in ,

Altın Rezervleri

altın

Dünya, altın standardını terk edeli yarım yüzyıl oldu. Peki merkez bankaları neden hala altın stokluyor?

Altın standardı; bir ülkenin yerel para biriminin değerinin, altına endekslenmesini temel alan bir sistemdir. Bu sistem nedeniyle, merkez bankaları kâğıt parayı altın karşılığında bastıkları için günümüzdeki gibi diledikleri gibi para basamazlardı.

ons altın

Altın, artık günümüzde ödeme aracı özelliğini yitirdi. Yazının başındaki soruma dönelim, peki merkez bankaları rezervlerinde neden altın bulunduruyor?

Bunun iki temel nedeni var:

 1. Güvenilirlik
 2. Portföy çeşitliliği

Güvenilirlik

Ülkelerin altın stokları, yerel para birimlerinin güvenilirliğini korur. O ülkeye borç veren/verecek kuruluşlara güven verir. Altın standardı uzun bir süredir kullanılmasa da altın, değerli bir metal olma özelliğini kaybetmedi. Altın bir nevi stratejik bir rezerv tutma aracıdır. İstendiği zaman paraya çevrilebilir ve ülkenin siyasi veya ekonomik istikrarına olan güvenin sarsılması durumunda, altın, kredibilitesine olan güveni destekleyen bir dayanak noktası olur.

ons altın

Günümüzde gelişmekte olan ülkeler arasında yaşanan altın rezervi artırma yarışının temeli budur. Gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere kıyasla riskleri yüksektir ve bu da güven ortamını zedeleyen bir unsurdur. Finansal açıdan güven ortamını sağlayabilmek için gelişmekte olan ülkeler, altın rezervlerini artırmaya çalışır.

Portföy Çeşitliliği

Merkez bankalarının altın stoklamasının ikinci nedeni ise portföylerini dengeleme isteğidir. Gelişmiş ekonomilerde döviz rezervi fazla değildir; fakat tam tersine altın rezervi fazladır. Gelişmekte olan ülkelerde ise döviz rezervi fazla, atın rezervi daha düşük seviyelerdedir. Bunun nedeni, gelişmiş ülkelerin para birimi ya rezerv para birimidir ya da dünya ticaretinde geçerli para birimine sahip oldukları ve o para biriminin de para basma yetkisinin kendilerinde olduğu için döviz rezervi bulundurmaya ihtiyaç duymamalarıdır. Bu yüzden, gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları portföylerini çeşitlendirmek ister ki olası bir rezerv para biriminin değer kaybetmesi durumunda ellerinde bir alternatifleri olsun.

Ülkelere Göre Altın Rezervleri

Merkez bankalarında en fazla altın rezervi bulunduran ilk 10 ülkeye göz atalım.

Listedeki verileri Dünya Atın Konseyi (World Gold Council) sitesinden alınmıştır. Veriler, 2021 yılının 2. çeyreği sonunda yayınlanan rapora göre hazırlanmıştır. Birim cinsi tondur.

 1. ABD – 8.133,46
 2. Almanya – 3.359,12
 3. İtalya – 2.451,84
 4. Fransa – 2.436,32
 5. Rusya – 2.292,31
 6. Çin – 1.948,31
 7. İsviçre – 1.040
 8. Japonya – 845,97
 9. Hindistan – 703,71
 10. Hollanda – 612,45

Türkiye bu listede, merkez bankasında 407,60 ton altın rezervi bulundurarak 12. sırada yer alıyor. Görebileceğiniz üzere en çok altın rezervini elinde bulunduran ilk 10 ülkenin çoğu (7 ülke) gelişmiş ülkelerden oluşuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin Fiyatı 70.000 USD’ye Göz Kırptı

Ethereum, Değer Olarak Bitcoin’i Geçebilecek mi?