in , ,

Altın Fiyatları İçin Gözler Mali Teşvik Paketine Çevrildi

Altın fiyatlarında teşvik paketinin Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmesinin ardından yükseliş kısa sürdü. Altın fiyatları bu haber sonrasında yukarı doğru ivme yakalarken, ardından hızlı bir şekilde düşmeye başladı. ABD Temsilciler Meclisi, 900 milyar $’lık Covid-19 yardım paketini ve 1,4 trilyon $’lık hükümet bütçesiyle birlikte işletmeler için vergi indirim işlemlerine onay verdi. Bunun ardından Senato’dan geçen teşvik paketi ABD Başkanı Donald Trump’a gönderildi. Bugünün son verilerine göre ons altın 1.872$, gram altın ise 459 TL seviyelerinde günü sonlandırdı.

Altın fiyatı, mali teşvik paketi anlaşması ve artan Covid-19 vakalarıyla birlikte haftaya %2’ye yakın bir yükselişle başlamıştı. Ancak öğleden sonra doların kuvvetlenmesiyle birlikte altın fiyatında ani düşüş meydana geldi. İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, noel süresince ailelerin birbirini görmesiyle ilgili izni, yeni bir koronavirüs türünün bulunmasıyla birlikte kaldırdı.

Gram altın Ons altın

Virüsün mutasyona uğraması dünya çapında yeni bir panik havası yarattı. İngiltere salgının yayılmasını durdurmak için daha sıkı karantina önlemlerine başvurmayı planlarken mutasyona uğramış virüs çoktan ABD, Almanya, Fransa ve İsviçre’ye ulaşmış olabilir. Birçok Avrupa ülkesi (Fransa ve Almanya da İtalya’ya katılarak), Brexit görüşmelerinin en hassas olduğu dönemde İngiltere’ye olan uçuşları durdurdu. BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin ise yaptığı yeni bir açıklamada, yeni mutasyon üzerinde çalıştıklarını ve geliştirdikleri aşının büyük ihtimalle yeni virüs üzerinde de işe yarayacağını söyledi.

Teşvik Paketi Trump’a Takılır mı?

Altın fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump‘ın 900 milyar dolarlık mali teşvik paketini imzalamayacağına dair verdiği sinyaller sonrasında yükseliş kaydetti. Trump, mali teşvik paketinin gereksiz yardımlarla dolu olduğunu söyleyerek temsilcilerden vatandaşlara ödenen çek tutarının artırılmasını istedi. Birkaç gün önce Beyaz Saray, Trump’ın hükümetin finansal operasyonlarında Eylül ayına kadar kullanılacak olan 1,4 trilyon $’lık paketi imzalayabileceğini belirtmişti.

https://twitter.com/i/status/1341537886315950080

ABD’de Senato ve Temsilciler Meclisi liderleri bir ekonomiyi desteklemek için planlanan paket üzerinde anlaştıklarını duyurdu, ancak yasa hala yazılma aşamasın ve meclislerde pazartesi gününe kadar oylanamayacak. Temsilciler Meclisi ve Senato hafta sonu federal kurumların kısmi bir kapanmadan kaçınabilmesi için bir günlük geçici bir hükümet fonlaması da imzaladı.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Elon Musk, “Multi-Milyarlık Bitcoin Yatırımının” Sinyallerini Verdi

Bitcoin Furyasına Donald Trump Engeli!