in , , , , ,

Altın, Gümüş ve Brent Petrol Teknik Analizleri | 15 Şubat 2022

15 Şubat 2022 tarihli spot altın, spot gümüş ve Brent petrol teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Spot altın fiyatı, yaşanan jeopolitik gerilimin de etkisiyle geçtiğimiz 8 ayın en yüksek seviyesini test ettikten sonra sert bir düşüş yaşadı. Halihazırda ABD – Rusya gerilimi tırmanırken karşılıklı yapılan diyalog hamleleri piyasaları bir nebze olsun rahatlattı. Diğer yandan piyasa aktörlerinin gözü kulağı FED tarafından gelecek açıklamalarda.

Altın (XAU/USD)

31 Ocak tarihinde turuncu yükselen trend desteğine değerek sert bir yükseliş hareketi sergileyen spot altın 1.869 dolar direnç seviyesini kırsa da orada kalıcı olamadı. Aşağıda yuvarlak içine alınan direnç seviyesinin kırılması önemli, zira bu seviyenin üzerinde akümüle olup desteğe tutunabilirse yükselişine devam edebilir ve tekrar 1.869 direncini test edebilir.

Bu desteğe (1.850 dolar) tutunamadığı taktirde ise 1.833 dolar desteği ilk hedef olarak değerlendirilebilir.

Gümüş (XAG/USD)

Fiyat aralığı sıkışmakta olan spot gümüş, bu yazının hazırlandığı sırada 23,31 dolar seviyesinden işlem görüyor. Mayıs – Haziran 2021 aylarından bu yana düşüş hareketini sürdüren gümüş, düşen trend bandını kırmadı ve tekrar 23 – 22,80 dolar destek seviyesine doğru ilerliyor.

Bu seviyeden topladığı güç ile tekrar düşen trend çizgisine doğru hareket edebilir, aksi takdirde grafiğin alt kısmında bulunan turuncu destek trendi takip edilebilir.

Brent Petrol (XBR/USD)

Düne kadar 95 dolar seviyesine kadar yükselen Brent petrol bu yazı kaleme alındığı sırada 92,29 dolar seviyesinden işlem görüyor. Petrol ihraç eden ülkeler bu fiyat artışından faydalansa da bu artış, şirketlerin ve tüketicilerin ceplerine olumsuz yansıyabilir.

Varil başına 90 doların üzerinde seyreden petrol fiyatı, Ukrayna – Rusya – ABD geriliminden kaynaklı petrol arzında aksamalara yol açabileceğine dair artan endişeler, petrol fiyatlarını 100 doların kapısına kadar dayandırdı.

Brent petrol fiyatı, yükselen kanalın alt bandından sarkmış olsa da tekrar bu kanalın içine dönmesi takdirde kanal hareketi takip edilebilir. Kanal dışında kalması halinde ise ilk etapta destek seviyesi olan 89,80 dolar seviyesi takip edilebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizleri I 15.02.2022

CEEK VR ($CEEK) Son Gelişmeler