in ,

Altın, Brent Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 14 Mayıs 2022

Dolar Endeksi (DXY) dün 104.5 ile 20 yıllık rekorunu tazeledi. Altın (ons/dolar), petrol ve gümüş tarafında durum ne?

Altın (XAU/USD)

Ons altın, Haziran 2021’den bu yana üst üste dördüncü haftalık düşüşünü ve en kötü haftalık performansını gerçekleştirdi. Altın fiyatları, dirençli gözüken dolar endeksi karşısında $1.810 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlamakta zorlanıyor. 

Dolar Endeksi’nin (DXY) haftayı 104.5 ile on yılların en yüksek seviyesinde kapatması, bu hafta ons altının zayıflamasındaki ana neden oldu. Daha güçlü ABD doları, ons altın gibi dolar cinsinden fiyatlanan emtiaları global alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

ABD tahvil piyasalarındaki fiyat hareketi de bu hafta ons altın için olumsuz oldu. Nominal getiriler haftayı önemli ölçüde daha düşük kapattı. Bu durum, daha düşük enflasyon beklentileri anlamına geliyor ve enflasyondan korunma talebinde azalma anlamına geliyor. 

XAU/USD

FED yetkililerinden gelebilecek yeni yorumlar, altın fiyatlarını etkileyebilir. Yazının kaleme alındığı esnada ons altın $1.810 seviyesinden fiyatlanıyor. Teknik olarak 200 günlük hareketli ortalamasının da altına ilk destekler $1.800 ve $1.790 seviyeleri olarak görülüyor. Bu seviyelerin altına sarkması durumunda bir sonraki destek ise $1.780 seviyesinde. Buna karşılık ilk direnç $1.830-$1.835 bandından bulunuyor. 

Brent Petrol (XBR/USD)

Avrupa Birliği ülkeleri, Macaristan’ı ambargoyu desteklemeye ikna edemezse, Rus petrolüne yönelik yasaklama girişimleri ötelenebilir. Bununla birlikte AB’li diplomatlar, AB dışişleri bakanlarının Brüksel’de bir araya geleceği pazartesi gününe kadar, aşamalı petrol yasağı da dahil olmak üzere tam paket üzerinde bir anlaşma yapmayı hedefliyorlar. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre, Ukrayna’nın işgalinin ardından uygulanan çeşitli ticaret kısıtlamalarına rağmen Rusya’nın petrol gelirleri bu yıl %50 arttı.

Brent Petrol

Yazının kaleme alındığı saatlerde brent petrol $112 seviyesine yakın fiyatlanıyor. Teknik anlamda ilk destek noktası $108 seviyesi olarak görülürken bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki deste $104 ve $100 psikolojik seviyesi (ayrıca 100 günlük hareketli ortalama) olarak görülüyor. Buna karşılık ilk dirençler $115 ve $120 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerin üzerinde bir sonraki dirençler ise $125 ve $135 noktalarında bulunuyor.

Gümüş (XAG/USD)

Gümüş tarafında son günlerde yaşanan sert düşüşlerin ardından destek arayışı gözlemlendi. Buna göre $20.50 seviyesinde destek gören gümüşte tepki alım denemeleri görüldü. Yazının kaleme alındığı esnada gümüş $21.10 seviyesinden işlem görüyor.

XAGUSD

Teknik anlamda ilk destek seviyeleri $20.70 ve $20.50 noktaları olarak görülüyor. Bu seviyenin altında sonraki destek noktası olarak $20.25 seviyesi verilebilir. Buna karşılık direnç seviyeleri ise $21.50 ve $22.00 noktalarında bulunuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Terra, LUNA

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon Yeni Planı Açıkladı!

Tether, Varlıklarında Değişime Gitti