in , ,

Altın Fiyatlarında Son Durum: Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

FED

ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle emtia piyasasında ons altın ve gram altın fiyatı sert bir yükseliş yaptı. Gün içi 1.759 dolar seviyelerinde olan sarı metalin fiyatı, ABD enflasyon verilerinin gelmesinden sonra yukarı yönlü sert bir hareket yaparak 1.795 dolara kadar yükseldi. Gram altın ise 510 TL seviyelerinden 523 TL seviyelerine kadar yükseliş kaydetti.

Haftanın en kritik verilerinden birisi olan ABD enflasyon verisi, piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. TR saati ile 15.30’da sularında açıklanan verinin Eylül ayı beklentisi yüzde 0.3 olurken, veri 0.4 seviyesinde geldi.

ons altın

Tüketici fiyatlarının enerji fiyatlarındaki yükselişin ardından gelecek aylarda da artmaya devam etmesi beklenmekte. Yıllık bazda değişime bakıldığında ise, enflasyon Eylül ayında yüzde 5.4 ile beklentilerin üzerinde yükseldi. Böylelikle yıllık olarak enflasyon 13 yılın en yüksek seviyesini tekrarladı.

ons altın

Gram altın tarafında ise dolar kurunda ve ons altın fiyatında yaşanan yükselişin etkisiyle 4 ayın en yüksek seviyelerinde bir hareket söz konusu. Gram altın gün içerisinde en düşük 510 TL, en yüksek ise 523 TL seviyelerini görürken; bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 522 TL seviyesinde hareket ediyor. USD/TRY paritesinde yaşanan hareketlilik bugün de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Şimdi dikkatler, Kasım ayının başında yapılacak FED toplantısına çevrildi. Toplantıya kadar piyasalarda hareketli günler geçirebiliriz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

kriptopara

Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Ripple (XRP) Teknik Analizi | 13 Ekim 2021

Gravis Finance: Tek Tıkla Likidite Geçişi ve Özel GRVS Airdrop