içinde ,

Altın, Brent Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 31 Mayıs 2022

31 Mayıs 2022 tarihli spot altın, brent petrol ve spot gümüş teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Altın (XAU/USD)

Ons altın, $1.850 seviyesinin altında işlem görüyor. Gösterge 10 yıllık ABD hazine tahvili getirisi, ABD verilerinin açıklanmasının ardından %4’e yakın artarak yükselerek %2.85’in üzerine çıktı. Bu durum ons altını baskılıyor. 

Petrol fiyatlarında devam eden yükseliş, Euro bölgesindeki rekor enflasyon küresel büyüme endişelerini yeniden alevlendirdi. Bu gelişmeler ons altının aşağı yönlü hareketini sınırlıyor. Yatırımcılar ons altında yeni bir yön için cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyor. Yazının kaleme alındığı esnada ons alın $1.845 seviyesinden fiyatlanıyor. 

Teknik anlamda ilk destek seviyeleri $1.840 (200 günlük hareketli ortalama) ve $1.825 noktaları olarak gözüküyor. Bu seviyenin altına sarkması durumda bir sonraki destekler ise $1.815 ve $1.800 olarak görülüyor. Buna karşılık ilk direnç $1.870 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlandığı takdirde bir sonraki direnç ise $1.890 ve $1.900 psikolojik seviyesi olarak görülüyor. 

Brent Petrol (BRENT)

Avrupa Birliği’nin Rus petrol ithalatını yasaklama kararı brent petrole fiyatlarına olumlu yansıma göstermişti. Kararın da bir yansıması olarak $125 seviyesini test eden petrol bir miktar geri çekildi. Yazının kaleme alındığı esnada $120 seviyesinden fiyatlanıyor. 

AB, Rusya’nın petrol ithalatının yüzde 90’ını yıl sonuna kadar aşamalı olarak durdurmayı kabul etmesi ve Çin’deki karantinaların gevşetilmesi/Covid-19 enfeksiyonunun azalması gibi etmenler petrole olumlu yansıyor. 

Perşembe günü OPEC+ toplantısı gerçekleşecek. Kaynaklar gelişmelere rağmen (AB’nin Rus petrolüne yasağı) aylık üretim kotalarında bir değişiklik olmayacağını, istikrarlı artış politikalarına bağlı kalacaklarını belirtti. OPEC+ grubunun üretimi artırmaya yönelik yavaş yaklaşımı, küresel petrol fiyatlarının artmasına katkıda bulunan bir başka faktör. 

Teknik olarak ilk destek seviyesi $115 olarak görülüyor. Bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki destek seviyeleri ise $110 ve $105-$100 noktalarında bulunuyor. Buna karşılık ilk direnç noktası $125 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde bir sonraki dirençler ise $130 ve $135 olarak görülüyor. 

Gümüş (XAG/USD)

Ons gümüş sert düşüş hareketinin ardından konsolide olmaya çalışıyor. Yazının kaleme alındığı esnada $21.70 seviyesinden fiyatlanıyor. 

Teknik olarak ilk destek seviyeleri $21.50 ve $21.30 olarak görülüyor. Bir sonraki destekler ise $20.90 ve $20.60 noktalarında. Buna karşılık ilk dirençler $22.00 ve $22.50 seviyelerinde bulunuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri 10 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü!

TRON (TRX) Mayıs Ayının En İyi Performansını Gösterdi