in ,

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

ABD ve Avrupa’da yaşanan bankacılık krizi sonrası alınan önlemler piyasalardaki riski artırsa da ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz artırım beklentilerinin gerilemesi altın fiyatlarına yükselişi getirdi. Peki altın fiyatlarını hangi faktörler belirliyor? 

Piyasa üzerinde altın fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Petrol fiyatları, gümüş fiyatları ve enflasyon oranı, altın fiyatlarını pozitif yönde etkilerken Dow Jones Endeksi ve faiz oranının negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. 

Faiz oranlarının yükselmesi, değerli metal satın alma eğilimini azaltırken faiz oranlarının düşük olması bunun tam tersi bir etki yaratır. 

Bunların yanı sıra ekonomik trendler, yaşanan jeopolitik olaylar ve sektör haberleri de altın fiyatının belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Altın fiyatı arz ve talepten de etkilenir. Altın sınırlı miktarlarda üretilir, bu nedenle birçok kişi aynı anda satın almak istediğinde varlığın fiyatı yükselir. Bunun yanı sıra birçok kişi altınını bir kerede satmak isterse bu durum da arz fazlasına yol açarak altının piyasa fiyatını düşürür. 

Bitcoin

Sonuç olarak altın fiyatları oldukça değişken ve tahmin edilmesi zor bir yapıya sahiptir. Fiyatlarda yaşanan oynamalar, birçok sebepten kaynaklanabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) 1.700 Dolar Bölgesine mi Dönüyor?

Arbitrum Airdrop Etkinliğine Nasıl Katılınır?