içinde , ,

Jamaika Banka Müdürü: Kripto Paraları Yeterince İstikrarlı Değil

Jamaika merkez bankası müdürü Richard Byles, kripto para kullanan veya kullanmayı planlayan kişileri yaşanabilecek risklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Müdür, kripto para birimlerinin ilerleyen süreçte nasıl gelişeceği belirli olmadığı için bir ödeme aracı olarak kullanılmayacağını da sözlerinin devamına ekledi. 

Byles ayrıca kripto para birimini bir değişim aracından ziyade bir yatırım aracı olarak gördüğünü, çünkü kripto varlıklarının ödeme aracı olarak kullanılacak kadar istikrarlı olmadığını söyledi. Dijital ve kripto para hakkında düzenlenen bir konferansta konuşan Byles, Jamaika merkez bankasının insanları özel olarak çıkarılan kripto para birimlerinin dengesizliği konusunda uyarmak için geç kaldığını söyledi.

“Eğer kripto para birimini anlayabilen yenilikçi bir yatırımcıysanız, yatırım yapmaya devam edin ve kullanın. Ancak biz onu işlemler ve ödemeler için iyi bir para birimi olarak görmüyoruz.”

Byles’in açıklamasına göre Jamaika merkez bankası yalnızca merkez bankası dijital para birimini (CBDC) destekliyor. Merkez bankasının dijital para biriminin stabil olduğu için güvenilirliğini vurgulayan Müdür, değeri artabilen veya azalan kripto para birimlerinin güvenirliğini sorgulanması gerektiğini düşünüyor.

Daha önce yayınlanan haberlere göre Jamaika Bankası 31 Aralık 2021’de CBDC testini tamamladığını duyurmuştu. Jamaika Bilgi Servisi (JIS) raporuna göre, bu aşamanın tamamlanmasının ardından banka Jamaika’nın CBDC’sinin uygulanmasına öncülük ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 19 Haziran 2022

Peter Brandt: Ethereum (ETH) 300 Dolara Düşecek!