs’ta 52 haftanın en düşük seviyesi 3.930’u kaydettiği ve 17 Mayıs’taki piyasa kapanışıyla 4.088’e geri döndüğü için benzerlikler gösteriyor. Finansal araştırma şirketi LPL Research’ün Baş Piyasa Stratejisti Ryan Detrick, S&P 500 Endeksinin bu seviyeyi en son Mart 2020’de kaydettiğine dikkat çekti.

Uzmanların bu değerlendirmeleri, trader’lar arasında heyecan yaratabilir; ancak yükselen enflasyon ve faiz oranları göz önüne alındığında piyasa koşulları artık çok farklı. Reuters, 14 Mayıs’ta, 2020’de piyasadaki güçlü sıçramanın “benzeri görülmemiş bir Fed teşviki” olarak adlandıran durum tarafından tetiklendiğini söylemişti.

Analist ve Rekt Capital Haber Bülteni’nin yazarı Rekt Capital, 17 Mayıs’ta, şu anki piyasa koşullarının Mart 2020’dekine benzediğini söylediği Log Channel analizine dayanarak BTC’nin “büyük bir fırsat dönemine girdiğini” söyledi.

BTC, Log Channel’ı en son Mart 2020’de kaybetti. Log Channel, BTC’nin çok büyük bir fırsat dönemine girdiğini açıkça gösteriyor.

Bitcoin, bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %2.02’lik düşüşle 29793.80$’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin İçin Bu Verilere Dikkat!

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Avalanche (AVAX) Güncel Fiyat Analizleri | 18.05.2022