içinde ,

Altın, Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 09 Haziran 2022

ECB’nin kararı ve Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek

09 Haziran 2022 tarihli spot altın, brent petrol ve spot gümüş teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Ons altın (XAU/USD)

Ons altın, ECB’nin kararı ve yarın ABD’de açıklanması beklenen Mayıs ayı enflasyon verisi öncesinde $1.850 seviyesi civarında seyrediyor. ECB tarafından gelecek kararın, DXY’ya ne şekilde yansıma göstereceği merak edilirken, yeniden yükselen ABD 10 yıllıkları nedeniyle kararsızlık devam ediyor. 

Enflasyon ve küresel büyümeye yönelik açıklamalar, ABD 10 yıllıklarındaki hareketin temel nedeni olabilr. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre çarşamba günü, enflasyon verisinin hafta sonunda açıklanmasını beklediklerini söyledi. OECD, 2022 küresel büyüme tahminini düşürdü. Dünya Bankası Başkanı Malpass, beklenenden hızlı bir sıkılaştırmanın 1980’lerde görülene benzer bir borç krizini tetikleyebileceği konusunda uyardı.

ECB’nin bugün alacağı para politikası kararı, ons altın yatırımcıları için önemli olabilir. Buna karşılık Commerzbank ekonomistleri, ons altının ECB kararına tepki vermeyeceğini iddia ederken, “ECB Yönetim Konseyi’nde henüz bir fikir birliği olmadığı için uzun vadeli faiz görünümü hakkında herhangi bir açıklama yapılıp yapılmayacağının şüpheli olduğuna inanıyoruz. Lagarde’dan beklenen şahin açıklamalar büyük olasılıkla zaten fiyatlandırılmış durumda, bu nedenle normal şartlar altında bu öğleden sonra altın fiyatından büyük bir tepki beklemeyiz.” yorumunda bulundu. Bankanın ekonomistlerine göre bir sonraki ECB faiz artırımı Eylül ayında olacak. 

Christine Lagarde’ın faiz artırımı konusundaki açıklamaları takip edilecek. Bir grup analist beklenenden daha şahin bir Lagarde’ın, ons altındaki yükselişi sınırlandıracağını iddia ederken, buna karşı olan grup ise ECB’nin şahin beklentileri karşılaması durumunda, DXY’nin gevşeyeceği ve ons altına olumlu yansıma gösterebileceğini belirtiyor. Tabi her iki grubun da Cuma günkü ABD Mayıs ayı enflasyonunu beklediğini belirtmekte fayda var. 

XAU/USD (Günlük grafik)

Ons altın $1.850 civarında konsolide olmaya çalışıyor. Teknik olarak değerlendirildiğinde İlk destekler $1.845 – $1.840 bandında ve $1.830 noktasında bulunuyor. Bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki destekler ise $1.820 ve $1.810 olarak görülmekte. Bu seviyelerin uzun vadeli trend destek bölgesi olduğunu belirtmekte fayda var. Buna karşılık ilk direnç noktaları ise $1.875 ve $1.890 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise bir sonraki dirençler $1.900 ve $1.910 noktalarında. 

Brent Petrol (BRENT)

Büyük şehirlerdeki karantinaların gevşetilmesi ile Çin’de talebin artmaya başlaması, Ukrayna-Rusya savaşı ve ABD’de stokların düşük seyri gibi faktörler petrol fiyatlarının yükseltiyor. Diğer taraftan Salı günü Dünya Bankası, 2022 için küresel büyüme tahminini neredeyse üçte bir oranında düşürdü ve birçok ülkenin resesyonla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Küresel bir durgunluğa yönelik daha fazla işaret ilerleyen dönemde brent petrole yansıyabilir. 

BRENT (Günlük grafik)

Yazı kaleme alındığı esnada brent petrol $123 seviyesinden fiyatlanıyor. Teknik olarak ilk destek seviyeleri $120 ve $115 noktalarında bulunuyor. Bu seviyelerin altına sarkması durumunda bir sonraki destekler ise $110 ve $105 seviyelerinde. Buna karşılık ilk direnç noktası $130 seviyesinde, çıkışın devamı durumunda bir sonraki direnç ise $140 seviyesi olarak verilebilir. 

Ons Gümüş (XAG/USD)

Sert düşüşün ardından destek seviyesinden bir miktar toparlayan ons gümüş $22.00 civarında konsolide olmaya çalışıyor. İlk destek seviyeleri $21.80 ve $21.50 olarak verilebilir. Bu seviyelerin altına salınım göstermesi durumunda ise bir sonraki destek seviyesi $21.20 noktasında bulunuyor.

XAG/USD (Günlük grafik)

Buna karşılık ilk direnç $22.50 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise bir sonraki dirençler $23.00 ve $23.50 olarak görülüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum Merge, ETH Fiyatını Nasıl Etkileyebilir?

Optimism, 20 Milyon Token Kaybetti