içinde , ,

Almanya’nın Yeni Hükümeti Kriptoparalara Pozitif Bakıyor

Yeni Alman hükümeti, koalisyon anlaşmasında kriptoparalar ve onların temelini oluşturan blokzinciri teknolojisine açıkça atıfta bulundu.

Almanya’nın yeni hükümetinin kamuoyuna duyurduğu koalisyon anlaşmasında, kriptoparalara ve blokzinciri teknolojisine önümüzdeki dört yıl içinde ülkenin kalkınmasını destekleyecek sütunlar arasında yer verildi.

Koalisyonu oluşturan partilerin renkleri sebebiyle “trafik lambası” olarak anılan hükümet, merkez sol Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller Partisi ve liberal Hür Demokratlardan (FDP) oluşuyor. Kendisini “Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik İttifakı” olarak tanımlayan üçlü koalisyon, yol haritasında ülkeyi modernleştirmeyi ve canlandırmayı planladığını belirtti.

Koalisyon anlaşmasında, enerji kullanımı politikaları, asgari ücretin yükseltilmesi gibi çeşitli konu başlıkları bulunuyor. Bununla birlikte, kripto ve blockchain topluluğu açısından anlaşmada en dikkat çekici unsurun ülkenin dijitalleşmeye yönelik hedefleri olduğunu söyleyebiliriz.

kriptoparalara

Hükümetin Tokenize Hisse Senetleri ve Fon Hamlesi

Yeni hükümet, dijital bir devlet, kriptoparalar ve blokzinciri teknolojisi için yeni stratejiler geliştirmeyi vadediyor.

177 sayfalık belgede, “Yeni finansal yeniliklerden, kripto varlıklardan ve iş modellerinden kaynaklanan fırsatlar ve risklerle ilgili yeni bir dinamiğe ihtiyacımız var” ifadeleri kullanılıyor.

“Geleneksel ve yenilikçi iş modelleri arasında ve büyük dijital şirketlere yönelik eşit rekabet koşullarına sahip eşit bir oyun alanını savunuyoruz.”

Anlaşma metnindeki dikkate değer bir başka paragrafta tokenize edilmiş hisse senetlerine izin verilmesine değiniliyor.

“Dijital finansal hizmetler sorunsuz çalışmalı, bu nedenle yasal çerçeveyi ve elektronik menkul kıymet ihracını, hisse senetlerini de içerecek şekilde genişletme imkânı oluşturacağız.”

Bu yılın başlarında Almanya, kurumsal yatırım fon (Almancada Spezialfonds olarak da bilinir) yöneticilerinin fonlarının %20’sini kriptopara birimlerine ayırmasını sağlayan yeni bir yasa çıkarmıştı.

kriptoparalara

Hamburg merkezli Dağıtılmış Defter Danışmanlığı (Distributed Ledger Consulting-DLC) CEO’su Sven Hildebrandt, Decrypt’e verdiği demeçte koalisyon anlaşmasını yorumladı:

“Koalisyon anlaşması açık: Tokenize fonlara izin verdikten sonraki adım tokenize edilmiş hisse senetleri. Bu heyecan verici ve blokzincirinin benimsenmesini muazzam bir şekilde hızlandıracak.”

Yeni koalisyon hükümeti ayrıca Almanya’nın, FinTech ve InsurTech’in yanı sıra hisse senedi alım-satım ve diğer yatırım opsiyonları için Avrupa’nın önde gelen yerlerinden biri haline gelmesi gerektiğinde de uzlaştı.

Hükümet ayrıca “Avrupa’da yasal ödeme aracı olarak herkesin erişebileceği ve genel işlerde kullanılabilecek, nakde ek olarak dijital Euro getirme sürecini yapıcı bir şekilde desteklemeyi” planladığını ifade etti.

Avrupa Birliği Genelinde Kriptopara Gelişmeleri

Almanya’daki dijital varlıklar alanına yönelik herhangi bir yeni yaklaşımın Avrupa Birliği’nin genel politikalarıyla uyumlu olması muhtemeldir.

Avrupa Konseyi, geçtiğimiz Çarşamba günü kriptoparalara yönelik iki tasarı taslağını kabul etti: Kripto Varlık Piyasalarına İlişkin Yönetmelik (MiCA) ve Dijital Operasyonel Esneklik Yasası (DORA).

Yeni kurallar henüz onaylanmadı. Ancak düzenlemeler AB’nin standart mevzuatı olarak kabul edilirse Almanya öyle ya da böyle buna uymak durumunda kalacak.

Dijital Euro

Bazı uzmanlar koalisyonun planlarını ileri görüşlülük olarak nitelendirse de kimileri şimdiden eleştirilerini dile getirmeye başladı.

Unchain Konvansiyonu’nun Organizatörü Oskar Giese:

“Tabii ki, onlar [yeni hükümet] hem Almanya’da hem de AB’de rekabetçi bir iş ortamı görmek istiyorlar. Ancak bu onların bakış açısına göre halihazırda mevcut yapıları tehlikeye atmaması gereken çok düzenli ve kesintiye yol açmayan bir rekabet olacak.”

Giese’e göre, koalisyonun anlaşması mevcut haliyle yeni Alman hükümetinin merkezi planlama zihniyetini yansıtıyor. Ona göre bu uygulama, mevcut tekelleri ve AB’de artan otoriterliği sarsması muhtemel kripto alanındaki yeniliklerle mücadele etmek için kullanılacak.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

shiba

SHIB, Shiba Inu NFT Oyunu Yaratmak İçin Çalışıyor

TrustFi

Gelecek IDO’lar için TrustFi Yeni Tier Sistemi: Sadakat Puanı