in ,

Aleph Zero (AZERO) Aylık Raporunu Yayımladı

Aleph Zero

Blok zincirde bulunan çok zincirli güvenlik katmanı sayesinde bütün ağlarda kullanılabilen Azero, nesnelerin interneti (IoT) için oldukça ölçeklenebilir, merkeziyetsiz, güvenli ve düşük maliyet sunmaktadır. 

Aleph Zero, Kasım ayında ölçeklenebilirliği iyileştirmek için ve ademi merkeziyetçiliğe doğru ilerlemek için büyük adımlar attı. Proje, bunlara ek olarak gizlilik çerçevesi olan Liminal’in ilk hackathon’unu gerçekleştirdi. 

Aleph Zero blok zincirinde son aylarda meydana gelen en büyük olay, ekosistemin ademi merkeziyetçiliği için bir kilometre taşı olarak görülen topluluk doğrulayıcılarının Mainnet’e getirilmesi oldu. Şu anda projede 96 aktif topluluk doğrulayıcı node bulunuyor ve sayı hızla artmaya devam ediyor. 

Aday Gösterme Havuzu 

Projenin ölçeklenebiliriliğini daha da geliştirmek için, Aleph Zero zincirindeki adaylarının sayısının süresiz olarak artmasına izin veren aday gösterme havuzları projeye eklendi. 

Liminal & Common 

Aleph Zero, Next Block Expo kripto konferansı sırasında, gizlilik çerçevesi olan Liminal’in ilk hackathon’unu gerçekleştirdi. 

 • zkVote: Kullanıcıların gizliliğini korumak için Liminal kullanan, anonim oylamaya dayalı bir DAO. zkVote, hackathon’un ana ödülünü aldı
 • Azero Curations: Kullanıcıların gönderiler paylaşmasına ve beğeni yollamasına olanak tanıyan anonim bir genel mesajlaşma panosu
 • Staking Operator Governance: Aday gösterenlerin doğrulayıcılara oy vermek ve hisse kanıtı mekanizmaları için fonları bağlamak adına kullanabilecekleri bir pano
 • Beta Zero One: Çalışanların çalıştıkları işletmelere anonim olarak geri bildirimde bulunmalarını sağlayan bir araç

Aleph Zero ekibi, bu ürünleri daha da geliştirmek adına, kazanan ekiplerle işbirliği yapmakla yakından ilgileniyor. 

Aleph Zero, tüm bunların dışında Kasım ayı boyunca birçok adım attı. Bu adımları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Proje, geçtiğimiz ay sıklıkla talep edilen bir özelliği ilk kez kullanıma sundu. Bu özellik, doğrulayıcılar ve adaylar için otomatik ödeme özeliği sunuyor.
 • Proje, doğrulayıcıları adil bir şekilde ödüllendirmek için minimum doğrulayıcı komisyonunu yükseltmeyi planladığını açıkladı. Proje, toplam fonların en az %50’sini topluluk onaylayıcılarına yatırmak istediğini duyurdu ve bununla ilgili bir yol haritası yayımladı. 
 • Aleph Zero ekibi 23-24 Kasım tarihleri arasında Next Block Expo Web3’e katılmak üzere Almanya’nın Berlin kentini ziyaret etti. Aleph Zero, aynı zamanda etkinliğin ana sponsoruydu. 
 • Aleph Zero Ekibi, 15-17 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin en büyük blok zincir etkinliği olan İstanbul Blockchain Week’e katıldı. Ekip, topluluk yöneticisi Daniel Özlüer ve Rafael Lourenco tarafından temsil edildi. 
 • Alep Zero ekibinin araştırmacısı Damian Straszak, 11 Kasım tarihinde 2022 IEEE 1. Küresel Gelişen Teknoloji Blockchain Forumu kapsamında bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşma, “Klasik BFT Konsensüsü için DAG Çerveçesi” başlığı altında yapıldı. 
 • Aleph Zero, KuCoin’de listelendi. Aleph Zero’nun yerel kripto varlığı AZERO, 15 Kasım 2022 itibarıyla KuCoin’de ticarete açıldı. 
 • Cardinal Cryptography ve Nethermind’ın, Liminal’de işbirliği yapacağı açıklandı. 
 • Aleph Zero, yeni web sitesini duyurdu. 

 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) Yükselişine Devam Edecek mi?

StarkNet Nedir ve Nasıl Satın Alınır?