içinde ,

Alonzo Güncelleştirmesi Cardano DApp’lerine Yol Açtı

12 Eylül 2021’de tamamlanan Alonzo güncelleştirmesiyle Cardano nihayet ekosisteminde akıllı sözleşmeleri uygulamaya başladı. Bu yazıda, Cardano’daki en ilginç 10 projeyeyi inceleyeceğiz.

Cardano, DApp (Merkeziyetsiz Uygulamalar) mevcudiyeti açısından rakiplerinin gerisinde kalsa da araştırmalar, geliştirici aktiviteleri göz önünde bulundurulduğunda Ethereum, Solana ve Avalanche’ı geride bıraktığını raporluyor.

Cardano ekosistemindeki en önemli DApp’lerden bazılarına ve blokzincirinin geleceğini nasıl şekillendirebileceklerine bir göz atalım.

API3

API3, Web API’lerini doğrudan akıllı sözleşmelere bağlayan Web3 ara yazılımıdır. API3, Chainlink’e benzer fonksiyonlarla çalışır. Ancak API3 Chainlink gibi üçüncü parti oracle’larının aksine, kendisini birinci parti oracle’ı olarak tanımlar. API3 verileri daha güvenli, verimli ve şeffaf bir şekilde aktaracağının sözünü veriyor.

API3’nin hafif olan birinci parti veri besleme sistemleri “Beacons (Radyolar)” kriptoparalar, stok ve emtia fiyatları gibi verileri zincir dışında bağlayacak. Her işlemde yapılacak ödemeler yerine sabit abonelikler üzerinden kendi API3 token’i ile ödemeler yapılacak. API3 projesi Cardano üzerinde borç verme, stablecoin’ler, sigorta fonları, NFT’ler gibi DeFi kullanım alanlarına çözüm sağlamayı planlıyor.

ERGO

Ergo projesi Cardano, Chainlink ve Waves projelerinde çalışmış olan bir takım tarafından geliştirilen merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Cardano’nun kurucusu olan Charles Hoskinson bu projeye “Üretilen en devrimsel kriptoparalardan biri” yorumunu yaparak duyduğu saygıyı göstermiştir.

Ergo DEX atomik swap (takas) teknolojisini kullanarak token wrap’lemek, geçit oluşturma ve borsa fonksiyonlarını sağlamak gibi merkeziyete ihtiyaç duyulan aracı işleri eliyor. Bu aynı zamanda uygulama içerisinde limit emirleri vermeye de olasılık tanıyor.

Ergo kullanıcılara kriptoparalarını kaybetme problemleri yaşadıklarında yenilikçi bir çözüm sunuyor. Bu platform özellikle 4 yıldan uzun süren depolama işlemlerinde, uzun vadeli depolama ücreti karşılığında token’leri saklama özelliği sunuyor. 4 yılda bir hareket ettirilen token’ler bu işleme tabi olmuyor ve kaybedilen token’ler zamanla geri kazanılabiliyor.

ADAX

ADAX kullanıcıların token’leri üzerindeki kontrolünü bırakmayıp al-sat yapabilecekleri, merkeziyetsiz ve vasi olmayan bir likidite protokolüdür. AMM’e karşı yapılan takaslarda, ADAX emir defteri modelinin karmaşık ve zaman öldürücü özelliklerini kaldırır ancak likiditeye sahip kullanıcılarına bu verileri sağlayarak önemli takaslar yapılabilmesine olanak sağlar.

ADAX v1 lansmanını bu çeyrek içerisinde yapmayı planlıyor ve NFT takaslarını ve ERC-20 köprüsü yaratma fikrini vizyonunda tutuyor.

THEOS

THEOS NFT’ler için akıllı bir likidite protokolüdür. Cardano üzerinde merkeziyetsiz ve üretici odaklı bir finansal ekosistem sağlamayı hedefler.

Girişimcilik alanında önemli yere sahip Matt Sorum ve Dirk Ahlborn tarafından desteklenen THEOS, karşılıklı ve karşılıksız multi-token ortamını yaratacak olan mutlak sonucu sağlayacağına dair söz veriyor. Kullanıcılar basit bir sürükle-bırak aletiyle NFT üretebilecek ve NFT’lerini likidite havuzları oluşturmada, teminat göstererek NFT’yi kredi olarak almada kullanabilecekler.

ARDANA

ARDANA Cardano’yla entegre edilmiş bir stablecoin ekosistemidir.

dUSD stablecoin’i teminatlarla destekleniyor ve yatırımcılarının sahip olduğu ADA’larla buna karşı borç alabilmelerini sağlıyor. MakerDAO’ya benzer bir mekanizmayı kullanıyor ve bununla ADA’yı teminat göstererek dUSD üretilebiliyor.

Bunun DanaSwap adlı merkeziyetsiz borsası çok çeşitli varlıklara sahip havuzlar için tasarlanmıştır. Bu da kullanıcıların stablecoin’ler ve diğer varlıklar arasında düşük slippage oranlarıyla takas yapabilecekleri anlamına gelmektedir. Dahası, Danaswap döviz bürosu gibi işlem yapabilecek olup dUSD, dEUR, dGBP gibi farklı ülkelerin para birimleriyle stablecoin olarak takas yapılmasına olanak sağlayacak.

Occam.Fi

Occam.Fi Cardano ekosisteminde merkeziyetsiz finans çözümleri üretecektir. DEX araçları, likidite havuzları ve launchpad özelliklerine sahip DeFi altyapısını oluşturacak.

Occam’ın ana ürünü ve merkeziyetsiz fonlama platformu olan OccamRazer, aynı zamanda Cardano üzerinde çıkacak olan DeFi projeleri için launchpad görevi görecek. OccamRazer üzerinde çıkışını yapmış dikkat çeken projeler arasında, DEX olan MeowSwap, blok zinciri tabanlı tahmin piyasaları için likidite motoru görevi görecek olan Nezha, merkeziyetsiz bir mobil internet paylaşım ağı olan Wicrypt’tir.

CARD.STARTER

Card Starter erken aşamadaki girişimcileri yatırımcılarla buluşturan merkeziyetsiz bir token takas platformu ve hızlandırıcıdır.

Kart Hızlandırıcı Programı’na (Card Accelerator Program) dahil olan projeler token mühendisliği, güvenlik denetimleri ve sosyal medya ve markalaşma konularında destek almak gibi çeşitli hizmetlere ulaşabilecekler. Token sahipleri tohum ve öncelikli satış turlarına erken erişim ve garantili katılım hakkı kazanıyor, geliştiriciler ise güvenilir yatırım havuzlarına sahip oluyorlar. Platform üzerindeki bütün projeler tokenin sigorta hazinesine katılım sağlıyor, bu da yatırımcılara projenin başarısızlığına karşı güvence sağlıyor.

Charli3

Charli3 API’lerden veri çekip onları zincir dışında tutarak protokollere veri akışını sağlamayı amaçlayan başka bir merkeziyetsiz oracle çözümüdür.

Mevcut durumda, Charli3 halka açık Cardano testnet’i üzerinde fiyatların veri akışını sağlamakta ve çalışan ağların güvenilirliklerine göre belirlenen itibar seviyelerini listelemiş bulunuyor. Yakın gelecekte, Charli3 bu puanlandırma sistemini, veri sağlayıcıların projenin kendi tokeni olan C3 tokenini kilitleyerek Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizması üzerinden sürdürmeyi planlıyor.

SundaeSwap

SundaeSwap, UniSwap’e benzer bir şekilde çalışan, kilitleme, borç verme ve alma gibi DeFi çözümlerini sunan, merkeziyetsiz bir borsadır.

SundaeSwap, sahip olma ve kar etmenin demokratikleştirilmesini, verimli likidite kullanımını ve Cardano ağının güçlendirilmesini sağlamak için söz verdi. Bunlarla birlikte, yapacağı IDO’nun birçok kez ertelenmesi ve ADA ve SUNDAE token takasları sırasında problemler yaşadıkları göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflere olan güven azalıyor.

MELD

MELD fiat kredi verme özelliklerine sahip merkeziyetsiz bir protokoldür. Yani KYC zorunluluğu olmadan fiat üzerinden kredi verme ve alma işlemleri yapılabiliyor.

Hizmetleri kredi tutarının değere oranı (Loan-to-value LTV) %50’ye kadar inebilen düşük teminatlı kredi pozisyonları sağlamak olan orta derecede standart olan finansal ürünler oluşturmayı içeriyor. Eğer LTV değeri %85’e ulaşırsa teminat değeri likit olur ve kullanıcılar likit ücreti olan %5’i ödeyerek teminatlarını geri alırlar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

$RACING Fan Token Socios App’te ve Chiliz Borsasında Listeleniyor: $RACING Nasıl Alınır?

Lithium Finance ve Deri Protocol Ortaklığı