in , , ,

Altın Ve Emtia Piyasalarındaki Son Durumlar

Altın ve emtia piyasaları için uzun zamandır beklenen mali teşvik paketi ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylandı. Trump’ın bu mali teşvik paketinin altına imza atması altın emtia piyasaları için son derece pozitif bir gelişme olarak yorumlandı.

2020 yılı genelinde Covid-19 salgınıyla birlikte küresel çapta bütün ekonomilerde artan belirsizlikler ve ekonomi yönetimlerinin salgın konusundaki tedbirsizlikleri altın fiyatlarını rekor seviyelere çıkartmıştı. Almanya, Amerika, Rusya ve Çin’den gelen aşı haberlerinin ardından sert düşüşler yaşayan altın fiyatları bu süreçte dalgalı bir seyir izledi.

Gümüş

ABD’de mali teşvik paketinin geçmesi, deflatif bir etkiyi ortadan kaldırmış oldu. Trump’ın 900 miyarlık Covid-19 teşvik paketini imzalaması, altın fiyatlarına yükseliş ivmesi getireceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda, Trump’ın mali teşvik paketini veto edeceği hakkındaki tartışmalar süreci belirsiz bir hale getirmişti. Aynı zamanda Brexit anlaşmasında yaşanan gelişmelerle birlikte dolar negatif bir görüntü çiziyordu. Bu süreçte değerleri metaller pozitif ayrıştı. FED’in para politikası, pandemi aşısı ve mali teşvik paketi ABD dolarının dolaşımını daha hızlı bir şekilde kolaylaştıracak. Böylece dolar, diğer para birimlerine göre tekrar güçlenerek piyasadaki hakimiyetini korumaya alacak.

Yeni Yılda Ons Altın Fiyatı İçin Seyir Ne Yönde Olacak?

Ons altın cephesinde yaşanan dalgalanmalar, bu sıralar yerine sakinliğe bırakmış durumda. ABD mali teşvik paketinin onaylanmasının ardından 1.900 dolar seviyelerine çıktı. Bugün, 1.890 dolar seviyesine yakın bir konumda hareket izledi. Ons altın aynı seviyelerde hareketlerine devam ediyor ve uzmanlara göre altın fiyatları 2021 yılında yeniden yükseliş ivmesi yakalayabilir.

Gram Altın Ve Gümüş İçin Son Durum Nedir?

Covid-19 salgının ilk başlarında piyasada yaşanan olumsuz gelişmeler esnasında gram altın ve gümüş sert yükseliş ivmesi yakaladı. Yeni yıla doğru girerken yatırımcıların en çok merak ettiği soru, yeni yılda gram altın ve gümüş tarafında ne tür gelişmeler olabilir?

Gümüş ve Altın

Gram altın ve gümüş fiyatlarındaki son durum yatay hareketler olarak gözümüze çarpıyor. Ons tarafında biraz daha hareketlilik olsa da dolar tarafında yaşanan yatay seyir, hem gram altının hem de gümüşün yatay bir seyir izlenmesinde etkili olduğu düşünülüyor. Yılın son günlerine doğru yaklaşırken, gram altın fiyatı 446 TL, gümüş ise 26 dolar seviyelerinde geziyor. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan gümüş için yeni yıldan pozitif görüşler hakim. Bloomberg Intelligence’e göre gümüş fiyatı 50 dolara ulaşabilir. Bloomberg Intelligence’de emtia analisti olarak çalışan Mike McGlone, gümüş için şu ifadeleri kullandı:

“Gümüş, elektronik ve endüstriyel alanlarda en çok talep edilen birincil bir metal özelliği taşıyor. ABD’de yaşanan ekonomik toparlanmayla birlikte gümüş avantajlı bir pozisyona sahip olabilir. Teknik analizlere göre gümüş için boğa piyasasının yakın olduğunu düşünüyoruz.”

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Chiliz (CHZ) Fiyatına Teknik Analiz Bakışı

Bittrex

XRP İçin Yeni Bir Şok Daha: Bittrex Borsası Da XRP İşlemlerini Askıya Aldı!