in ,

Algorand (ALGO) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Silvio Micali tarafından kurulan Algorand; hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik üçlemesine yeni bir alternatif olarak oluşturulmuş bir blok zinciridir. Algorand, merkeziyetsiz borç verme gibi merkeziyetsiz finansa odaklanan çeşitli projeleri destekler. Bu yazımızda, Algorand (ALGO) boğasında yükselebilecek projeleri inceledik.

Algorand, blok zinciri tabanlı merkeziyetsizlik ile taraflar arasında güven sağlamayı hedefliyor. Platform, kulanıcı dostu bir yapı inşa etmek için basit tasarımlara öncelik veriyor. Akıllı sözleşmeleri destekleyerek Proof-of-Stake sistemini kullanıyor. Algorand, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blockchain sunuyor. Platformdaki işlemlerin hızı ve düşük ücretleri göz önüne alındağında diğer ağlara kıyasla daha ölçeklenebilir ve erişilebilirdir.

Folks Finance

Folks Finance, Algorand blok zinciri üzerinde inşa edilmiş borç verme ve ödünç alma protokolüdür. Bu protokolün sunduğu kredi işlemleri sayesinde kullanıcılar yatırım yapabilir ve ekonomik getiri elde edebilir. Folks Finance, kullanıcılara güvenli ve karlı finansal hizmetler sunmayı amaçlayan merkeziyetsiz bir protokol oluşturmak için Algorand ile iş birliğini tercih etti. Protokol; sabit, düşük maliyetli ve yüksek hızlı Algorand işlemlerinden yararlanır. Folks Finance, AVM’den (Algorand Virtual Machine) yararlanarak bir finansal iş modeli oluşturur.

Algofi

Algofi, Algorand’ın DeFi merkezini inşa ediyor. Algofi ekibi, Algorand blok zincirine uygulanabilir bir DeFi projesi olarak dahil oluyor. Algofi, ilk olarak 2021 yılının Aralık ayında Algorand ekosistemine merkeziyetsiz borç verme piyasasını ve stablecoin’i getirdi. Proje, Algorand’daki DeFi’nin temelini oluşturmak için çalışmalar yürütüyor. Algofi, merkeziyetsiz protokollere güç sağlayan akıllı sözleşmeleri kullanabilmek için Algorand blok zincirinden yararlanıyor.

Pact

En kullanıcı dostu Algorand DApp’lerinden biri olan Pact, derin likidite ve düşük işlem ücretleri sunar. Pact üzerindeki işlemler tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Önemli stratejik ortaklıklarla desteklenen Pact, Algorand’ın Proof-of-Stake mekanizması kullanılarak inşa edilmiştir. Pact, Algorand’ın benimsediği karbon negatif yaklaşıma paralel olarak çevreye duyarlı yenilikçi ürünler geliştirmektedir.  AlgoVM ve TEAL yükseltmelerini kullanarak kullanıcılara düşük ücretli yeni nesil blok zinciri sunuyor.

Kaafila

Kaafila, Algorand ve IPFS’nin blok zinciri teknolojisi ile oluşturulmuş merkeziyetsiz bir medya ve eğitim projesidir. Proje ilk olarak yeni içeriklere fırsatlar sunan video paylaşım uygulamasıyla piyasaya giriş yaptı. Bu uygulama aracılığıyla katılımcılara çeşitli kurslar ve settifika programları sunmayı hedefliyor. Kaafila, en çok yazılım endüstrisine odaklanarak çeşitli endüstri dalındaki kullanıcılar için kariyer gelişim eğitimi sunmayı planlıyor. Daha basit ifadeyle projenin tüm hedeflerini kapsayan bir yazılım/blockchain uygulamaları portföyü geliştiriyor. Kaafila, Metaverse alanında yüksek katılım sağlamak ve yenilik yaratmak için AI ve blockchain teknolojisini birleştirmeyi planlıyor.

Dequency

Dequency, dünyanın ilk blockchain destekli senkronizasyon lisanslama platformudur. Dequency, içerik oluşturucuların birbirlerini keşfedebilecekleri ve görsel-işitsel projelerde kolayca işbirliği yapabilecekleri merkeziyetsiz bir ekosistem inşa etme misyonuyla hareket ediyor. Tüm Dequency lisansları, yaratıcılara anında ödeme yapılmasını ve müzik lisanslama şirketleri tarafından alınan ücretleri en aza indirmeye yarayan akıllı sözleşmelerdir. Dequency lisansları Algorand blok zincirinde basılmıştır.

Xfinite Entertainment Token

Xfinite, merkeziyetsiz bir eğlence ekosistemi inşa ediyor. Kullanıcılara eğlenebilecekleri ve eğlenirken kazanabilecekleri bir sanal evren sunuyor. Ekosistem, Algorand blok zinciri üzerine inşa edilmiş Xfinite Entertainment Token tarafından desteklenmektedir. Algorand, Xfinite’in ölçeklenebilir DApp’lerini ve NFT pazarını oluşturmak için temel blok zinciri altyapısı olarak hizmet edecek. Algorand’ın blok zinciri, düşük transfer ücretleri, yüksek verim ve çevre dostu yapısıyla diğer blok zincirlerine kıyasla bir alternatif sunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Casper Network vs Aleph Zero: Hangi Yeni Blockchain Ağı Boğa Koşusu Yapabilir?

FTX Çöküşü Aptos’u Nasıl Etkiler?