in , ,

Aleph Zero Whitepaper’ında Ele Alınan Sektör Sorunları ve Gelecekteki Kullanım Alanları

Aleph Zero, anında hızlı ve doğru sonuç sağlayan, gizliliği artıran, Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına sahip bir blok zinciridir. Kurumsal kullanıma hazır yüksek performanslı ağ, “peer-reviewed” Yönlendirilmiş Döngüsel Olmayan Grafik (Directed Acyclic Graph – DAG) tabanlı yeni bir fikir birliği protokolü üzerine kurulmuştur.

Aleph Zero whitepaper’ında sektördeki sorunların neler olduğunu, Alep Zero’nun nasıl çözümler ürettiğini ve ilerde nerelerde kullanılabileceğinden bahsedilmektedir. Gelin hep birlikte bakalım.

Aleph Zero Sektördeki Hangi Sorunlara Çözüm Arıyor

 • Gizlilik
 • Güvenlik
 • Ölçeklenebilirlik
 • Hız
 • Maliyet

Aleph Zero ekibi, konsensüs protokolünü Substrate yığınıyla birleştirerek ve ağın üstüne orijinal, yazılım tabanlı bir gizlilik katmanı ekleyerek yukarıdaki zorlukları çözmeyi amaçlıyor.

Gelecekteki Kullanım Alanları

 • Internet of Things

Mevcut sistemlerin aksine Aleph Zero; hızlı, yüksek düzeyde ölçeklenebilir, güvenli, merkeziyetsiz ve her boyuttaki işlem için düşük maliyet sunuyor. Açık kaynaklı bir toplulukla IoT ağlarında uygulandığında, cihazlara hitap eden çekici çözümlere iş birliği içinde katkıda bulunabilir ve üretebildiklerini öngörüyor.

 • Akıllı Kontratlar

Aleph Zero, yüksek bilgi işlem gücü gerektiren uygulamalar için ölçeklendirilecek hızlı, güvenli ve Turing-complete akıllı sözleşmeler oluşturulmaktadır.

Aleph Zero

Gelecekte, güvenilir ve tamamen özerk aracıların dağıtımına izin verebilir. Bu teknolojinin kullanılacağı tüm yolları tahmin etmek imkansızdır. Bununla birlikte, gerçek dünya performansı sağlayan merkeziyetsiz bir ağ üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler, yeni olasılıkları gerçekleştirmek için iyi bir şans olabilir.

 • Tedarik Zinciri Yönetimi

Aleph, tedarik zincirlerindeki birçok sorunu çözebileceğine inanıyor. Örneğin, Aleph Zero protokolünde depolanan bir para birimi, ödemeleri ve muhasebe işlerini basitleştirebilir. Aleph ağına üretim, lojistik ve dağıtımın işlemlerinin tüm geçmişi eklenebilir, bu da güvenilir olabilecek tutarlı bir şekilde senkronize ve hızlı dağıtık bir kayıt oluşturur.

Herkes ürünü mağaza rafından, nakliyesine, üretildiği yere kadar takip edebilir. Bu, şirketleri kozmetik ürünlerini hayvanlar üzerinde test etme veya ürünleri için çocuk işçi kullanma gibi şeyler yapmadıklarını şeffaf bir şekilde kanıtlamaya teşvik edebilir. Bir kuruluş, satıcıların faaliyetlerini doğrulayarak sertifika verebilir. Ek olarak, tedarik zincirlerinin daha da basitleştirilmesi, ürün fiyatlarının düşmesine ve kalitenin artmasına neden olabilir.

 • Sanal Oyun Varlıkları

Alep Zero, sanal oyun varlıklarının merkeziyetsizliği, oyun deneyimini olumsuz etkilemeyecek bir platforma dayanması gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyle bu ihtiyaçlara en uygun platform olarak kendilerini görüyor. Yüksek hızı, ölçeklenebilirliği ve güvenliğinin yanı sıra birlikte çalışabilirliği, oyuncuların varlıklarını rahatça trade etmelerini sağlayacabilir.

 • Decentralized Domain Name System (DNS)

Aleph, web tarayıcılarında yerleşik, merkeziyetsiz bir DNS hizmetinin temeli olabilir. DNS tarafında uç IP adresinin kötü niyetli olarak değiştirilmesine izin vermez ve bir standart olacağı için web sitelerinin meşruiyetini teyit eden veya bağlantıyı şifrelemek için sertifikalara ihtiyaç duymaz. Bağlantı bilgileri bir yerde saklanmayacak, dolayısıyla gizliliği artıracaktır. Bunun yanında geleneksel DNS sunucularına kıyasla bağlantı hızını artırabilir.

 • Evrensel Cüzdan ve Merkeziyetsiz Borsa

Kripto para birimleri için evrensel bir cüzdan oluşturmak, Aleph Zero’nun oldukça önem verdiği konulardan biridir.

Aleph Zero’nun DAG tabanlı olması sayesinde protokol madencilik içermez. Bu durum, minimum işlem ücreti anlamına gelir. Merkeziyetsiz güvenliği, onu tamamen güvene gerek kalmayan bir seviyeye getirirken Aleph’in hızı, Bitcoin ile sadece birkaç saniye içinde işlem yapmanızı sağlar.

Bu, daha sonra yüksek ölçekli kripto para birimi trade işlemleri için de merkeziyetsiz borsalar oluşturmaya olanak sağlar.

 • Varlıkları Dijitalleştirmek

Aleph Zero gibi merkeziyetsiz bir platform, varlık alışverişini ve işlem doğrulamasını çok daha verimli hale getirebilir. Sürece güvenlik ve hız getirir, aynı zamanda akıllı sözleşmelerindeki kodları birer kural (code as law) şeklinde kullanılabilir. Bu nedenle birçok evrak işini tamamen otomatik hale getirilebilir ve işlemleri sadece “Bana parayı ver – sana varlığı ben veririm” şeklinde basitleştirir ve her şeyin olması gerektiği gibi yürüdüğünü ve manipülasyon olasılığının olmadığını garanti eder.

Ancak hala çözülmesi gereken zorluklar var. Gerçek dünyada yapılan alışverişleri akıllı sözleşmelerle yapılan “dijital evrak işlerine” bağlamak. Bu durumda, süreçleri denetlemek için güvenilir bir kuruluşa ihtiyaç duyulabilir ancak bu alanda da devrim yaratılabileceğine inanıyoruz.

 • Noter İmzaları

Mevcut sistemde notere; tapu devri, vekaletname beyanı ve benzeri işlemler için gidildiğinde aynı zamanda tarafların bilinçli, aklı başında vb. olup olmadığına da bakılmaktadır.

Ancak halihazırda sahip olduğumuz teknoloji ile güvenli, merkeziyetsiz bir deftere kaydedilecek ve orada bir dosya olarak saklanacak ve basit bir video görüşmesi ile işlem ve kimlik bilgileri sağlanarak %100 çevrimiçi olarak yapılabilir. Daha sonra herhangi bir şüphe olması durumunda herhangi bir zamanda tekrar saklanan dosyalara erişilebilecek.

Böyle bir çözüm, nihayetinde noter ihtiyacının yerini alabilir ancak bunun gerçekleştirilebilmesi için yeni sistemin, işlemin ve ilgili tarafların dürüst olmasını sağlanması gerekecektir.

 • Kamuya Açık Belgelere Şeffaf Erişimi

Güven ve hesap verebilirliği sağlayan hükümetlerin şeffaflığı, demokrasinin temel direklerinden biridir. Bu şeffaflık; medyanın, bağımsız denetçilerin ve sıradan insanların hükümetin eylemlerini değerlendirmesine ve değerlendirilmeden önce bunları keşfetmesine olanak tanır. Bazı kötü aktörler, siyasi veya finansal kazançlar için faaliyetlerinin bir kısmını gizleyebilse de bu tür bir manipülasyonlar her ifşa edildiğinde, hükümete olan güven hızla düşmektedir.

Aleph Zero’yu halka açık bir katmanda kullanmak yönetim ve iş dünyasının birçok alanında verimliliği artırabilir. Merkeziyetsiz bir defterin evrak ve uyumluluk miktarını azaltabileceği bariz yararının yanı sıra şimdi sıklıkla olduğu gibi gri alanlara koymak yerine, yeni gelişen teknolojiler için yeterli olacak algoritmik yasalar gibi yenilikler de getirebilir.

Güven konusu Aleph Zero gibi merkeziyetsiz teknolojilere devredilmediği sürece, hükümetler ve işletmeler için güven krizlerine tanık olmaya devam edebiliriz. Yalnızca geniş çapta uygulanan açık veri erişim politikalarıyla (gerektiğinde), küresel ekonomiyi büyütmek için daha hızlı yenilik ve yasal düzenlemeler yapılabilir.

 • Otomatik Vergi Ödeme

Aleph Zero ile hem vergi optimizasyonu korunabilir hem de güvenlik riski ortadan kaldırılabilir. Aleph Zero’da yapılan tüm işlemler ve platformda etkinleştirilen bir halka açık defter ve akıllı sözleşmeler ile vergiler otomatik ve her zaman doğru şekilde hesaplanabilir ve tahsil edilebilir. Otomatik vergi ödemeleri ayrıca sınır ötesi KDV ödemelerini sorunsuz hale getirebilir ve geniş bir uygulama ile muhasebe veya en azından fatura düzenleme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilir.

Aleph Zero

Ölçeklenebilirliği, hızı, güvenliği ve birlikte çalışabilirliği ile Aleph Zero, dünya çapında benimsenen yenilikçi ve verimli bir ekosistem oluşturmak için ideal bir çözüm olabilir.

 • Veritabanları

Her veritabanı dağıtık defter olarak yeniden tasarlanmamalıdır ancak bunları Aleph Zero’ya taşımak sahiplerine pek çok fayda sağlayabilir. Birden fazla coğrafi konumdaki sunucularda bulunan merkeziyetsiz bir defter, siber korsanların saldırması için daha zor bir hedef olur. Nihayetinde Aleph, işletmelerin şeffaflık ve her yönden daha yüksek kâr için yeni yollarla iş birliği yapmasına olanak tanıyan tamamen yeni bir ekosistem yaratabilir.

 • Otomatik Ödemeler ve Ortak Gelir Sözleşmesi

Aleph Zero, güven veya denetim ihtiyacını ortadan kaldırarak gelir paylaşımı modellerine şeffaflık ve verimlilik getirebilir. Anlaşmaları basitleştirebilir. İlgili taraflar, iş birliklerinin yönlerini tartıştıktan sonra kendi amaçları doğrultusunda akıllı sözleşmeler oluşturmalarına izin verecek basit bir kullanıcı arayüzü kullanabilirler. Belirli bir süre için böyle bir sözleşme yapabilirler ve bu noktadan sonra gereksiz ek iş yapmadan karşılıklı fayda elde edebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT

2022’de Oynanabilecek En İyi 12 NFT Oyunu

Arbitrum Token’ı Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?