içinde , , , , ,

Altın, Gümüş ve Brent Petrol Teknik Analizleri | 2 Şubat 2022

2 Şubat 2022 tarihli spot altın, spot gümüş ve Brent petrol teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

ABD merkez bankası FED’in artan enflasyon hakkındaki endişeleri ve sert açıklamaları emtia fiyatlarına yansıdı. İlk faiz artırımı için “yakında” diyen Powell, FED’in Varlık Alım Programını mart ayının başında sonlandırılacağını belirtti. Bilançonun da daraltılacağını belirten FED Başkanı Powell, bilançonun daraltılması konusunda henüz karar verilmediği, kararın mart toplantısında verilebileceğini belirtti.

Altın (XAU/USD)

2 hafta öncesine kadar spot altın 1.833 desteğine tutunmaya çalışırken FED’in sert açıklamalarının ardından spot altın, tutunmaya çalıştığı desteğin altına sert bir şekilde kırdı ve aşağıdaki trend çizgisine tutundu. İlerleyen günlerde bu trend çizgisi takip edilebilir. 1.833 desteği ise artık ilk direnç seviyemiz.

Spot Altın (XAU/USD) Teknik Analizi | 2 Şubat 2022

Fiyat, bu trend çizgisine tutunamadığı takdirde sırasıyla 1.769, 1.753, 1.726 seviyeleri takip edilebilir. 1.682,90 – 1.661,48USD seviyesinde ise ana destek seviyemiz.

Gümüş (XAG/USD)

FED açıklamaları da gümüş fiyatını etkiledi. Bunun yanında yinelemekte yarar var, gümüş fiyatı, küresel piyasalarda yaşanan yarı iletken sorunu ve pandemi döneminde fabrikaların bir süreliğine üretimi durdurması nedenleriyle baskılanmaya devam ediyor.

Ağustos ayından bu yana 25,40 – 21,50 dolar bandında yatay bir fiyat hareketi izleyen gümüş, bu yazı kaleme alındığı sırada 22,72 dolardan işlem görüyor. 22,80 – 23 dolar desteğine tutunamayan gümüş için 22,80 – 23 dolar seviyesi artık direnç görevi görüyor.

Brent Petrol (XBR/USD)

Ukrayna – Rusya – ABD gerilimiyle birlikte petrol fiyatlarının yükselişi sürüyor. 91 doları gören brent petrol bu yazı kaleme alındığı sırada 89,5 dolardan işlem görüyor. Petroldeki bu yükselişin akaryakıt fiyatlarına da yansıması beklenebilir.

Yükselen kanalın alt bandında seyreden brent petrol kritik bir seviyede. Zira yükselen trend çizgisine tutunamazsa ilk destek seviyesi olarak 87,58 dolar seviyesi takip edilebilir. Ancak kanal içinde kalabilirse yükselişine devam edebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin Dominansı, Altcoin Sezonu ve Kripto Yatırımlara Genel Bir Bakış

Yeni Kötü Amaçlı Yazılım MetaMask ve Diğer Kripto Cüzdanlarını Hedefliyor