in ,

Altın, Brent Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 18 Mayıs 2022

18 Mayıs 2022 tarihli spot altın, Brent petrol ve spot gümüş teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Altın (XAU/USD)

Ons altın tarafında yön arayışı devam ediyor. Yazının kaleme alındığı sırada Ons altın (XAU/USD) $1.815 seviyesinden fiyatlanıyor. 

Değerli metal, FED’in agresif faiz artırımı beklentileri neticesinde, ABD dolarına yönelik yeniden canlanan güvenli liman talebinden kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya. Ons altın fiyatının, risk duyarlılığı ve dolar dinamiklerinin (DXY) etkisinde yön aramaya devam edeceği söylenebilir. 

FED yetkililerinde gelen şahin açıklamalar, zayıf ekonomik büyüme karşısında bile enflasyonla mücadele taahhüdünü vurgularken, ECB politika yapıcıları faiz artırımlarının yaz başlangıcı ihtimalinden bahsediyor. Bu kombinasyon ons altına olumsuz yansıma gösteriyor. 

Teknik anlamda ons altın tarafında ilk destekler $1.810 ve $1.800 psikolojik seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki destek $1.790 noktası olarak görülüyor. Buna karşılık ilk dirençler $1.825 ve $1.835 (200 günlük hareketli ortalama) olarak görülmekte. Bu seviyelerin üstünde bir sonraki direnç $1.850 noktasında bulunuyor.

Brent Petrol (BRENT)

Çin’de karantinaların gevşetildiğine yönelik haberler söz konusu. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve ikinci büyük petrol tüketicisi yakın zamanda toparlanmaya başlayabilir. 

Diğer taraftan AB Komisyonu, Avrupa bloğunu Rus petrolünden vazgeçirmek için 2030’a kadar 300 milyar euro değerinde bir yatırım planını açıklasa da, Macaristan’ı önümüzdeki yıl içinde Rus petrol ithalatına ilişkin önerilen yasağı imzalamaya ikna etmekte başarısız olmaya devam ediyor.

Yazının kaleme alındığı sırada brent petrol $109 seviyesinden fiyatlanıyor. Petrol tarafında uzun süredir test edilen direnç seviyeleri geçilmekte zorluk çekiliyor. Destekler $105 ve $100 seviyelerinde bulunuyor. Buna karşılık dirençler $115 – $120 ve $125 – $130 bantları olarak görülmekte. 

Gümüş (XAG/USD)

Yazının kaleme alındığı sırada gümüş $21.60 seviyesinden fiyatlanıyor. İlk destekler $21.45 ve $21.25 – $21.15 noktalarında bulunuyor. Bu seviyelerin altına sarkması durumunda geri çekilme hareketi $20.65 ve $20.35 seviyelerini test edebilir. 

Buna karşılık ilk direnç noktaları $21.75 ve $22.00 – $22.20 seviyelerinde bulunuyor. Ancak $22.20 seviyesi daha önemli, hareketin güç kazanması için bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlaması gerekecek. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

CheersLand’in Yeni Tier Sistemi Hakkında Önemli Detaylar

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 18 Mayıs 2022