içinde , , ,

Altın ve Gümüşün Tarihi

Söz konusu erken dönem insanlık tarihi olduğunda arkeologların üzerinde en fazla durduğu iki maden var: Tunç ve demir. Kimi uzmanlar bu listeye bakırı da ekliyor. İnsanlar onları işlemeyi öğrendikçe, bu kıymetli madenler insanlığın teknolojisine büyük atılımlar sağladı.

Bakır, tunç ve demir dışında insanlık tarihinde büyük rolü olan diğer iki önemli maden ise altın ve gümüş. Diğerlerinin aksine her ikisinin de isminin verildiği bir tarihi çağ yok. Bunun nedeni neredeyse her çağda eşit derecede önemli olmalarıdır. Mücevher ve süs eşyası olarak ilk kullanımlarından itibaren dünyanın en eski para birimlerinden oldular ve dünya finansal sisteminin temeli olmaya devam ettiler.

altın

Günümüzde, nadirliklerinin yanı sıra sürekli büyüyen bir endüstriyel kullanım yelpazesine sahip oldukları için popüler yatırımlar olmaya devam etmektedirler.

Diğer tüm ağır elementler gibi altın ve gümüş, yaşlı yıldızların süpernova patlamaları sayesinde ortaya çıktı. Güneş sistemleri bu devasa patlamalardan kaynaklanan enkazların, yer çekimi ile bir araya gelmesiyle oluşur. Bu enkazlar arasında ise büyük miktarlarda altın ve gümüş bulunur.

Kullandığımız metallerin çoğu doğal olarak saf formlarında bulunmaz, diğer minerallerden çıkarılmaları gerekir. Altın onlardan farklıdır. En az reaktif elementlerden biridir, bu nedenle genellikle saf halde bulunur. İlk insanların nehir yataklarında parıldayan külçeler bulması ve merak edip onları almasıyla keşfedilmiş olması muhtemeldir.

Bitcoin

Onu keşfedenler, altının tüm madenlerin en kolay işleneni olarak çeşitli şekillerde dövülebileceğini fark ettiler. Şimdiye kadar keşfedilen en eski altın takıların 8.000 yıldan daha eski olduğuna inanılıyor.

Para Birimi Olarak Altın ve Gümüş

İlk uygarlıklar takas sistemini benimsemişlerdi. Küçük köyler büyük kasabalara dönüştükçe bu sistem elverişsiz hale geldi. Altın hem arzu edilir hem de nadirdi, böylece yavaş yavaş erken para birimi olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra antik Yunanistan’da standart boyutlu madeni paralar (coin) haline getirildi.

Altın gibi gümüş de bazen saf olarak bulunur. Ayrıca diğer metallerle karışmış olarak da bulunabilir. Gümüşü nasıl çıkaracaklarını öğrendikçe insanların ellerindeki gümüş miktarı arttı. Altından daha az değerliydi ama yine de nadir ve arzu edilirdi. Böylelikle para olarak da kullanılmaya başlandı. İlk gümüş sikkeler, Lidyalılar tarafından M.Ö. 700 yıllarında yapılmıştır.

ons altın

Romalılar altının iktisadi gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Geniş coğrafyaları kapsayan ülke sınırlarında gelişmiş ticaret ağları oluşturdular. Romalıların, öncekilerden daha etkili altın ve gümüş madencilik yöntemleri geliştirmeleri, altın için önemli bir kilometre taşı oldu.

Artık takas tamamen ortadan kalkmış ve oldukça organize bir para sistemi ortaya çıkmıştı. Roma sikkeleri tüm dünyaya yayıldı ve hemen her yerde kabul gördü. Roma İmparatorluğu nihayete erdiğinde, krallıklar Romalıların yerine kendi paralarını çıkarmaya başladılar, ancak altın ve gümüş tercih edilen madenler olarak kaldı.

1821’de Büyük Britanya, para birimlerinin değerini, altın değerine sabitleyerek altın standardını benimsedi. Artık madeni paralar -ve yeni kâğıt paralar- genellikle değerli metaller içermiyordu. Madeni ve kâğıt paraların kendilerine ait gerçek bir değeri yoktu, ancak gerçek altın rezervleriyle destekleniyordu. Diğer ülkeler de hızla bu sisteme geçti. Gerçek altın, İngiliz Sovereign’i, Amerikan Golden Eagle’ı (Altın Kartal) ve Alman Altın Mark’ı gibi madeni paralar şeklinde rolünü oynamaya devam etti.

Diğer ülkeler de gümüşü standart olarak benimsedi ve ikisini birbirine bağlamak için birkaç girişimde bulunuldu. Her iki standart da aynı prensipte çalıştı. Bu sistemde kâğıt paralar ve madeni paralar, eşit değerde gerçek madenle değiştirilebileceklerine dair bir teminat taşıyordu.

Altın standardı, İngiliz İmparatorluğu’nun daha fazla para basmak için terk ettiği Birinci Dünya Savaşı’na kadar uluslararası para sisteminin temeliydi. ABD, 1971 yılına kadar değiştirilmiş bir altın standardını korumayı başarmış olsa da 1918’den sonra sistem hiçbir zaman gerçekten düzelmedi.

Altın standardını terk etmenin, hükümetler açısından para arzını etkileme veya döviz kurlarını değiştirme yeteneklerini kısıtlaması gibi birçok ekonomik nedeni vardı. Tüm bu sürece rağmen altın ve gümüş yine de değerlerini kaybetmedi. Aslında birçok yönden daha da arzu edilir hale geldiler.

Altın ve gümüşün mücevher ve aksesuar olarak binlerce yıldır talep gördüğünü belirtmiştik. O zamandan bu zamana popülerliklerini hiç kaybetmediler. Mısır Firavunlarının ölüm maskelerinden, orta çağ taçlarına ve modern alyanslara kadar değerli metaller aranmaya devam ediyor ve bu da onların hala değerli oldukları anlamına geliyor.

ons altın

Altın ve gümüş aynı zamanda elektriği mükemmel bir şekilde iletirler ve elektronik cihazlarda birçok kullanımları vardır, bu da fiyatları daha da yükseltir. Bu metallerin sınırlı sayıdaki arzına karşılık, onlara yönelik sürekli artan bir talep var. Bu onlara eskisinden daha fazla nadirlik değeri verir ve sonuç olarak mükemmel bir yatırım aracı yapar.

Yatırım Aracı Olarak Altın ve Gümüş

Sorunlarla karşılaşabilecek hatta batabilecek bir şirketin hisse fiyatına dayalı yatırımların aksine, altın ve gümüş her zaman talep görecek gerçek emtialardır. Maden satın aldığınızda gerçek bir şey satın almış olursunuz. Ekonomi iyi performans göstermediğinde bu çok güven vericidir, ne olursa olsun yine de değerli bir şeye sahip olacağınızın garantisi vardır.

Aslında altın ve gümüşün güvenliği, zor zamanlarda daha da arzu edilir hale gelmesi ve fiyatların yükselmesi anlamına geliyor. İşler kötü giderken kâr etmek istiyorsanız altın ve gümüş en iyi seçeneklerinizden biridir.

Modern ekonomi, Yunan ya da Roma dünyasının ticaret sistemlerine, ilk çiftçilerin ürünlerini takas ettiği eski pazarlara hiç benzemiyor. Bununla beraber altın ve gümüş şimdi de o zamanki kadar önemli. Tüm insanlık tarihi boyunca çok değerliydiler ve bu devam ettiği sürece mükemmel bir yatırım olarak kalacaklar.

Kaynak: Golden Eagle

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

shitcoin

Coinbase Listelemesi Haberi Sonrası Shiba Inu’de Son Durum Nedir?

kriptopara

Ethereum, Polygon ve Algorand Fiyat Analizi | 17 Eylül 2021