in ,

Algorand (ALGO) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Algorand, FED’in son 75 baz puanlık faiz artışından kendini korumayı başaran birkaç kirpto paradan biri oldu. Yükselişin arkasında yatan dinamikler neler oldu? ALGO kendi boğasını mı yaşıyor?

Algorand’ın benimsenmesi bu yıl önemli ölçüde arttı. AlgoExplorer’dan alınan verilere göre geçen yıl sonunda Algorand’daki toplam hesap sayısı 17.3 milyon olarak gerçekleşirken yazı kaleme alındığı sırada yaklaşık 24 milyon civarında seyrediyor. Yani Algorand popülerlik kazanıyor demek mümkün.

Algorand, FIFA ortaklığından bu yana hem yatırımcılardan hem de futbol taraftarlarından oldukça ilgi gördü. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında FIFA ile Algorand ortaklığı duyurulmuş ve platform Dünya Kupası’nın resmi blockchain’i olarak ilan edilmişti.

Ay başında FIFA, taraftarların Dünya Kupası maçlarına ait önemli anların NFT’lerine sahip olmalarını sağlayacak platform olan FIFA+ Collect’i duyurmuştu. Beklendiği üzere FIFA+ Collect marketplace dün piyasa sunuldu. Bu hamlenin ardından ALGO yaklaşık %30’a yakın yükseldi. Başka bir ifadeyle kendi içinde mini bir boğa da yaşadı diyebiliriz.

Bu hamlenin ardından Algorand’e yeni kullanıcılar da gelmeye başladı. Buna göre ilk ALGO işlemini yapan yeni adres sayısı üç aylık ortalaması olan günde 5 bin adresten, 20 bin adrese yükseldi.

Diğer taraftan bir başka önemli gelişme de geçtiğimiz günlerde Michele Quintaglie’nin Pazarlama Direktörü olarak Algorand bünyesine katılması oldu. Quintaglie, Visa ve Fidelity gibi şirketlerde iletişim başkanı olarak görev yapmış üst düzey deneyimli bir isim olarak öne çıkıyor.

Algorand’in (ALGO), Dünya Kupası yaklaştıkça daha fazla değer kazanabileceğini söylemek için henüz erken gözüküyor. Özellikle de FED’in aşırı şahin tutumu nedeniyle kripto piyasasında yön arayışı bunda etkili oluyor. Ancak yine de ALGO’yu takip etmekte fayda var.

Diğer taraftan platform, üst düzey yetenekleri bir araya getirip ve önemli ortaklıklar kurarak (Limwire, Glitter Finance vb.) sağlam bir temel oluşturma çabası içinde gözüküyor. Bu nedenle ALGO, kripto piyasası toparlanmaya başladığı dönemde iyi bir konumda olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Göztepe S.K. Fan Token Nedir? $GOZ Token Nasıl Satın Alınır?

Hedera (HBAR) Nasıl Stake Edilir?