in , , ,

Altın/Gümüş Oranı Nedir? Altın’ın Nereden Satın Alınabileceğini Nasıl Anlarız?

Altın, Gümüş

Değerli metaller piyasasında Altın/Gümüş oranı, Altın’ın temel dip seviyelerinin yaklaşık olarak ne zaman oluşacağını tahmin etmekte kullanılmaktadır.

Altın/Gümüş oranı normalde riskten kaçınma sırasında artar, risk alma zamanlarında düşer. Bu oran dönmek üzereyse veya dönebileceği kilit seviyelerdeyse, yatırımcı riskin gerçekten devam edip etmediğini ve dönmek üzere olup olmadığını anlamak için Hisse Senedi endekslerine bakar.

Altın vs Gümüş

Altın, kurumlar ve genellikle büyük yatırımcılar arasında daha popülerken, gümüş özellikle daha küçük, bireysel yatırımcılar tarafından tercih edilir.

Hem metallerin popülaritesi hem de farklı yatırımcı türlerinin onlara odaklanma eğiliminde olması nedeniyle Altın/Gümüş Oranı, sektörün durumu hakkında bilgi verebilir. Oran, altın ve gümüşteki önemli dönüm noktalarının tespit edilmesine ve doğrulanmasına yardımcı olmayı içerir.

Altın-Gümüş Oranı

Oran yükseldiğinde, Altın’ın gümüşten daha iyi performans gösterdiği ve oran düştüğünde Altın’ın daha kötüye gittiği, yani gümüşün daha iyi olduğu anlamına gelir. Diğer bir deyişle, oran yüksek olduğunda genel görüş gümüşün tercih edildiği yönündedir. Tersine, düşük bir oran altını tercih etme eğilimindedir ve Altın’ı satın almak için iyi bir zaman olduğunun bir işareti olabilir.

Altın/Gümüş oranının bu kadar çılgınca dalgalanmasına rağmen, bunu kullanmanın başka bir yolu, oran tarihsel olarak belirlenmiş “aşırılıklara” dönüştüğünde gümüş ve altın arasında geçiş yapmaktır.

Altın-Gümüş
XAU/USD Aylık Grafiği

Altın/Gümüş oranı Altın ve Gümüş satın alımlarında kullanılan önemli bir orandır. Altın/Gümüş Oranı grafiğinde gördüğümüz üzere 2020 pandemi sürecinde oran 126.433’e kadar çıkmıştır. Ve bu yükselişin devamında Altın’da Gümüş’te uzun soluklu bir yükseliş gerçekleştirmiştir.

XAG/USD Aylık Grafiği

2011’de Altın/Gümüş Oranı 31.707 seviyelerine kadar düşmüştür. Bu Altın ve Gümüş’ün düşüş eğilimine geçeceğinin ve satış sinyalinin bir belirtisidir. Bu oranın 31 seviyelerine düşmesinden sonra Altın’da Gümüş’te yukarıdaki XAU/USD ve XAG/USD grafiklerinden de göreceğiniz üzere uzun soluklu bir düşüş eğilimine geçmiştir.

Özetle, Altın/Gümüş Oranı bize değerli metallerdeki son dip noktasının gerçekten de gelip gelmediğine dair önemli bir onay verebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

FED Toplantısında Alınacak Kararlar Kripto Para Piyasasına Nasıl Yansır?

Tron DAO Reserve, 500 milyon USDC Daha Aldı