içinde ,

Altın, FED’e Ne Tepki Verecek?

altın

Ons altın, 16 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesini (1.850$) test ettikten sonra zayıf tepki alımları deniyor. Yazının kaleme alındığı sırada ons altın, 1.868$ seviyesinden hareket ediyor. 

Ons altının 100 günlük hareketli ortalaması altında devam eden hareketi, tekrar 2000$ psikolojik seviyesini test etmesi konusundaki beklentileri şimdilik azaltmış durumda. Bu nedenle, şu anda 1.835$ seviyesindeki desteğini (200 günlük ortalama) test etmeye yönelik bir miktar geri çekilme, belirgin bir olasılık olarak devam ediyor. 

ons altın

Piyasalar, FED’in yükselen enflasyonu frenlemek için daha agresif bir politika tepkisi benimseyeceğine ikna olmuş durumda. Bu durum, ABD 10 yıllık Hazine getirilerini desteklerken, faiz getirisi sağlamayan sarı metal için ters rüzgâr işlevi görüyor. Altın enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülse de daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları ve tahvil getirileri, getirisi olmayan sarı metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırma eğilimindedir. Tüm bunlara ek olarak FED, kısa vadeli ABD dolarının (Dolar Endeksi) dinamiklerini etkilemede kilit bir rol oynayabilir. 

Bu nedenle odak noktası, FOMC para politikası toplantısının sonucuna bağlı olacak. FOMC, TSİ 21:00’de politika açıklaması yayınlayacak ve bunu FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı izleyecek.

FED’in gösterge faiz oranlarını 50 baz puan artırması ve 9 trilyon dolara yakın bilançosunu düşürmeye başlama planları yapması bekleniyor. Kararın ardından basın açıklamasında, FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumları, FED’in ekonomi zayıflasa bile yükselen enflasyonu frenlemek için oranları daha da artırmaya hazır olup olmadığını görmek için yakından takip edilecek. Özetle, piyasalar Powell’ın ne kadar şahin olduğuna bakacak. 

Piyasalar 50 baz puanlık artışı fiyatlıyor. Ancak Powell’ın açıklamaları daha şahin tonda olduğu takdirde, altın bir kez daha baskı altına girebilir.

Ancak Powell, şahinleri hayal kırıklığına uğratırsa, altın boğaları 100 günlük hareketli ortalama olan 1.879$ seviyesini yeniden hedefleyebilir. Üç ayın en düşük seviyesinden yukarı yönlü bir dönüşü teyit etmek için bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması gerekecek. Böyle bir durumda ise bir sonraki hedef 1.900$ seviyesi olarak görülüyor. 

Diğer taraftan Citibank ekonomistleri, altın fiyatlarının mart ayının tüm zamanların en yüksek seviyesinden ılımlı bir şekilde geri çekilmesini bekliyor. Bankanın ekonomistleri ons altının yılı 1.910$ seviyesinde kapatacağını tahmin ediyor. 

Citibank ekonomistleri, “Altın fiyatları, mart ayında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinde bir miktar geri çekildi. Finansal piyasalar; Artan enflasyon, jeopolitik belirsizlik ve durgunluk riskleriyle boğuşurken, altın fiyatları 2022’de geniş bir aralıkta denge arayabilir. Ons altının 2022 yılını 1.910$ ve 2023’ü ise 1.725$ seviyesinde kapatacağını tahmin ediyoruz. Gelişmeler, FED’in önemli büyüme sancıları olmadan enflasyonu azaltıp azaltamayacağına bağlı.” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Move-to-Earn (M2E)

Move-to-Earn Projesinde Neler Oluyor? APE ile Bağlantısı!

AVAX, SOL ve FTM Güncel Fiyat Analizleri I 04.05.2022