in ,

Altcoin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Altcoin furyası giderek hızlanmaya başladı. Bitcoin’in yükselme grafiğinin ardından, çoğu kişi bitcoin trenini kaçırdım, bari bir altcoin yakalayayım ruh haliyle; altcoinlere talebi yükselttiler. Altcoin fomosu oluştu diyebiliriz. Fomo, bir pozitif olayı kaçırma endişesi olarak tanımlanabilir. Özellikle son günlerde, altcoin alımında çoğu kişi projenin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan, alımlar yapmaya başladı.

Peki, altcoin seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Elbette yatırımlar kısa, orta ve uzun vade olabilir. Genellikle uzun vadeciler hold (bir coini uzun süre elde tutmak) modunda olan, kapsamlı analizler yapan ve seçtiği altcoinden yüksek beklentiler taşıyanlardır.

Gelelim altcoinlerdeki püf noktalarına. En önemli konu, seçtiğimiz altcoinin bir işlevsel usage’in (kullanım alanı) olması. Tabii ki projeler hayal satmaya bayılırlar. Bu yüzden dikkat edilmeli, mutlaka seçeceğiniz altcoin ile ilgili tüm türkçe kaynakları, ingilizceniz yeterliyse de whitepaper’ını yani altcoinin yol haritası, kullanım alanları, tokenomisi (token ekonomisi) ile ilgili kaynağı okuyun. Mesela defi projeleri, merkeziyetsiz bankacılık projeleridir ve kriptoda aktif kullanım alanı olan projelerdir, ancak gen bilimi, drone taşımacılığı gibi hayata geçirilmesi daha zor olan projeler büyük ihtimalle hayal satıyor olabilirler.

Chainlink

Projenin işlevi ve yol haritası hoşumuza gitti. Hemen ekibin sosyal medyada nasıl olduğuna göz atıyoruz, güncel bir sosyal medya yönetimleri var mı, komunite ile içli dışlılar mı, aktif bir şekilde github (kod geliştirici sayfası) proje ile ilgili gelişmeleri yayınlıyorlar mı, çeşitli ortaklıklar kurarak iş ağlarını geliştiriyorlar mı… gibi gayet kolay bulunabilecek püf noktalarını da yoklamalıyız.

Tokenomics

Gelelim işin en önemli ayağı: tokenomics. Tokenomics, bir projenin token ekonomisidir, en temel ayağıdır. Projeler seedsale (kök satış), private sale (özel satış), public sale (halka arz) yaparlar. Airdrop, bounty ile token dağıtırlar, üstüne projeden ekibe, danışman kadrosuna da bir pay ayrılır. İşte bu tokenomi çok önemlidir. Zira seed sale kilitleri açıldığı zaman, fiyatı çok uygun alanlar yüklü token satışı gerçekleştirebilirler. Ekibin veya danışman kadrosunun kilitli tokenlerinin ne zaman unlock edileceği ( serbest bırakılması) çok önemli. Zira bu da yüklü satışları getirebilir.

Gelelim bir diğer önemli noktasına. Projenin testnet, beta launch, mainnet aşamaları da önemli. Eğer roadmap (yol haritası) ciddi sarkmalar ile devam ediyorsa, bu projeye güvensizlik verir ve yüklü satışlar getirebilir. Projenin yol haritasına ne kadar uyduğunu mutlaka kontrol edin. Ayrıca staking, lending, minting, farming özelliklerini de dikkata almalısınız. Sürekli mint edilebilen, kazılan tokenlerde elbette satış baskısı oluşur, alış onu dengelemiyorsa, hızlı fiyat düşüşleri görülebilir. İşin zor tarafı şudur, özellikle defi tokenlerinde governance (yönetişim) tokenlerini
tutanlar tokenomide de söz sahibi olurlar. Bazen airdroplara, bazen ise token yakımına karar verebilirler.

Kısacası, token seçimi kadar, hold ettiğiniz proje gelişmelerinizi aktif takip etmeniz önemlidir, zira bu arsa alıp unutmak gibi değildir. Teknoloji akan bir nehir gibidir, sürekli değişir. Bu sebeple iyi proje seçimi, uygun fiyattan alım ve tokeni ne kadar sürece hold edeceğiniz bunlar en önemli unsurlardır. Altcoinler, riski yüksek yatırımlardır. Dikkat etmenizi öneriyoruz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Tokenomi

Tokenomics nedir?

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Analizi: Teknik Analizler Neyi Gösteriyor?